Chyba nikt (poza samymi zwycięzcami) nie cieszy się z tego, że to Airbus może dostarczać śmigłowce polskiej armii, jak łódzcy samorządowcy - To najlepsza wiadomość od czasów upadku włókiennictwa - mówi prezydent Łodzi. Skąd ten optymizm? Bo tu mają być serwisowane nowe śmigłowce i - jak się dowiedzieliśmy - powstanie linia montażowa.
Wybór Airbusa przez MON ma przynieść Łodzi same korzyści - setki nowych miejsc pracy, milionowe inwestycje i transfer najnowocześniejszych technologii. Francuska firma deklarowała, że to właśnie tutaj będą serwisowane śmigłowce.
Decyzja wojska wywołała euforię wśród łódzkich samorządowców, którzy już teraz liczą, że śmigłowce będą mogły chociaż w części zastąpić przemysł odzieżowy, który padł wraz z transformacją ustrojową.
- Przemysł lotniczy to bardzo rozwojowa, twórcza i innowacyjna branża - mówi przed kamerą TVN24 Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi.
I dodaje, że ewentualne, ostateczne zwycięstwo Airbusa może oznaczać stworzenie nawet tysiąca nowych miejsc pracy.
Serwis i montaż
Od ponad dwóch lat umowę z francuską firmą mają podpisane Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1. To właśnie tutaj mają być serwisowane śmigłowce, które trafią do polskiej armii.
Piotr Borowski, reporter TVN24 dowiedział się, że w tym miejscu ma powstać też linia produkcyjna śmigłowców EC725 Caracal.
I chociaż na razie są tutaj naprawiane maszyny, które pamiętają czasy Układu Warszawskiego, to niedługo ich miejsce mogą zająć nowoczesne maszyny bojowe XXI wieku.
W ślady Brazylii
Prezydent Łodzi, Hanna Zdanowska podkreśla, że jeżeli armia ostatecznie zdecyduje się na francuską ofertę, Łódź może zacząć intensywnie się rozwijać.
- Podobne zamówienie Airbus realizował w Brazylii. Zakup śmigłowców oznaczał stworzenie 1500 miejsc pracy i inwestycje rzędu 125 mln dolarów - wylicza.
Łódzko - francuskie relacje
Łódź jest związana z Airbusem od wielu lat. To przy współpracy łódzkich naukowców powstał najszybszy śmigłowiec świata (czytaj wywiad na tvn24.pl z szefem projektu, absolwentem Politechniki Łódzkiej).
Dwa miesiące temu francuzi otworzyli w mieście biuro badawcze, które docelowo ma zatrudniać 100 inżynierów. To w Łodzi mają być opracowywane nowe koncepcje i rozwiązania, które mają być stosowane w śmigłowcach przyszłości.
Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.
Autor: bż/kv / Źródło: TVN24 Łódź
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź