Myśliwce F-22 Raptor wylądowały w Łasku

Myśliwce F-22 Raptor przyleciały do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku
W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor
Źródło: TVN24

Do 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku (województwo łódzkie) przyleciały w czwartek amerykańskie myśliwce F-22 Raptor, które mają wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. "Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata przybywają do Polski w ramach misji #NATOAirShielding na wschodniej flance Sojuszu" - napisał na Twitterze minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W ubiegłym tygodniu resort obrony informował, że ich załogi będą szkolić się z polskimi pilotami.

"W 32. Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku wylądowały myśliwce F-22 Raptor z 90. Eskadry Myśliwców #USA. Jedne z najnowocześniejszych myśliwców świata przybywają do Polski w ramach misji #NATOAirShielding na wschodniej flance Sojuszu." - poinformował na Twitterze w czwartek po południu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czytaj też: Myśliwce F-22 Raptor trafią do Polski. Co warto o nich wiedzieć?

Dowództwo Sił Powietrznych USA w Europie i Afryce już w ubiegłym tygodniu informowało, że sześć amerykańskich myśliwców F-22 Raptor zostało wysłanych do Polski w ramach misji "osłony powietrznej" NATO w Europie.

"Kilka amerykańskich F-22 Raptor ma wzmocnić tarczę powietrzną NATO w Europie. Ich załogi będą też szkolić się z polskimi pilotami. Raptory będą stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Samoloty są skonstruowane tak, by radarom było bardzo trudno je wykryć" - pisało w piątek (29 lipca) MON na Twitterze.

Raptor
Raptor
Źródło: Shutterstock

F-22 Raptor

Raptor jest myśliwcem przewagi powietrznej. Oznacza to, że został skonstruowany po to, żeby wywalczyć i zapewnić pełną dominację i kontrolę nad przestrzenią powietrzną nieprzyjaciela.

Samolot F-22 Raptor podczas pokazów w bazie Fairford w Wielkiej Brytanii, rok 2017
Samolot F-22 Raptor podczas pokazów w bazie Fairford w Wielkiej Brytanii, rok 2017
Źródło: Shutterstock

F-22 Raptor przez długie lata był jedynym produkowanym seryjnie i wcielonym do służby myśliwcem piątej generacji. Oznacza to, że został zbudowany tak, by utrudnić wykrycie przez radary. Inne cechy myśliwców piątej generacji to zaawansowana awionika, zdolność do lotu z prędkością naddźwiękową bez użycia dopalacza oraz możliwość gromadzenia, przetwarzania i skrytej wymiany znacznej ilości danych o sytuacji.

To wszystko sprawia, że Raptor nie jest tylko klasycznym myśliwcem, czyli samolotem przeznaczonym do zwalczania lotnictwa przeciwnika, ale maszyną wielozadaniową, zdolną do niszczenia celów na ziemi i morzu oraz prowadzenia rozpoznania przy pomocy swoich sensorów. Prócz F-22 do piątej generacji zaliczane są dziś jeszcze amerykański F-35, chińskie J-20 i J-31 oraz rosyjski Su-57.

Myśliwce F-22 (zdjęcie ilustracyjne)
Myśliwce F-22 (zdjęcie ilustracyjne)
Źródło: Master Sgt. Jeremy Lock/DVIDS

F-22A Raptor jest samolotem jednomiejscowym. Długość maszyny to prawie 19 metrów, rozpiętość skrzydeł - 13,5 metra, a wysokość - pięć metrów. Może rozwinąć prędkość Mach 2,25. Maksymalny zasięg, z dwoma podwieszanymi zbiornikami paliwa to ponad trzy tysiące kilometrów, w warunkach bojowych - 850 kilometrów.

Na stałe ma zainstalowane tylko 20-mm działko. W komorach na uzbrojenie oraz pod skrzydłami może przenosić pociski przeciwlotnicze krótkiego i średniego zasięgu oraz kierowane bomby.

Czytaj także: