Tomasz Krzyżak laureatem nagrody imienia biskupa Chrapka

TVN24

Tomasz Krzyżak laureatem nagrody imienia biskupa Chrapkatvn24
wideo 2/3

Dziennikarz Tomasz Krzyżak, szef działu krajowego "Rzeczpospolitej", został laureatem tegorocznej nagrody "Ślad" imienia biskupa Jana Chrapka. Wśród nominowanych był Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24.

Nagrodę wręczono w poniedziałek podczas uroczystej gali w Domu Arcybiskupów Warszawskich.

Tomasz Krzyżak otrzymał nagrodę "Ślad" za "niezależność i odwagę w podejmowaniu tematów trudnych, w tym dotyczących Kościoła i religii, oraz formułowanie opinii w sposób, który nikogo nie obrażając, zmusza do refleksji i debaty publicznej".

Do nagrody byli nominowani też: Maciej Wierzyński, dziennikarz i publicysta TVN24, twórca i prowadzący programu "Horyzont" oraz Aneta Liberacka, założycielka i redaktor naczelna portalu Stacja 7.

Kapituła

Biskup Jan Chrapek zginął 18 października 2000 roku w wypadku samochodowym. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kapituła nagrody uformowała się w 2001 r., niedługo po śmierci biskupa. Każdego roku kapituła poszerza się o kolejnych laureatów nagrody. Jak tłumaczą osoby związane z przedsięwzięciem, główną ideą nagrody jest promowanie osób, których działalność przyczyniła się do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. Symbolem nagrody jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły, przedstawiająca zbliżające się do siebie dwie dłonie.

Autor: ads / Źródło: tvn24.pl