Sławny pisarz, dramaturg i scenarzysta Gore Vidal zmarł w swoim domu w Los Angeles. - Powodem były powikłania z powodu zapalenia płuc - powiedział CNN jego siostrzeniec. Vidal miał 86 lat. Zgodnie z jego życzeniem zostanie skremowany, a urna trafi na cmentarz w Waszyngtonie, obok jego partnera życiowego, który zmarł w 2003 roku.
- Od dawna miał problemy z sercem, które nasiliły się ostatnio wraz z zapaleniem płuc. Zmarł z powodu powikłań - powiedział CNN siostrzeńca pisarza, Burr Steers.
Rodzina poprosiła, by składający kondolencje nie wysyłali kwiatów, ale składki na rzecz Stowarzyszenia Alzheimera. Zapowiedziała też, że pogrzeb pisarza odbędzie się tylko z udziałem najbliższych, a na życzenie zmarłego jego ciało zostanie skremowane, a urna trafi na cmentarz Rockcreek w Waszyngtonie. Tam spoczywa jego partner życiowy, Howard Austen, z którym Vidal spędził ponad 50 lat, aż do jego śmierci na raka w 2003 roku.
- Dzielimy razem kryptę. Po śmierci będę obok. Nie mogę się doczekać spotkania z nim - powiedział sławny pisarz w ostatnim wywiadzie dla CNN.
Skandal z powodu seksualizmu
Gore Vidal był pisarzem, eseistą, dramaturgiem, scenarzystą i politycznym aktywistą. Począwszy od lat 50. XX często zabierał głos na rzecz liberalnej polityki, był też krytykiem wojny w Iraku i prezydenta Busha.
Urodził się w bogatej i wpływowej rodzinie o tradycjach politycznych (był spokrewniony z byłym wiceprezydentem USA, Alem Gore'em i Jacqueline Kennedy). Pisarzem został po wyjściu z marynarki wojennej, do której zaciągnął się w wieku 17 lat jako korespondent wojenny w czasie II wojny światowej.
Pierwszy rozgłos zyskał swoją drugą książką "The City and the Pillar" ("Nie oglądaj się w stronę Sodomy"), która bez moralizowania odnosiła się do homoseksualizmu. Książka zadedykowana była dla "J.T" - pierwszej miłości w życiu autora, Jimmiego Trimble'a. Skandal obyczajowy doprowadził m.in. do odmowy recenzowania kilku jego kolejnych książek we wpływowym "New York Timesie".
- Sprzedałem milion egzemplarzy i to spowodowało wiele niepokoju w redakcji - tak skwitował nieprzychylną mu reakcję dziennika, a potem przez jakiś czas ukrywał się pod pseudonimem Edgar Box.
Religia, seksualność, polityka i krytyka
W sumie napisał około 25 powieści psychologicznych i obyczajowych. Był pierwszym amerykańskim pisarzem, który sięgnął do homoseksualnej tematyki i losów transseksualistów ("Myra Breckinridge"). Stworzył również ponad 200 esejów, głównie politycznych (zbiór "Stany Zjednoczone: eseje, 1952-1992" został nagrodzony National Book Award w 1993 roku) oraz kilka sztuk wystawionych na Broadwayu - dwie z nich, "The Best Man" i "A Visit to a Small Planet", przeniesione zostały z powodzeniem na ekran kinowy.
Wtedy polubił Hollywood. W 1959 roku napisał scenariusz do "Nagle, ostatniego lata", które było ekranizacją prozy Tennessee Williamsa. Za role w filmie Katharine Hepburn i Elizabeth Taylor otrzymały nominacje do Oscara. Wśród innych jego scenariuszy są także debiut reżyserski Arthura Penna "The Left-Handed Gun" z Paulem Newmanem jako Billy Kidem i kontrowersyjny "Kaligula", choć przerobił go Tinto Brass po tym, jak Vidal nie chciał się zgodzić na poprawki narzucane przez producentów.
Sporadycznie występował jako aktor, m.in. w "Gattaca" i w satyrze politycznej "Bob Roberts", gdzie odgrywał amerykańskiego senatora. Zagrał też samego siebie w filmie Felliniego "Roma", a później w animowanych "Simpsonach" i "Family Guy".
Do końca życia rozkoszował się rolą prowokatora. Odważnie mówił o religii, seksualności i krytykował amerykańską politykę.
Autor: am//bgr/k / Źródło: CNN, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia CC BY SA | David Shankbone