"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego nie otrzymała nominacji do Złotego Globu w kategorii najlepszy film zagraniczny. Na statuetkę szansę mają za to m.in. Lucas Dhont za "Dziewczynę" oraz Alfonso Cuaron za "Romę".
"Zimna wojna" nie dostała też nominacji w kategorii najlepszy dramatyczny film roku, Joanna Kulig w kategorii najlepsza aktorka dramatyczna, a Paweł Pawlikowski za reżyserię i scenariusz.
Nominacje do najlepszego filmu zagranicznego zdobyły za to filmy "Kafarnaum" Nadine Labaki, "Dziewczyna" Lucasa Dhonta, "Roma" Alfonso Cuarona, "Złodziejaszki" (Manbiki Kazoku) Hirokazu Koreedy oraz "Werk ohne Autor" Floriana Henckela von Donnersmarcka.
"Roma" Cuarona, która otrzymała Złotego Lwa w Wenecji nominowana została również za najlepszy scenariusz i reżyserię. Tytułowa Roma to nazwa dzielnicy w meksykańskiej metropolii, gdzie rozgrywa się akcja w latach 70. zeszłego wieku, a sam film jest opowieścią o roku z życia średnio zamożnej rodziny. Meksykański mistrz srebrnego ekranu, łączy wątki fikcyjne z autobiograficznymi.
Walka o lepszy los
O nagrodę dla najlepszego filmu powalczy również "Kafarnaum" Nadine Labaki. Libańska reżyserka, która w 2007 roku zachwyciła świat swoim debiutanckim "Karmelem", była jedną z głównych faworytek do tegorocznej Złotej Palmy w Cannes. Ostatecznie otrzymała Nagrodę Jury. Tytuł pochodzi od nazwy biblijnego miasta, zwanego "drugą ojczyzną Chrystusa". Nigdzie Jezus nie dokonał tylu cudów, co w Kafarnaum, jednak jego mieszkańcy kpili z niego i jawnie go odrzucali.
"Zain ma 12 lat, a ulica jest jego szkołą przetrwania. Kiedy rodzice wydają jego młodszą siostrę – wbrew jej woli – za starszego mężczyznę, chłopiec buntuje się i ucieka z domu. Postanawia zrobić wszystko, by uratować najbliższą mu osobę. Wkrótce na swej drodze spotyka parę cyrkowców o gołębich sercach oraz samotną matkę z maleńkim synkiem. Ich losy połączy wspólny cel: poszukiwanie miejsca, które mogliby nazwać domem" - piszą producenci filmu. Trzecia fabuła w dorobku Labaki, porównywana jest do "Slumdoga. Milionera z ulicy" Danny’ego Boyle’a, który zdobył osiem Oscarów.
Zwycięzca z Cannes
O Złoty Glob walczyć będzie zdobywca tegorocznej Złotej Palmy w Cannes Hirokazu Koreeda i jego najnowsze dzieło "Złodziejaszki".
Członkowie przedstawionej w filmie wielopokoleniowej rodziny, która mieszka pod jednej dachem, utrzymują się z emerytury babci, dorywczych prac i drobnych kradzieży. Jednak łączą ich również mroczne tajemnice z przeszłości. Pewnego dnia w ich domu zjawia się zaniedbywana dziewczynka z sąsiedztwa. To wydarzenie umacnia poczucie wspólnoty.
Koreeda, podobnie jak w poprzednich swoich filmach, sięga po relacje rodzinne. Tym razem jednak stawia pytanie co tworzy rodzinę, próbuje nakreślić jej definicję jak i określić konsekwencje płynące z takiego opisu więzi.
Artysta kontra system
Po raz kolejny do walki o Złoty Glob staje Florian Henckel von Donnersmarck - zdobywca Nagrody Akademii za głośny dramat "Życie na podsłuchu". W najnowszym filmie "Werk ohne Autor" Henckel von Donnersmarck wraca do tematu zagmatwanej historii powojennych Niemiec. Premierę miał podczas weneckiego festiwalu.
Reżyser w ponad trzygodzinnym dramacie mierzy się z obrazem pokolenia uwikłanego w nazizm i stawia pytania o postawę artysty wobec ideologii. Niemiecki reżyser - podobnie jak w "Życiu na podsłuchu" - stawia artystę w obliczu represyjnego systemu, który nie znosi wolności twórczej i swobody artystycznej wypowiedzi.
Klamra czasowa akcji "Werk ohne Autor" rozciąga się na 25 lat. Głównego bohatera poznajemy jeszcze przed wybuchem II wojny światowej, ale gdy naziści dokonują oczyszczania aryjskiego społeczeństwa z jednostek słabszych, chorych, nie przystających do idealnego wzorca obywatela Rzeszy. Jednak, co ważne, reżyser nie buduje rzeczywistości zerojedynkowej, z łatwymi odpowiedziami na trudne pytania - co może się członkom Akademii spodobać.
Debiutant wśród nominowanych
Wśród nominowanych znalazł się Lukas Dhont, który swoją debiutancką "Dziewczyną" zachwycił publiczność kilkudziesięciu festiwali filmowych.
Film był najlepszym w tegorocznej sekcji Un Cetain Regard, a reżyser odebrał Złotą Kamerę za najlepszy debiut podczas festiwalu w Cannes.
Polityczny komediodramat faworytem
Najwięcej, bo aż sześć nominacji zdobył "Vice" - najnowszy film Adama McKaya. Twórca oscarowego "Big Short" stworzył komediodramat poświęcony wiceprezydentowi Dickowi Cheneyowi (w tej roli nominowany w kategorii najlepszy aktor w komedii - Christian Bale).
Na nagrody HFPA mają również: Amy Adams (drugoplanowa rola żeńska), Sam Rockwell (drugoplanowa rola męska), Adam McKay (reżyseria i scenariusz).
Po pięć nominacji zdobyły "Green Book" (reż. Peter Farrelly), "Narodziny gwiazdy" (reż. Bradley Cooper) i "Faworyta" (reż. Yorgos Lanthimos).
W przypadku kategorii telewizyjnych pojawi się nowość. Szefowa Hollywoodzkiego Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej Meher Tatna zapowiedziała, że HFPA zdecydowało się na wprowadzenie honorowej nagrody za wybitne osiągnięcia w amerykańskiej telewizji. Najwięcej nominacji w kategoriach telewizyjnych zdobyła produkcja "Zabójstwo Versace: American Crime Story". Trzy nominacje zdobył m.in. "Zawód: Amerykanin". Co ciekawe, aż pięć produkcji telewizyjnych, które zadebiutowały w tym roku na małym ekranie, otrzymały po trzy nominacje. Są to: "Ostre przedmioty", "Skandal w angielskim stylu", "The Kominsky Method", "Barry" i "Homecoming". 76. gala rozdania Złotych Globów odbędzie się 6 stycznia 2019 roku w Beverly Hills, a gospodarzami wieczoru będą Sandra Oh i Andy Samberg.
NAJWAŻNIEJSZE NOMINACJE DO ZŁOTYCH GLOBÓW
FILM
Najlepszy film dramatyczny "Czarna pantera" "BlackKklansman" "Bohemian Rhapsody" "If Beale Street Could Talk" "Narodziny gwiazdy"
Najlepsza komedia lub musical "Bajecznie bogaci Azjaci" "Faworyta" "Green Book" "Mary Poppins powraca" "Vice"
Najlepszy reżyser Bradley Cooper Alfonso Cuaron Peter Farrelly Spike Lee Adam McKay
Najlepszy scenariusz "Roma" "Faworyta" "If Beale Street Could Talk" "Vice" "Green Book "
Najlepsza aktorka w filmie dramatycznym Glenn Close Lady Gaga Nicole Kidman Melissa McCarthy Rosamund Pike
Najlepszy aktor w filmie dramatycznym Bradley Cooper Willem Dafoe Lucas Hedges Rami Malek
Najlepszy aktor w komedii lub musicalu Christian Bale Lin-Manuel Miranda Viggo Mortensen Robert Redford John C. Reilly
Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu Emily Blunt Olivia Colman Elsie Fisher Charlize Theron Constance Wu
Najlepszy aktor drugoplanowy Mahershala Ali Timothee Chalamet Adam Driver Richard E. Grant Sam Rockwell
Najlepsza aktorka drugoplanowa Amy Adams Claire Foy Regina King Emma Stone Rachel Weisz
Najlepszy film animowany "Iniemamocni 2" "Wyspa psów" "Mirai" "Ralph Demolka w internecie" "Spider-Man Uniwersum"
Film zagraniczny "Kafarnaum" (Liban) "Girl" (Belgia) "Never Look Away" (Niemcy) "Roma" (Meksyk) "Złodziejaszki" (Japonia)
Najlepsza muzyka "Ciche miejsce" "Wyspa psów" "Czarna pantera" "Pierwszy człowiek" "Mary Poppins powraca" TELEWIZJA:
Najlepszy serial dramatyczny
"Zawód: Amerykanin" "Bodyguard" "Homecoming" "Obsesja Eve" "Pose"
Najlepszy miniserial lub film telewizyjny "The Alienist" "Zabójstwo Gianniego Versace: American Crime Story" "Ucieczka z Dannemory" "Ostre przedmioty" "Skandal w angielskim stylu"
Najlepszy serial komediowy lub musical "Barry" "Dobre miejsce" "Kidding" "The Komsinky Method" "The Marvelous Mrs. Maisel " Najlepszy aktor w serialu dramatycznym Jason Bateman Stephan James Richard Madden Billy Porter Matthew Rhys
Najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu Sacha Baron Cohen, Jim Carrey Michael Douglas Donald Glover Bill Hader
Najlepszy aktor w miniserialu lub filmie telewizyjnym Antonio Banderas Daniel Bruehl Darren Criss Benedict Cumberbatch Hugh Grant
Najlepsza aktorka w serialu dramatycznym Caitoriona Balfe Elisabeth Moss Sandra Oh Julia Roberts Keri Russel
Najlepsza aktorka w serialu komediowym lub musicalu Kristen Bell Candice Bergen Allison Brie Rachel Brosnahan Debra Messing
Najlepsza aktorka w miniserialu lub filmie telewizyjnym Amy Adams Patricia Arquette Connie Britton Laura Dern Regina King
Najlepsza aktorka drugoplanowa w produkcji telewizyjnej Alex Borstein Patricia Clarkson Penelope Cruz Thandie Newton Yvonne Strahowski
Najlepszy aktor drugoplanowy w produkcji telewizyjnej Alan Arkin Kieran Culkin Edgar Ramirez Ben Whishaw Henry Winkler
Autor: tmw/adso / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Kino Świat