Ze szkieletem na rowerze i  z wielką szczotką do zębów

Kultura i styl

Aktualizacja:
TVN24Humanitarium otwarło swoje podwoje

Można w nim wyszczotkować ogromne zęby, zajrzeć do wnętrza czaszki, pojeździć ze szkieletem na rowerze i posłuchać bicia serca płodu - Humanitarium, czyli pierwsze wrocławskie centrum multimedialne, już otwarte. To część większego projektu naukowo-edukacyjnego "Ogrody Doświadczeń", jakie powstaje na wrocławskich Praczach.

Humanitarium składa się z ponad 30 interaktywnych instalacji odsłaniających tajniki budowy i funkcjonowania ciała człowieka. Dziś zobaczyli je pierwsi zwiedzający. Zachwycone były nie tylko dzieci, ale i biegający za nimi dorośli. - Zabawa niesamowita. Wrocław ma się czym poszczycić wreszcie - cieszyła się pani Ewa, która do Humanitarium przyszła z całą rodziną.

Zachwycone dzieci na długie godziny znikały w laboratorium albo ludzkiej szczęce, której można wyszczotkować zęby. - Każdy z prezentowanych eksponatów pozwala na zabawę. Chcąc dowiedzieć się czegoś o zębach i higienie jamy ustnej możemy zatrzymać się przed wielką szczęką. Można z niej wyciągnąć poszczególne zęby, a naciskając odpowiednie przyciski na ogromnym języku dowiedzieć, gdzie mieszczą się odpowiednie receptory smaku - tłumaczyła jeszcze przed otwarciem centrum koordynatorka projektu Kinga Świtała-Jeleń.

Kuźnia kadr

Ekspozycja została podzielona na kilka sekcji tematycznych. W sekcji "Anatomia" zwiedzający mogą poznać budowę i funkcjonowanie ludzkich mięśni, szkieletu, serca czy mózgu. W dziale "Świat zmysłów" można przetestować swój wzrok, słuch, węch oraz dotyk. W kolejnej sekcji - "Ekologia i energia" - znalazły się miniatury domów, w których przedstawiono funkcjonowanie zasilania i mediów. Ostatnim obszarem tematyczny jest "Fizyka na wesoło". Tu zwiedzający dzięki doświadczeniom mogą poznać podstawowe prawa fizyki.

Humanitarium jest pierwszą częścią "Ogrodów Doświadczeń" - centrum naukowo-edukacyjnego, które powstaje na terenie Kampusu Wrocławskiego Centrum Badań EIT +. - Młodzi ludzie będą korzystali z tego miejsca, aby od najmłodszych lat uczyć się obcowania z nauką. To będzie kuźnia kadry EIT +, ponieważ dzieci i młodzież widząc powstające tu laboratoria i ludzi nauki z całego świata będą chcieli tu w przyszłości powrócić - prognozuje prezes EIT + prof. Mirosław Miller.

Młodzi ludzie będą korzystali z tego miejsca, aby od najmłodszych lat uczyć się obcowania z nauką. To będzie kuźnia kadry EIT +, ponieważ dzieci i młodzież widząc powstające tu laboratoria i ludzi nauki z całego świata będą chcieli tu w przyszłości powrócić prof. Mirosław Miller, prezes EIT +

W ciągu kilku tygodniu w Humanitarium mają pojawić się kolejne eksponaty. Docelowo na wystawie znajdzie się ich 45. - Na wiosnę pojawią się ścieżki edukacyjne, które pozwolą przyjemnie spędzać czas na zewnątrz w obrębie kampusu. Zaś za dwa lata powstaną kolejne pawilony poświęcone innej tematyce, jak choćby astronomia czy zdobycze nowoczesnej techniki - zapowiedziała Świtała-Jeleń.

Wrocławskie Centrum Badań EIT+ to spółka, która ma utworzyć na Dolnym Śląsku gospodarkę opartą na wiedzy, poprzez działanie w każdym z trzech jej głównych elementów: nauce, innowacji i edukacji. Udziałowcami spółki jest pięć wrocławskich uczelni - Politechnika Wrocławska, Akademia Medyczna we Wrocławiu, Uniwersytet Przyrodniczy, Uniwersytet Wrocławski i Uniwersytet Ekonomiczny oraz województwo dolnośląskie i miasto Wrocław.

Źródło: TVN24, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24