Zanussi: Reżyserzy będą jakoś próbowali pracować w nowych warunkach. Ale będą one gorsze

[object Object]
Krzysztof Zanussi był gościem "Kropki nad i"tvn24
wideo 2/3

Polskie kino ma się w tej chwili świetnie i spełnia swoją społeczną, kulturalną, rozrywkową, komercyjną rolę. Reformowanie w momencie, kiedy wszystko idzie dobrze, to jest zagadkowa decyzja, niepojęta. Reformuje się wtedy, jak rzeczy idą źle - mówił w "Kropce nad i" reżyser filmowy i dyrektor studia filmowego "Tor" Krzysztof Zanussi, komentując pomysł ministra kultury dotyczący stworzenia scentralizowanego publicznego ośrodka produkcji filmowej.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński ogłosił zamiar połączenia w jedną wielką instytucję publicznych producentów filmowych działających dotąd niezależnie od siebie: Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Studia Miniatur Filmowych oraz studiów: Kadr, Tor, Zebra i Kronika. Gliński oficjalnie ogłosił ten zamiar 28 grudnia.

Ministerstwo chce, żeby powstał publiczny ośrodek produkcji filmowej, który będzie poważnym partnerem dla realizatorów wysokobudżetowych produkcji europejskich i amerykańskich.

Zanussi o planach ministerstwa: zupełnie niedorzeczne

Do tych planów odniósł się w "Kropce nad i" w TVN24 reżyser filmowy i dyrektor studia filmowego "Tor" Krzysztof Zanussi. - Nie wiem, czy to marzenie o konkurencji jest marzeniem realnym. To jest zupełnie niedorzeczne - ocenił.

- To jest pewna filozofia również w zarządzaniu kulturą, tylko ta filozofia się już wielokroć nie sprawdziła. Myśmy już mieli taką centralizację. Za komuny był "Mosfilm" i "Lenfilm", takie dwie megawytwórnie, które miały konkurować z Hollywood. Nie udało się, mimo że cenzura nie wpuszczała filmów amerykańskich do Rosji, więc ludzie musieli oglądać te własne filmy - wyjaśniał Zanussi.

- Wiemy doskonale, że Polska się notuje przez film artystyczny, przez film, który wyrasta z polskiej świadomości, a nie przez jakieś megaprodukcje - dodał.

Zdaniem reżysera, nie może powstać jedno miejsce, "bo to natychmiast będzie monopol".

"To pomysł Glińskiego jest PRL-owskim pomysłem"

Piotr Gliński ocenił również w komunikacie, że trzeba zerwać z pozostałościami PRL.

"Nasze rozdrobnione studia filmowe i rozproszone zasoby nie mogą skutecznie konkurować z zagranicznymi producentami, co w świetle przyjętych zachęt dla produkcji audiowizualnej będzie osłabiało ich pozycję konkurencyjną. Kultywowanie tej pozostałości PRL doprowadzi do marginalizacji polskiej produkcji filmowej. Połączenie zasobów w jedną silną instytucję pozwoli na stworzenie profesjonalnego i poważnego partnera dla zagranicznych producentów i wytwórni" - stwierdził pod koniec grudnia minister kultury.

- On się myli historycznie, dlatego że to jest przedwojenny pomysł takich bardzo dzielnych wtedy naszych kolegów, pokolenia przedwojennych reżyserów, którzy chcieli, żeby kino było sztuką, a nie tylko jarmarcznym widowiskiem, więc to zupełnie nie jest PRL-owskie - podkreślił w "Kropce nad i" Zanussi.

- To powstało w momencie odwilży, wcześniej był taki system, jaki pan minister teraz proponuje, czyli to jego pomysł jest PRL-owskim pomysłem - ocenił.

Zdaniem reżysera, "pomysł na centralizację i na jedyną słuszną decyzję jest fatalnym pomysłem".

Zanussi: pomysł Glińskiego jest PRL-owskim pomysłem
Zanussi: pomysł Glińskiego jest PRL-owskim pomysłemtvn24

"Jako optymista liczę na jakieś porozumienie"

Pytany, czy jest szansa na porozumienie z wicepremierem, odparł: - Jako realista oczywiście mam dużo wątpliwości, ale jako optymista liczę na jakieś porozumienie i na jakieś zastanowienie się, o co tu chodzi.

- Tam padły też bardzo niesprawiedliwie słowa o profesjonalizmie, które mnie bardzo obrażają, bo ja nie wiem, kto ma być tym profesjonalistą, jeśli ci, co teraz robią firmy, zdobywają Oscary, nie są profesjonalistami - mówił.

- Te studia, które istnieją, one same na siebie zarabiają od kilkunastu lat, jesteśmy na własnym rozrachunku i to, co zarobimy, wkładamy w nowe produkcje, dlatego możemy śmielej inwestować w filmy, w które prywatni producenci by nie zainwestowali, bo oni są dużo bardziej zależni od rynku - tłumaczył.

- My możemy sobie pozwolić na to, że w jednym roku mamy mały deficyt, a w następnym roku mamy mały zysk, ale działamy po to, żeby powstawały filmy, które by może gdzieś indziej nie powstały - kontynuował.

Jak dodał, "to miał być taki sklep delikatesowy, gdzie można było mieć produkty troszkę z wyższej półki". - To się udawało. Myśmy mieli ostatnie lata świetne - podkreślił.

Zdaniem Krzysztofa Zanussiego,"w kulturze dobrze jak jest wiele różnych centrów i wiele różnych elit, które w rozmaity sposób oceniają twórczość". - Niedobrze, jak jest monopol; niedobrze, jak jest tylko jedna ocena - mówił.

"Reformować w momencie, kiedy wszystko idzie dobrze, to jest zagadkowa decyzja"

Na pytanie, co się stanie, jeśli minister zrealizuje swoją wizję połączenia wszystkich studiów, odpowiedział, że reżyserzy będą "jakoś próbowali pracować w nowych warunkach". - Ale myślę, że to będą gorsze warunki. A akurat kino polskie ma się świetnie w tej chwili i spełnia swoją społeczną, kulturalną, rozrywkową, komercyjną rolę. Reformowanie w momencie, kiedy wszystko idzie dobrze, to jest zagadkowa decyzja, niepojęta. Reformuje się wtedy, jak rzeczy idą źle - zaznaczył reżyser.

- Począwszy od Kieślowskiego, którego sukcesy przypadają już na czasy po PRL-u, a skończywszy na sukcesach oscarowych, które są kompletną nowością, nigdy wcześniej nam się nie udało zdobyć Oscara, to najlepszy dowód na to, że kino ma się naprawdę dobrze. Dlaczego w tym momencie podejmować taką decyzję? Nie umiem odgadnąć - przyznał Zanussi.

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "KROPKA NAD I"

Zanussi: Reżyserzy będą jakoś próbowali pracować w nowych warunkach. Ale będą one gorsze
Zanussi: Reżyserzy będą jakoś próbowali pracować w nowych warunkach. Ale będą one gorszetvn24

Autor: kb//kg / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości

W podziemiach katedry wileńskiej odkryto tajną skrytkę z insygniami grobowymi władców Litwy i Polski. Metropolita wileński arcybiskup Gintaras Gruszas poinformował, że odkryto między innymi insygnia króla Polski i wielkiego księcia litewskiego Aleksandra Jagiellończyka.

Niesamowite skarby ukryte w 1939 roku odnalezione

Niesamowite skarby ukryte w 1939 roku odnalezione

Źródło:
PAP

Amerykański Park Narodowy Yellowstone stracił jednego ze swoich najsłynniejszych mieszkańców. 11-letnia jednooka wilczyca pod koniec grudnia zginęła w starciu z wrogą watahą.

"Królowa wilków" zabita

"Królowa wilków" zabita

Źródło:
LiveScience

Prawie półtora miliona osób podpisało petycję o wprowadzeniu zakazu fajerwerków - podała agencja dpa. Zdaniem szefa berlińskiego oddziału związku zawodowego niemieckiej policji Stephana Weha, przy tak dużej liczbie podpisów politycy nie mogą pozostać obojętni.

Petycja za zakazem fajerwerków, podpisało się prawie 1,5 miliona osób

Petycja za zakazem fajerwerków, podpisało się prawie 1,5 miliona osób

Źródło:
PAP

Oczekuje się, że Donald Trump Junior odwiedzi Grenlandię - poinformowały grenlandzkie i duńskie media. Wizyta ta łączona jest między innymi z wypowiedziami prezydenta elekta, gdy pod koniec grudnia - wyznaczając na ambasadora w Kopenhadze wspólnika Elona Muska, miliardera Kena Howery'ego - podkreślił, że "posiadanie i kontrola nad Grenlandią jest absolutną koniecznością".

Syn Trumpa ląduje z misją? "Nikt nie powinien wątpić, jaki jest jej cel"

Syn Trumpa ląduje z misją? "Nikt nie powinien wątpić, jaki jest jej cel"

Źródło:
PAP

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski podczas wizyty w Paryżu stwierdził, że właściciel portalu X Elon Musk próbuje wpływać na wybory w Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że w Polsce wpływanie z zagranicy na wybory jest nielegalne.

Sikorski pytany o Muska. "Musimy się przygotować"

Sikorski pytany o Muska. "Musimy się przygotować"

Źródło:
PAP

Lider skrajnie prawicowej, prorosyjskiej partii FPOe Herbert Kickl otrzymał misję utworzenia nowego austriackiego rządu. Według Jakuba Bielamowicza z Instytutu Nowej Europy oznacza to "istotne ryzyko korekty kursu w polityce zagranicznej Austrii". Analityk zwrócił też uwagę, że Kickl inspiruje się Viktorem Orbanem.

Mocna pozycja i wzorzec z Budapesztu. "Istotne ryzyko zmiany kursu"

Mocna pozycja i wzorzec z Budapesztu. "Istotne ryzyko zmiany kursu"

Źródło:
PAP

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,8 nawiedziło Tybet - poinformowało chińskie centrum sejsmologiczne. Według lokalnych mediów zginęło co najmniej 36 osób, a wiele innych jest rannych. Wstrząsy były odczuwalne również w sąsiednich krajach – Nepalu i Indiach.

Silne trzęsienie ziemi w Tybecie. Wiele ofiar

Silne trzęsienie ziemi w Tybecie. Wiele ofiar

Źródło:
PAP, Reuters

Amerykański Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta. Justin Trudeau ogłosił, że ustąpi ze stanowiska lidera Liberalnej Partii Kanady i przestanie być premierem. Z kolei Stany Zjednoczone zostały nawiedzone przez zabójcze śnieżyce. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 7 stycznia.

Zabójcze opady śniegu, wybór Trumpa zatwierdzony, Trudeau ustępuje

Zabójcze opady śniegu, wybór Trumpa zatwierdzony, Trudeau ustępuje

Źródło:
PAP, TVN24

Wszystkich członków Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, którzy będą podejmowali decyzję o tym, kto będzie reprezentantem Polski w MKOl, poinformuję listownie o roli prezydenta w kwestii nowelizacji ustawy o sporcie - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 Sławomir Nitras, minister sportu. Stwierdził, że Andrzej Duda, odsyłając ustawę do Trybunału Konstytucyjnego, "stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu".

Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Nitras: prezydent stanął przeciwko całemu środowisku sportowemu

Źródło:
TVN24

Tu nie ma dobrej decyzji. Tu są tylko decyzje złe i jeszcze gorsze - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 senator Koalicji Obywatelskiej Marek Borowski, odnosząc się do kwestii ewentualnej wypłaty pieniędzy Prawu i Sprawiedliwości przez ministra finansów. Sytuację określił jako "paradoks fryzjera".

"Paradoks fryzjera" w sprawie pieniędzy dla PiS. "Tu nie ma dobrej decyzji"

"Paradoks fryzjera" w sprawie pieniędzy dla PiS. "Tu nie ma dobrej decyzji"

Źródło:
PAP

Śnieżyce, które w niedzielę natarły nad Stany Zjednoczone, zebrały śmiertelne żniwo. Jak poinformowała telewizja CNN, zginęły trzy osoby. Ponad 60 milionów Amerykanów zostało objętych alertami pogodowymi, a na terenie kilku stanów ogłoszono stan wyjątkowy. Wielu ludzi jest bez prądu, poważne utrudnienia występują na lotniskach.

Zginęły trzy osoby. "Od 32 lat nie widzieliśmy takich opadów śniegu"

Zginęły trzy osoby. "Od 32 lat nie widzieliśmy takich opadów śniegu"

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, PAP, Reuters, CNN, tvnmeteo.pl

Premier Kanady Justin Trudeau ogłosił, że ustąpi ze stanowiska lidera Liberalnej Partii Kanady i tym samym przestanie być premierem. Będzie pełnić jednak swoje funkcje do czasu wyboru swojego następcy. Przekazał przy tym, że prace parlamentu będą zawieszone do 24 marca.

Justin Trudeau ustępuje ze stanowiska. Prace parlamentu zawieszone

Justin Trudeau ustępuje ze stanowiska. Prace parlamentu zawieszone

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CBS News

Brazylijskie władze w poniedziałkowym komunikacie przekazały, że Indonezja oficjalnie dołączyła do grupy BRICS jako pełnoprawny członek. Brazylia przewodzi blokowi państw w ramach prezydencji w 2025 roku.

BRICS powiększa się o kolejne państwo

BRICS powiększa się o kolejne państwo

Źródło:
Reuters, PAP

Będziemy czekali na propozycję od mediów w sprawie organizacji debat prezydenckich - przekazał w "Faktach po Faktach" w TVN24 minister sportu Sławomir Nitras, współpracujący z ubiegającym się o prezydenturę Rafałem Trzaskowskim. Jego zdaniem powinna odbyć się co najmniej jedna taka debata przed pierwsza turą i co najmniej jedna przed drugą.

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Co z organizacją debat prezydenckich? "Mogę złożyć taką deklarację"

Źródło:
TVN24

Mimo bardzo małej prędkości samochody ślizgały się na rondzie Rafała Wojaczka w Kędzierzynie-Koźlu. Winny był lód pokrywający jezdnię.

Kierowcy ślizgali się na rondzie. Nagranie

Kierowcy ślizgali się na rondzie. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Dwoje dorosłych i pięcioro dzieci z Rumi (woj. pomorskie) trafiło do szpitali z objawami zatrucia czadem. Najmłodsze z rodzeństwa ma pięć lat. Wszyscy wyszli już ze szpitali.

Pięciolatek stracił przytomność. Później do szpitala trafiła cała rodzina

Pięciolatek stracił przytomność. Później do szpitala trafiła cała rodzina

Źródło:
TVN24/Fakty TVN

Prezydent Salwadoru prowadzi brutalną kampanię przeciwko gangom, co wywołuje zaniepokojenie wśród organizacji obrony praw człowieka, ale skuteczna rozprawa z przestępczością przyniosła mu ogromną popularność - nie tylko w kraju, ale również wśród mieszkańców i polityków innych państw regionu. Nayib Bukele zdobył w 2024 roku reelekcję, mimo że salwadorska konstytucja zabrania sprawowania władzy prezydenckiej przez dwie kolejne kadencje.

"Najbardziej cool spośród dyktatorów". Rządzi, ile chce, zjednuje obywateli. Obserwatorzy mówią: uważajcie

"Najbardziej cool spośród dyktatorów". Rządzi, ile chce, zjednuje obywateli. Obserwatorzy mówią: uważajcie

Źródło:
PAP

Izba Reprezentantów i Senat USA zebrały się w poniedziałek na specjalnym połączonym posiedzeniu, by oficjalnie policzyć głosy elektorskie i zatwierdzić wynik wyborów prezydenckich. Procedurze przewodniczyła wiceprezydentka Kamala Harris, która była przeciwniczką Donalda Trumpa w listopadowych wyborach. Cztery lata temu, właśnie w trakcie tej procedury, doszło do szturmu na Kapitol.

Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Kongres zatwierdził wybór Donalda Trumpa na prezydenta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl
AI jak wyścig kosmiczny w czasach zimnej wojny? Ma być "dowodem wyższości Zachodu"

AI jak wyścig kosmiczny w czasach zimnej wojny? Ma być "dowodem wyższości Zachodu"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Naprawdę się tego nie spodziewałam - mówiła Demi Moore, odbierając pierwszy Złoty Glob w swojej karierze. Amerykańska aktorka została uhonorowana za rolę w "Substancji".

Demi Moore z pierwszym Złotym Globem. "Zajmuję się tym od dawna, ponad 45 lat, i to pierwszy raz"

Demi Moore z pierwszym Złotym Globem. "Zajmuję się tym od dawna, ponad 45 lat, i to pierwszy raz"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Nowy typ kryształu, który pochłania ciepło przy odpowiednio wysokim ciśnieniu, może doprowadzić do powstania przyjaznych dla klimatu lodówek i klimatyzatorów - wskazuje czasopismo naukowe "Science". Ma to być alternatywa dla obecnie stosowanych cieczowych chłodziarek.

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Takie będą lodówki przyszłości? Naukowcy o przełomowym odkryciu

Źródło:
PAP, "Science"

Złote Globy 2025 rozdane, a wśród nagrodzonych tytułów, znalazły się produkcje HBO/Max. "Hacks" ponownie został najlepszym serialem komediowym, a grająca w nim główną rolę Jean Smart - najlepszą aktorką w serialu komediowym/musicalu. Colin Farrell za serial "Pingwin" i Jodie Foster za serial "Detektyw: Kraina nocy" dostali statuetki dla najlepszych aktorów i aktorek w swoich kategoriach.

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Złote Globy 2025. Zobacz nagrodzone seriale w serwisie Max

Źródło:
tvn24.pl

Ja wiedziałam, że wszystko rzucę, całą kuchnię, sprzątanie, wszystko... i przyjadę tutaj - mówi w TVN24 Joanna Kołaczkowska, zapowiadając swój występ na pierwszym Festiwalu Piosenki Filmowej w Bydgoszczy. Artystka zdradziła, dlaczego zdecydowała się wystąpić i jaki utwór zaśpiewa już dziś wieczorem.

Joanna Kołaczkowska na Festiwalu Piosenki Filmowej. "Będzie element humorystyczny"

Joanna Kołaczkowska na Festiwalu Piosenki Filmowej. "Będzie element humorystyczny"

Źródło:
tvn24.pl

Nagranie, na którym kot strąca lecącego w jego kierunku rzekomego drona kamikadze, zdobywa dużą popularność w sieci, także wśród polskich internautów. Jak twierdzi autor zagranicznego wpisu - ma to być dron o przeznaczeniu wojskowym. Prawda jest jednak nieco inna.

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

"Kot w Ukrainie zneutralizował drona kamikadze"? Co widać na nagraniu

Źródło:
Konkret24