Ocenzurowane teksty piosenek, wykonywanych w latach 80. i początku 90. na festiwalu w Jarocinie, znaleziono wśród innych dokumentów, znajdujących się w magazynie jarocińskiego Ośrodka Kultury. Do dziś przechowały się w kilkunastu kartonach.
Według Roberta Kaźmierczaka z powstającego w mieście Spichlerza Polskiego Rocka, do najcenniejszych zalicza się teczki pełne tekstów zespołów występujących podczas festiwalu w 1984 roku, m.in. T.Love, Made in Poland czy Moskwy. W niektóre z nich ingerował cenzor.
"Ojczyzna" i "wojsko" zakazane
Z dokumentów wynika m.in., że cenzorowi z Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk w Kaliszu do gustu nie przypadł tekst jednej z piosenek T.Love, "Wychowanie". Wykreślił z niej wówczas słowa refrenu: "Ojczyznę kochać trzeba i szanować/Nie deptać flagi i nie pluć na godło/Należy też w coś wierzyć i ufać/ Ojczyznę kochać i nie pluć na godło". Innemu pracownikowi UKPiW nie podobało się słowo "wojsko" w piosence "Piwko dla wojska" kapeli Siekiera, także występującej na festiwalu w 1984 roku.
Wspominając tamte czasy, dawny organizator Jarocina Walter Chełstowski i muzyk Muniek Staszczyk mówią, że podczas koncertów piosenki były wykonywane w ich pierwotnych wersjach i nikt nie respektował wprowadzonych poprawek.
Znani, ale zapomniani
Odnalezione w teczkach teksty przypomniały także o kapelach, które wówczas występowały na jarocińskiej scenie, ale nie osiągnęły sławy w polskiej muzyce rockowej, ani nie przeszły do legendy festiwalu.
- Ich twórczość nie została nigdy zarejestrowana ani wydana. Kapele przestawały istnieć po festiwalu, a ich twórczość jest dziś znaczącym wkładem w polską muzykę rockową - ocenił Kaźmierczak.
Potwierdził, że odnalezione dokumenty oraz inne dzieła muzyczne trafią do zbiorów Spichlerza Polskiego Rocka. Po przeprowadzeniu nad nimi badań, każdy będzie mógł przejrzeć archiwalne teksty.
I Ogólnopolski Przegląd Muzyki Młodej Generacji odbył się w Jarocinie w 1980 roku. Początkowo miał jedynie zasięg lokalny. Później przekształcił się w Festiwal Muzyków Rockowych (FMR), znany w całej Polsce. Imprezę zawieszono w 1994 roku, kiedy to doszło do starć z policją. Festiwal reaktywowano w 2005 roku.
Do najbardziej znanych zespołów, które stawiały swoje pierwsze kroki w Jarocinie możemy zaliczyć takie zespoły jak Dżem, Piersi, Moskwa, Dezerter, TSA czy Izrael. W latach 80. na festiwalu występowali również Republika, Voo Voo czy Lech Janerka.
Źródło: PAP, lex.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl