TVN24 | Kultura i styl

O rozdrapywaniu ran, liczbach i podróży w przeszłość. Książkowe rekomendacje w "#Xięgarnizdomu"

TVN24 | Kultura i styl

Źródło:
TVN24
"#Xięgarniazdomu". Zapowiedź programu
"#Xięgarniazdomu". Zapowiedź programuTVN24
wideo 2/9
TVN24"Xięgarnia". Zapowiedź programu

W najnowszym wydaniu "#Xięgarnizdomu" Filip Łobodziński, Michał Rusinek i Agata Passent opowiadają o trzech różnych książkach. Od nagrodzonego reportażu, przez zapiski z dziennika, po pozycję dotyczącą statystyki, która odpowiada na pytanie, "ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?".

Filip Łobodziński opowiada w "#Xięgarnizdomu" o książce autorstwa Katarzyny Kobylarczyk "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany". Ta pozycja została nagrodzona podczas 11. edycji Nagrody imienia Ryszarda Kapuścińskiego za "uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci". Najlepszy Reportaż Literacki ubiegłego roku to historia kraju, który osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich.

CAŁE WYDANIE OBEJRZYSZ W TVN24 GO

Katarzyna Kobylarczyk - "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"TVN24

Michał Rusinek mówi o nominowanej do Nagrody NIKE książce "Dziennik. Jeszcze jedno zdanie" Tadeusza Sobolewskiego. Znany krytyk filmowy i publicysta, Tadeusz Sobolewski, prowadził dziennik od wielu lat, regularnie od czasów wprowadzenia stanu wojennego. Jego zapiski to fascynująca podróż do przeszłości, z której wyłania się wiele barwnych postaci tamtych lat - Anny Sobolewskiej, żony autora, eseistki i krytyczki literackiej, jej matki - niewidomej dziennikarki i pisarki Jadwigi Stańczakowej lub Mirona Białoszewskiego, który regularnie wpadał do mieszkania Sobolewskich na Hożej.

Michał Rusinek o dzienniku Tadeusza SobolewskiegoTVN24

W trzeciej części programu Agata Passent bierze na tapetę książkę Janiny Bąk "Statystycznie rzecz biorąc, czyli ile trzeba zjeść czekolady, żeby dostać Nobla?". Janina Bąk przez pięć lat uczyła statystyki i metodologii badań w Trinity College w Dublinie, jest autorką popularnego bloga JaninaDaily.com. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o statystce, a o co boicie się zapytać - tak parafrazując słowa Woody Allena można streścić książkę "Statystycznie rzecz biorąc".

Agata Passent o książce Janiny BąkTVN24

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości