Stephen King jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy świata. - Amerykanie go kochają, bo on nigdy nie stracił kontaktu ze swoimi korzeniami - ocenił w "Xięgarni" Robert Ziębiński, autor kompendium o amerykańskim "geniuszu grozy", książki "Sprzedawca strachu".
Najnowszy odcinek "Xięgarni" poświęcony został twórczości Stephena Kinga. Robert Ziębiński, dziennikarz i autor książkowego kompendium o Kingu "Sprzedawca strachu", opowiadał o pisarzu jako fenomenie popkultury.
Zdaniem Ziębińskiego "Lśnienie" nie jest najlepszym elementem twórczości Kinga. - Jest to przykład Kinga bardzo poprawnego, bardzo gatunkowego - stwierdził dziennikarz, dodając, że "jest to bardzo klasyczna opowieść o duchach". Ziębiński podkreślił, że King główną uwagę skupia na amerykańskiej klasie średniej, a nawet tej niższej jej części, średniozamożnej.
- On z takiej wyrastał. I z takiej rodziny wrastał też Bruce Springsteen. Mam swoją taką tezę, że Stephen King jest Bruce'em Springsteenem literatury. Dlatego Amerykanie go kochają, bo on nigdy nie stracił kontaktu ze swoimi korzeniami - ocenia Ziębiński.
Dziennikarz zwrócił uwagę na fakt, że w Stanach Zjednoczonych napisano już kilka biografii Stephena Kinga, "które są oparte na takim pomyśle, żeby pokazywać co się działo w Ameryce i jak to pokazywał King". - Jeśli będziemy śledzić dekadę po dekadzie jego książki, to układa nam się pewne zwierciadło tego, co się działo w Stanach - dodał.
- Jest to przede wszystkim fenomen pewnej zwykłości - ocenił Ziębiński. - W swoich najlepszych powieściach pokazuje jak przeciętny, zwykły człowiek staje oko w oko z czymś złym, z czymś co jest niezrozumiałe, nieakceptowalne i agresywne - dodał.
W programie także spotkanie z Pauliną Braiter - tłumaczką książek amerykańskiego pisarza, prywatnie fanką jego talentu.
Geniusz grozy
Stephen Edwin King to amerykański pisarz, autor znany głównie z literatury grozy. Jest jednym z najbogatszych i najbardziej rozpoznawalnych pisarzy świata. Laureat kilkudziesięciu wyróżnień literackich, w tym wielokrotnie nagrody Brama Stockera i British Fantasy Award.
Jako pisarz debiutował ponad cztery dekady temu powieścią "Carrie". Potem ukazały się między innymi: "Miasteczko Salem", "Lśnienie", "Bastion", "Strefa śmierci" czy "Podpalaczka". Każda z nich okazała się sukcesem wydawniczym.
Od lat King publikuje minimum jedną książkę rocznie. Jego powieści przetłumaczono na 33 języki i sprzedano w 35 krajach, gdzie rozeszły się w ponad 350 milionach egzemplarzy. W 2003 roku pisarz został odznaczony prestiżowym Medalem za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską, a w 2014 roku – Narodowym Medalem Sztuki.
Program "Xięgarnia" na antenie TVN24 w każdą sobotę o godzinie 18.00 oraz w niedzielę o godzinie 02.30.
Autor: tmw//rzw,mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24