Późnym wieczorem w poniedziałek zainaugurowano 36. Koszaliński Festiwal Debiutów "Młodzi i Film". W programie imprezy są jak zwykle konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (wśród 11 tytułów są tak głośne, jak "Ostatnia rodzina", "Plac zabaw" czy "Królewicz Olch") oraz Konkurs Krótkiego Metrażu i pokazy pozakonkursowe. W tym roku odbędzie się też retrospektywa filmów Andrzeja Wajdy. Nagrodą główną festiwalu jest Wielki Jantar za najlepszy pełnometrażowy debiut. Impreza potrwa do 24 czerwca.
Koszaliński Festiwal to najważniejsza impreza branżowa dla debiutantów. To tu młodzi reżyserzy, aktorzy i scenarzyści nierzadko zaczynali swoje kariery. Wśród zwycięzców festiwalu są nazwiska najważniejszych rodzimych filmowców minionych trzech dekad - poczynając od Krzysztofa Zanussiego - zwycięzcy pierwszej edycji imprezy, na Magnusie von Hornie, nagrodzonym w ubiegłym roku, kończąc.
W tym roku na konkurs nadesłano aż 19 filmów pełnometrażowych, 105 krótkometrażowych fabuł, 56 dokumentów oraz 36 animacji. Ostatecznie wybrano 11 produkcji pełnometrażowych, z czego kilka to najgłośniejsze polskie produkcje ostatnich 12 miesięcy - między innymi"Ostatnia rodzina" Jana P. Matuszyńskiego, zdobywca Złotych Lwów w Gdyni, oraz "Plac zabaw" uhonorowany za najlepszy debiut. Ale są też tytuły zupełnie nowe, szerzej nieznanych jeszcze twórców.
Do konkursu filmów krótkometrażowych zakwalifikowano aż 28 krótkich fabuł - wśród nich walczący w tym roku o Złotą Palmę w Cannes "Koniec widzenia" Grzegorza Mołdy i "Najpiękniejsze fajerwerki ever", również pokazywane w Cannes i uhonorowane nagrodą Canal Plus. Ponadto o laur najlepszego filmu krótkometrażowego ubiega się 18 dokumentów oraz 17 animacji.
Retrospektywa Wajdy i porcja edukacji
Ciekawie zapowiada się sekcja "Debiuty zagraniczne", w której pokazane zostaną cztery tytuły - znana już u nas "Tancerka" Stéphanie Di Giusto nominowana do kilku Cezarów i nagrodzone za najlepsze kostiumy, z 18-letnią Lily-Rose Melody Depp w roli Isadory Duncan, "Ostatnie dni miasta" Tamera El Saida wyróżnione na Berlinale. Oprócz tego w konkursie biorą udział nagrodzony za debiut reżyserski w San Sebastian grecko-polski "Park" Sofii Exarchou ze zdjęciami Moniki Lenczewskiej oraz bułgarskie "Pragnienie" Svetły Tsotsorkovej.
Podczas tegorocznej edycji festiwalu postanowiono uczcić pamięć Andrzeja Wajdy, który zmarł w październiku 2016 roku. Pokazanych zostanie siedem głośnych filmów mistrza - poczynając od "Pokolenia", jednego z najstarszych obrazów Wajdy, po jego ostatni film - "Powidoki". Na Rynku Staromiejskim w Koszalinie już po festiwalu można będzie obejrzeć wystawę zdjęć poświęconych twórczości reżysera. Uwieczniono na niej, w porządku chronologicznym, wszystkie filmy fabularne Wajdy.
Nie zabraknie również spotkań edukacyjnych. Przede wszystkim zaplanowano debatę pod nazwą "Literatura a kino gatunkowe" poświęconą pracy konsultantów scenariuszowych, spotkanie z Anną Szczerbińską dotyczące sztuki pitchingu, rozmowę z Dilcią Barrerą i Kim Yutani - selekcjonerkami Sundance Film Festival, warsztaty operatorskie Arkadiusza Tomiaka i wykład Piotra Sobocińskiego Jr. o jego pracy nad zdjęciami do filmu "Wołyń".
Stałym i niezawodnym punktem festiwalu są także cieszące się zainteresowaniem warsztaty dziennikarskie oraz rozmowy "Szczerość za szczerość", które towarzyszą festiwalowi od samego początku jego istnienia, po każdej projekcji filmów konkursowych. Jak co roku swoje nagrody przyznawać będą także dziennikarze akredytowani na festiwalu oraz widzowie.
Nie można też zapomnieć o scenie muzycznej. Dotąd grali dla koszalińskiego festiwalu między innymi tacy muzycy, jak Jamal, Łona i Webber, Julia Marcel, Smolik, Myslovitz, Dżem czy Anja Garbarek. W tym roku zagrają i zaśpiewają: Natalia Przybysz, siostry Wrońskie, czyli zespół Ballady i Romanse, Baasch oraz Łąki Łan.
Czy w br. festiwal Młodzi i Film, podobnie jak w latach ubiegłych, okaże się miejscem debiutu dla nowych talentów? Zaliczani dziś do czołówki naszych twórców filmowych Xawery Żuławski (reżyser "Wojny polsko-ruskiej"), Jan Komasa ("Sala Samobójców"), Kasia Rosłaniec ("Galerianki") i wreszcie twórca "Bogów" Łukasz Palkowski – debiutowali właśnie w Koszalinie.
Łyk historii
Historia festiwalu sięga roku 1973 roku. Wtedy po raz pierwszy w Koszalinie na Międzynarodowych Spotkaniach Filmowych swoje pierwsze filmy prezentowali młodzi filmowcy, a wśród nich Krzysztof Zanussi, nagrodzony Wielkim Jantarem '73 za "Iluminację". Kolejnymi laureatami byli: Krzysztof Kieślowski za "Personel" i Agnieszka Holland za "Aktorów prowincjonalnych". Lista zwycięzców koszalińskiej imprezy to zarazem lista nazwisk najwybitniejszych polskich filmowców.
Lata 80. były trudnym okresem dla festiwalu z uwagi na sytuację polityczną w kraju. W roku 1989 z uwagi na kompletna mizerię w rodzimym kinie przegląd został zawieszony na dziesięć lat, by powrócić w 1999 roku. W 2000 roku roku podjęto decyzję o zmianie jego formuły i odtąd znany jest jako jako Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film", na który składają się dwa konkursy polskich filmów: Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych i Krótkometrażowych Debiutów Filmowych.
Wśród laureatów festiwalu są także między innymi Filip Bajon, Feliks Falk, Marek Koterski, Magdalena Łazarkiewicz, Xawery Żuławski, Magnus Von Horn.
Dyrektorem Festiwalu jest Paweł Strojek, a dyrektorem programowym reżyser Janusz Kijowski. Organizatorami imprezy są: Miasto Koszalin oraz Stowarzyszenie Filmowców Polskich, producentem - Centrum Kultury 105 w Koszalinie.
Nagrodą główną festiwalu jest Wielki Jantar za najlepszy pełnometrażowy debiut.
Festiwal potrwa do 24 czerwca.
Konkurs Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych:
"Butterfly Kisses", reż. Rafael Kapeliński
"Diversion End", reż. Michał Krzywicki
"Fale", reż. Grzegorz Zariczny
"Kamper", reż. Łukasz Grzegorzek
"Kosmos" , reż. Marcin Kamiński
"Królewicz Olch", reż. Kuba Czekaj
"Ostatnia rodzina", reż. Jan P. Matuszyński
"Plac zabaw", reż. Bartosz M. Kowalski
"Solace", reż. Wojtek Wojtczak
"Wieża", reż. Karolina Breguła
"Wszystkie nieprzespane noce", reż. Michał Marczak
"Wyklęty", reż. Konrad Łęcki
Autor: kob / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe