Główną nagrodę World Press Photo 2023 otrzymał ukraiński fotograf Jewhen Małoletka za zdjęcie rannej, ciężarnej kobiety na noszach w Mariupolu. Prestiżowe wyróżnienia w tym roku przyznano fotografom dokumentującym wojnę w Ukrainie, życie codzienne w Afganistanie, kryzys wodny w Azji Środkowej oraz życie rybaków w egipskiej Aleksandrii.
Tegorocznych zwycięzców światowych jury wybrało spośród 24 zwycięzców regionalnych, którzy zostali wskazani przez niezależne jury spośród ponad 60 tys. zgłoszeń nadesłanych przez 3752 fotografów ze 127 krajów.
Zdjęcie roku 2023
Nagrodę główną w kategorii World Press Photo of the Year otrzymał ukraiński fotograf Jewhen Małoletka za "Mariupol Maternity Hospital Airstrike". Fotografia rannej, ciężarnej Iryny i ratowników przenoszących ją na noszach powstała po nalocie na szpital położniczy w Mariupolu, krótko po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Jej dziecko urodziło się martwe. Iryna zmarła pół godziny po porodzie.
Małoletka był "jednym z nielicznych fotografów dokumentujących ówczesne wydarzenia w Mariupolu" - czytamy na stronie World Press Photo. - Przyjechaliśmy do Mariupola na godzinę przed inwazją. Przez 20 dni mieszkaliśmy z sanitariuszami w piwnicy szpitala i w schroniskach ze zwykłymi obywatelami, starając się pokazać strach, w jakim żyli Ukraińcy - wspomina Małoletka.
Reportaż roku
W kategorii World Press Photo Story of the Year jury wyróżniło duńskiego fotoreportera Madsa Nissena za cykl fotografii "The Price of Peace in Afghanistan". Ukazuje on życie codzienne ludzi mieszkających w Afganistanie w 2022 roku.
Wśród nich 15-letni był Khalil Ahmad, który nie będąc w stanie zdobyć pożywienia dla rodziny, zdecydował się sprzedać nerkę za 3,5 tys. dolarów. Po operacji odczuwa chroniczny ból i nie ma już siły na grę w piłkę nożną czy krykieta. Inne ze zdjęć z reportażu Nissena przedstawia ścianę z muzułmańskim wyznaniem wiary, rozpoczynającym się od słów: "Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego wysłannikiem". Napis pojawił się na ścianie byłej ambasady USA w Kabulu. Miejscowi sprzedawcy sprzedają przed nią m.in. talibańskie flagi.
Autor cyklu przekazał, że chciałby nim nie tylko uświadomić odbiorców na temat sytuacji w Afganistanie, ale również zaangażować ich w pomoc Afgańczykom, którzy "rozpaczliwie potrzebują teraz żywności i pomocy humanitarnej".
ZOBACZ TEŻ: Sekretarz stanu USA ostrzega talibów. "Ta decyzja może mieć katastrofalne skutki dla narodu afgańskiego"
Projekt długoterminowy
Nagroda w kategorii World Press Photo Long-term Project Award trafiła w ręce armeńskiej fotografki Anush Babajanyan, autorki "Battered Waters" - pracy pokazującej problem niedoboru wody w Tadżykistanie, Kirgistanie, Uzbekistanie i Kazachstanie, czterech krajów bez dostępu do morza, które rywalizują o zasoby wodne. "Trudną sytuację zaostrzyły zmiany klimatyczne oraz ostatnie susze", podkreślono na stronie World Press Photo.
Babajanyan fotografowała mieszkańców regionu, którzy "od wielu lat zajmują się kwestiami związanymi z gospodarką wodną". - Woda przeplata się z ich życiem. Życie ludzi zmienia się również dlatego, że zmienia się klimat i oni również muszą się do nich dostosować. Chciałam uchwycić tego potężnego ducha - przekazała fotografka.
W kategorii Open Format Award jury przyznało natomiast nagrodę egipskiemu fotografowi Mohamedowi Mahdy'emu, który wykorzystując zdjęcia i znalezione obrazy stworzył projekt "Here, The Doors Don't Know Me", "elegię do wspólnotowego sposobu życia na krawędzi zaniku" - przekazali organizatorzy konkursu. Nagrodzona praca przybliża los rybaków z egipskiej Aleksandrii, którzy decyzją rządu w Kairze w 2020 roku zaczęli być eksmitowani i przenoszeni do mieszkań oddalonych o kilka kilometrów od kanałów.
World Press Photo
World Press Photo to najbardziej prestiżowy konkurs dla fotografów pracujących dla mediów, organizowany przez założoną w 1955 roku fundację World Press Photo. Zwycięzcy światowej edycji mogą liczyć na nagrodę pieniężną w wysokości 5 tys. euro oraz dodatkową nagrodę rzeczową. Zwycięzcy regionalni otrzymują nagrody w wysokości 1 tys. euro, ponadto ich prace są włączone do corocznej wystawy World Press Photo.
Źródło: World Press Photo, tvn24.pl