Wenecja kpi z Mallicka, chwali Andersona i liczy na Bellocchio

Aktualizacja:

Wenecki festiwal finiszuje w sobotę, a wciąż brak faworyta. Najbardziej oczekiwany film "The Master" Paula Thomasa Andersona podzielił widzów, choć zgodnie chwalono kreacje aktorskie. Porażką okazał się obraz laureata z Cannes Terrence’a Mallicka, okrzyknięty mega kiczem. Wrażeniami z oczekiwanej "Śpiącej królewny" Marco Bellocchio krytycy podzielą się już dziś, zaś "Passion" Briana De Palmy obejrzą dopiero w piątek.

Terrence Mallick, twórca dzieł tak wybitnych jak "Cienka czerwona linia", od lat notuje wyraźny spadek formy. Już ubiegłoroczne "Drzewo życia", choć nagrodzone Złotą Palmą w Cannes, spotkało się z poważnymi zarzutami. Po projekcji "To the Wonder", o który Wenecja walczyła z festiwalem w Cannes, nie było inaczej.

"Pościelowa msza", "nieznośny kicz" - to łagodniejsze z określeń, jakie padają w relacjach po projekcji melodramatu Mallicka. Zamiast opowiadać historię kochanków, reżyser przez dwie godziny odprawia na ekranie misteria. Oni sami są tylko tłem dla monologu wewnętrznego ze stwórcą.

Ben Affleck i Olga Kurylenko pląsają w łanach zboża, spoglądają tęsknie w niebo i w oczach mają wciąż łzy wzruszenia… Na festiwalowych tablicach, gdzie można poczytać wrażenia z filmowych projekcji, ktoś umieścił nawet kartkę ze zdjęciem Malicka i pytaniem: "Czy ktoś widział tego człowieka?". Trzeba przyznać, że tak spektakularne porażki mistrzów rzadko przytrafiają na największych filmowych imprezach świata.

Perfekcyjny choć nazbyt dosłowny "Mistrz"

Nie zawiódł najbardziej oczekiwany na Lido Paul Thomas Anderson i jego "The Master". Mimo że powtarza się opinia, iż film na poziomie warsztatowym mistrzowski, okazał się nie do końca spełniony. Na razie uchodzi za najciekawszą z konkursowych produkcji, zaś aktorski duet Philip Seymour Hoffman - Joaquin Phoenix z pewnością będzie się liczył w walce o nagrody.

O Phoenixie mówi się, iż zagrał tu rolę życia. Film zapowiadany był jako demaskacja scjentologów i kryptobiografia jej założyciela L. Rona Hubbarda, pisarza science fiction. Okazał się psychologiczną analizą duchowego uwodzenia. Analizą interesującą, ale w opiniach powtarza się zarzut, że nazbyt szybko widz orientuje się, w którą stronę podąży fabuła, a elementu zaskoczenia brak. Po reżyserze arcydzieła jakim było "Aż poleje się krew" spodziewano się, iż ubierze swoją opowieść w zgrabną metaforę, spuentuje ironią i będzie mniej dosłowny. A właśnie tego filmowi Andersona zabrakło.

Bohaterem jest zwolniony ze służby wojskowej Freddie - Phoenix, który nie potrafi się odnaleźć w cywilu, a w dodatku jest maniakiem seksu. Trafia pod skrzydła Dodda – Hoffmana, założyciela własnej religii. Dodd przygarnia go i poddaje intensywnemu treningowi emocjonalnemu dla przywrócenia "pełni człowieczeństwa".

Między mężczyznami rodzi się więź, przypominająca stosunek mistrz-uczeń, a nawet nosząca znamiona relacji miłosnej, choć platonicznej… I właśnie aktorski pojedynek Seymoura i Phoenixa - ten drugi w opinii widzów prześcignął pierwszego - stanowi o sile filmu. I choć krytycy mówią o niedosycie, dodają też, że w przypadku pracy reżyserskiej "The Master" to wysmakowane dzieło sztuki.

Po pierwsze i po drugie: wiara

W tym roku, na co uwagę zwracają wszyscy recenzenci, najchętniej filmowcy eksploatują temat wiary i obecności Boga. Mallick wręcz obsesyjnie i natrętnie, Anderson traktuje religię i wyznawców jako przedmiot analizy i wreszcie jest Ulrich Seidl w drugiej części trylogii "Raj: wiara". Tu bohaterka filmu, katolicka dewotka, nawraca ateistów, a nocami pokutuje za nich - z pomocą samobiczowania. Mniej wzniosłych uczuć ma dla sparaliżowanego męża - muzułmanina.

W pierwszej części trylogii Siedla ocalać miała miłość, w drugiej wiara. Obie zawiodły i obie Siedl pokazuje w wydaniu karykaturalnym. Ludzkie patologie to jego specjalność. Jest jeszcze "Pieta" mającego rzesze fanów Koreańczyka Kim Ki-duka, opowiadająca o mafijnym windykatorze. Jak zwykle reżyser czyni to z pomocą bliskich mu metafor i symboli. Publiczność uznała jednak film za pretensjonalny i przeładowany religijną symboliką.

Z całkiem innej bajki

Kto pamięta skandal wywołany przed dwoma dekadami filmem "Kids" (Dzieciaki), skojarzy Harmony'ego Korine'a, człowieka instytucję nowojorskiej bohemy. 39-letni reżyser, pisarz, scenarzysta, artysta wizualny, tekściarz Bjork, scenariusz do "Dzieciaków" napisał jako 19-latek, w oparciu o własne przeżycia.

Bulwersująca opowieść o nastolatkach – potwornie zdemoralizowanych, a zarazem zagubionych, budząca prócz odrazy i fascynację, była początkiem jego kariery.

Minęło 18 lat, ale Korine niewiele się zmienił. Nabrał jednak dystansu i woli bawić niż bulwersować, choć znów sięga po kontrowersyjnych bohaterów. Jego obraz "Spring Breakers" na pewno nie zachwyci moralistów, ale spragnionych oryginalnego kina nie pozostawi obojętnymi. Film od wtorkowego pokazu bywa nazywany czarnym koniem festiwalu. I choć bohaterowie znów pławią się w alkoholu, narkotykach i erotyzmie, reżyser bardziej pokpiwa sobie z kulturowych wzorców Amerykanów, niż epatuje rozpasaniem. Trzeba jednak dobrej woli, by "kupić" jego postrzeganie tematu - złodziejstwo i rozboje jako "alternatywny" pomysł na życie.

Czekając na Bellocchio i De Palmę

Pokaz wyczekiwanego przez Włochów obrazu Marco Bellocchio "Śpiąca królewna", opartego na historii Eluany Englaro, może być przełomem. Ta opowieść o długiej walce ojca o zgodę na odłączenie córki od aparatury sztucznie utrzymującej ją przy życiu we Włoszech jest już wydarzeniem pozaartystycznym. I zapewne, bez względu na walory filmu, będzie tematem gorących dyskusji i sporów.

A już na koniec festiwalu, w piątkowy wieczór, "Namiętność" Briana De Palmy. Twórca "Człowieka z blizną" tym razem pokaże erotyczny thriller o dwóch wpływowych, rywalizujących z sobą kobietach. Noomi Rapace i Rachel McAdams stoczą aktorski pojedynek w remake’u "opowieści o zbrodni prawie doskonałej", jak obiecuje reżyser.

69. festiwal filmowy na weneckim Lido zakończy się w sobotę 8 września. Wtedy poznamy laureatów wyłonionych przez jurorów, którym przewodniczy filmowiec amerykański Michael Mann. Twórca "Ostatniego Mohikanina" i "Gorączki" jest wielbicielem kina realistycznego, wyrafinowanego w formie. Pewnie dlatego dziś, spekulujący odnośnie werdyktu krytycy najczęściej wymieniają jako potencjalnego triumfatora "Mistrza" Andersona.

Wśród jurorów są tym razem wyjątkowo silne osobowości, (m.in. Matteo Garrone znany z głośnej "Gomorry", artysta bezkompromisowy, broniący swoich racji.) Kto wie, czy nie zachwyci go najbardziej właśnie "Spring Breakers" i czy nie poprze go np. oryginalna performerka z Serbi Marina Abramović? Końcowe obrady jury mogą być burzliwe.

Autor: Justyna Kobus\mtom\k / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Drożeje woda. Argument jest taki, że jej ceny ostatnio sztucznie zaniżano, a przecież była wysoka inflacja. Wodę trzeba oszczędzać, bo skokowy wzrost cen może zaboleć.

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Rosną ceny wody w kranie. "Nam też nie jest miło, że te podwyżki mają taki skokowy charakter"

Źródło:
Fakty TVN

Najbliższej nocy nad Polską będą widoczne satelity telekomunikacyjne Starlink. Tak zwany kosmiczny pociąg przemknie po niebie aż cztery razy. Sprawdź, o której godzinie popatrzeć w górę.

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

"Dziś w nocy będzie ich pełno". Sprawdź, kiedy spojrzeć w niebo

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl

Jak dowiedziały się "Fakty" TVN, wezwany przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych ambasador Marek Magierowski w najbliższy wtorek opuści placówkę w Waszyngtonie i wróci do Polski.

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

"Fakty" TVN: Marek Magierowski we wtorek opuści Waszyngton

Źródło:
"Fakty" TVN, TVN24

Strażacy przeprowadzili w niedzielę blisko trzy tysiące interwencji. Ich działania polegały głównie na usuwaniu z dróg i chodników powalonych drzew. Silny wiatr na Warmii i Mazurach przewracał jachty na jeziorach i Zalewie Wiślanym. W jeziorze Niegocin utonął 74-letni mężczyzna. W związku z gwałtowną aurą ewakuowano obozy harcerskie.

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Ewakuacja obozów harcerskich, powalone drzewa. Jedna osoba utonęła

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Kontakt 24

W Gronówku w powiecie toruńskim doszło do zderzenia na niestrzeżonym przejeździe kolejowym. Według ustaleń policji, samochód "wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby zostały ranne. Jedną z nich do szpitala przetransportował śmigłowiec LPR. Pierwszą informację o tym zdarzeniu otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

"Wjechał wprost przed nadjeżdżający pociąg". Trzy osoby ranne

Źródło:
Kontakt 24, PAP

Organizatorzy igrzysk olimpijskich w Paryżu wystosowali w niedzielę przeprosiny wobec katolików oraz przedstawicieli innych wyznań chrześcijańskich, którzy poczuli się oburzeni fragmentem ceremonii otwarcia przypominającym obraz "Ostatnia wieczerza" przedstawiający ostatni posiłek Chrystusa. Dyrektor artystyczny ceremonii otwarcia przekazał, że nie nikogo nie wyszydzał, a elementem "wieczerzy" była też pojawiająca się postać Dionizosa mająca nawiązać do greckiego Olimpu, a więc i olimpizmu.

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

"Ostatnia wieczerza" na otwarcie igrzysk. Organizatorzy przepraszają chrześcijan

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP

Konar drzewa runął na 61-letnią rowerzystkę w pobliżu ulicy Skrzydlatej biegnącej przez Las Łagiewnicki. - Strażacy i pogotowie pojawili się niemal w tym samym momencie. Niestety, resuscytacja krążeniowo oddechowa nie przyniosła efektu - przekazał kapitan Łukasz Górczyński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Łodzi.

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Konar runął na rowerzystkę. Kobieta nie żyje

Źródło:
tvn24.pl

Ziemia zapadła się w sobotę na osiedlu apartamentowców w Houston w Teksasie. Żaden z budynków nie został uszkodzony, jednak na wszelki wypadek ewakuowano część mieszkańców.

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Wielkie zapadlisko na luksusowym osiedlu apartamentowców

Źródło:
CBS News

69-letnia kobieta zmarła po tym, jak w trakcie wesela zawalił się fragment tarasu - pisze dziennik "Le Monde". Cztery osoby zostały ciężko ranne. Do zdarzenia doszło w środkowej Francji.

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Śmierć na weselu. Zawalił się fragment tarasu, jedna osoba nie żyje

Źródło:
"Le Monde"

Dzieci ze Strzelec Krajeńskich (województwo lubuskie) miały jechać do Grecji autokarem ze zużytymi oponami. Na szczęście do tego nie doszło. Interweniowali policjanci.

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Podstawili dzieciom autokar z łysymi oponami. Żeby jechały nim do Grecji

Źródło:
PAP

To była ustawa, która była wyciągnięciem ręki w kierunku konserwatywnego środowiska Polskiego Stronnictwa Ludowego - mówiła Dorota Olko (Lewica Razem) o projekcie zakładającym dekryminalizację aborcji. Michał Kamiński (PSL) mówił z kolei, że "pretensje można mieć do poszczególnych posłów, którzy głosują tak, jak uważają, że im pozwala na to sumienie". - PSL w tej sprawie ma takie stanowisko, jakie mają poszczególni posłowie i senatorowie - powiedział.

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Spór w sprawie aborcji. "Polki są dziś ofiarami prawicowej rewolucji"

Źródło:
TVN24

Policja poinformowała, że przy ulicy Dąbrowskiego w Środzie Wielkopolskiej doszło do włamania do jednego z domów. - Policjanci zastali dwie osoby ciężko ranne, matkę i syna. Kobieta zmarła w szpitalu - przekazał młodszy inspektor Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. W związku ze sprawą zatrzymany został 48-letni mężczyzna.

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Matka nie żyje, syn ciężko ranny. Policja o włamaniu w Środzie Wielkopolskiej

Źródło:
tvn24.pl

Zarzut narażenia osób i pracowników basenu na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty zdrowia lub życia poprzez niewłaściwe dozowanie chloru, usłyszał jeden z trzech zatrzymanych w związku z zatruciem na pływalni Polonez na Targówku. Mężczyzna został też objęty policyjnym dozorem.

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Zatrucie chlorem na basenie. Zarzut dla pracownika pływalni

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Śnieżkę zaczęła porastać roślinność, której do tej pory nie można było tam spotkać. To efekt dużego wzrostu średniorocznej temperatury na najwyższym szczycie Karkonoszy. - Pojawiły się pierwsze rośliny drzewiaste. Wcześniej występowały jedynie niskopienne trawy - powiedział kierownik Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Śnieżce Piotr Krzaczkowski.

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Wcześniej nie było ich na Śnieżce. Teraz "jest coraz więcej"

Źródło:
PAP

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągać prędkość do 100 kilometrów na godzinę. Obowiązują alarmy pierwszego i drugiego stopnia.

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Porywy mogą sięgać 100 km/h. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Temperatura znowu przekroczy 30 stopni, ale nie w całej Polsce. Jaka pogoda czeka nas na końcu lipca i na początku sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Pogoda na 16 dni: nie wszędzie gorący półmetek wakacji

Źródło:
tvnmeteo.pl
"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

"Nasza historia wylądowała na śmietniku. Dosłownie tam, gdzie zaczęło się życie mojego ojca"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1 sierpnia byłem jeszcze dzieckiem, miałem niecałe 12 lat - mówi Jan Witkowski, pseudonim "Jaś". Wspomina, że dla niego i wielu mieszkańców miasta powstanie było zaskoczeniem, które zamieniło się w radość.

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Powstanie Warszawskie oczami Powstańca, który miał wówczas 12 lat. "Była wielka radość, że się zaczęło"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Ksiądz Adam Boniecki obchodzi 90. urodziny. Były redaktor naczelny "Tygodnika Powszechnego" świętował ten wyjątkowy dzień w niedzielę wieczorem w Krakowie w gronie znajomych i przyjaciół. Wcześniej odbyła się uroczysta msza święta w kościele salezjanów.

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Obchody 90. urodzin ks. Bonieckiego. "Wspomnienie tego spotkania będę nosił w sercu przez długie lata"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Tej zabawy będzie na maksa - mówił w rozmowie z TVN24 aktor Bartosz Gelner, zapowiadając ostatni sezon serialu "Szadź", który pojawi się jesienią na platformie Max. Artysta uczestniczy w Festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym, który - jak zaznaczał - "ma bardzo fajną tradycję".

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

"Szadź" po raz ostatni i "żart, który popełnił jeszcze na studiach"

Źródło:
TVN24

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl