Wenecja kpi z Mallicka, chwali Andersona i liczy na Bellocchio

Aktualizacja:

Wenecki festiwal finiszuje w sobotę, a wciąż brak faworyta. Najbardziej oczekiwany film "The Master" Paula Thomasa Andersona podzielił widzów, choć zgodnie chwalono kreacje aktorskie. Porażką okazał się obraz laureata z Cannes Terrence’a Mallicka, okrzyknięty mega kiczem. Wrażeniami z oczekiwanej "Śpiącej królewny" Marco Bellocchio krytycy podzielą się już dziś, zaś "Passion" Briana De Palmy obejrzą dopiero w piątek.

Terrence Mallick, twórca dzieł tak wybitnych jak "Cienka czerwona linia", od lat notuje wyraźny spadek formy. Już ubiegłoroczne "Drzewo życia", choć nagrodzone Złotą Palmą w Cannes, spotkało się z poważnymi zarzutami. Po projekcji "To the Wonder", o który Wenecja walczyła z festiwalem w Cannes, nie było inaczej.

"Pościelowa msza", "nieznośny kicz" - to łagodniejsze z określeń, jakie padają w relacjach po projekcji melodramatu Mallicka. Zamiast opowiadać historię kochanków, reżyser przez dwie godziny odprawia na ekranie misteria. Oni sami są tylko tłem dla monologu wewnętrznego ze stwórcą.

Ben Affleck i Olga Kurylenko pląsają w łanach zboża, spoglądają tęsknie w niebo i w oczach mają wciąż łzy wzruszenia… Na festiwalowych tablicach, gdzie można poczytać wrażenia z filmowych projekcji, ktoś umieścił nawet kartkę ze zdjęciem Malicka i pytaniem: "Czy ktoś widział tego człowieka?". Trzeba przyznać, że tak spektakularne porażki mistrzów rzadko przytrafiają na największych filmowych imprezach świata.

Perfekcyjny choć nazbyt dosłowny "Mistrz"

Nie zawiódł najbardziej oczekiwany na Lido Paul Thomas Anderson i jego "The Master". Mimo że powtarza się opinia, iż film na poziomie warsztatowym mistrzowski, okazał się nie do końca spełniony. Na razie uchodzi za najciekawszą z konkursowych produkcji, zaś aktorski duet Philip Seymour Hoffman - Joaquin Phoenix z pewnością będzie się liczył w walce o nagrody.

O Phoenixie mówi się, iż zagrał tu rolę życia. Film zapowiadany był jako demaskacja scjentologów i kryptobiografia jej założyciela L. Rona Hubbarda, pisarza science fiction. Okazał się psychologiczną analizą duchowego uwodzenia. Analizą interesującą, ale w opiniach powtarza się zarzut, że nazbyt szybko widz orientuje się, w którą stronę podąży fabuła, a elementu zaskoczenia brak. Po reżyserze arcydzieła jakim było "Aż poleje się krew" spodziewano się, iż ubierze swoją opowieść w zgrabną metaforę, spuentuje ironią i będzie mniej dosłowny. A właśnie tego filmowi Andersona zabrakło.

Bohaterem jest zwolniony ze służby wojskowej Freddie - Phoenix, który nie potrafi się odnaleźć w cywilu, a w dodatku jest maniakiem seksu. Trafia pod skrzydła Dodda – Hoffmana, założyciela własnej religii. Dodd przygarnia go i poddaje intensywnemu treningowi emocjonalnemu dla przywrócenia "pełni człowieczeństwa".

Między mężczyznami rodzi się więź, przypominająca stosunek mistrz-uczeń, a nawet nosząca znamiona relacji miłosnej, choć platonicznej… I właśnie aktorski pojedynek Seymoura i Phoenixa - ten drugi w opinii widzów prześcignął pierwszego - stanowi o sile filmu. I choć krytycy mówią o niedosycie, dodają też, że w przypadku pracy reżyserskiej "The Master" to wysmakowane dzieło sztuki.

Po pierwsze i po drugie: wiara

W tym roku, na co uwagę zwracają wszyscy recenzenci, najchętniej filmowcy eksploatują temat wiary i obecności Boga. Mallick wręcz obsesyjnie i natrętnie, Anderson traktuje religię i wyznawców jako przedmiot analizy i wreszcie jest Ulrich Seidl w drugiej części trylogii "Raj: wiara". Tu bohaterka filmu, katolicka dewotka, nawraca ateistów, a nocami pokutuje za nich - z pomocą samobiczowania. Mniej wzniosłych uczuć ma dla sparaliżowanego męża - muzułmanina.

W pierwszej części trylogii Siedla ocalać miała miłość, w drugiej wiara. Obie zawiodły i obie Siedl pokazuje w wydaniu karykaturalnym. Ludzkie patologie to jego specjalność. Jest jeszcze "Pieta" mającego rzesze fanów Koreańczyka Kim Ki-duka, opowiadająca o mafijnym windykatorze. Jak zwykle reżyser czyni to z pomocą bliskich mu metafor i symboli. Publiczność uznała jednak film za pretensjonalny i przeładowany religijną symboliką.

Z całkiem innej bajki

Kto pamięta skandal wywołany przed dwoma dekadami filmem "Kids" (Dzieciaki), skojarzy Harmony'ego Korine'a, człowieka instytucję nowojorskiej bohemy. 39-letni reżyser, pisarz, scenarzysta, artysta wizualny, tekściarz Bjork, scenariusz do "Dzieciaków" napisał jako 19-latek, w oparciu o własne przeżycia.

Bulwersująca opowieść o nastolatkach – potwornie zdemoralizowanych, a zarazem zagubionych, budząca prócz odrazy i fascynację, była początkiem jego kariery.

Minęło 18 lat, ale Korine niewiele się zmienił. Nabrał jednak dystansu i woli bawić niż bulwersować, choć znów sięga po kontrowersyjnych bohaterów. Jego obraz "Spring Breakers" na pewno nie zachwyci moralistów, ale spragnionych oryginalnego kina nie pozostawi obojętnymi. Film od wtorkowego pokazu bywa nazywany czarnym koniem festiwalu. I choć bohaterowie znów pławią się w alkoholu, narkotykach i erotyzmie, reżyser bardziej pokpiwa sobie z kulturowych wzorców Amerykanów, niż epatuje rozpasaniem. Trzeba jednak dobrej woli, by "kupić" jego postrzeganie tematu - złodziejstwo i rozboje jako "alternatywny" pomysł na życie.

Czekając na Bellocchio i De Palmę

Pokaz wyczekiwanego przez Włochów obrazu Marco Bellocchio "Śpiąca królewna", opartego na historii Eluany Englaro, może być przełomem. Ta opowieść o długiej walce ojca o zgodę na odłączenie córki od aparatury sztucznie utrzymującej ją przy życiu we Włoszech jest już wydarzeniem pozaartystycznym. I zapewne, bez względu na walory filmu, będzie tematem gorących dyskusji i sporów.

A już na koniec festiwalu, w piątkowy wieczór, "Namiętność" Briana De Palmy. Twórca "Człowieka z blizną" tym razem pokaże erotyczny thriller o dwóch wpływowych, rywalizujących z sobą kobietach. Noomi Rapace i Rachel McAdams stoczą aktorski pojedynek w remake’u "opowieści o zbrodni prawie doskonałej", jak obiecuje reżyser.

69. festiwal filmowy na weneckim Lido zakończy się w sobotę 8 września. Wtedy poznamy laureatów wyłonionych przez jurorów, którym przewodniczy filmowiec amerykański Michael Mann. Twórca "Ostatniego Mohikanina" i "Gorączki" jest wielbicielem kina realistycznego, wyrafinowanego w formie. Pewnie dlatego dziś, spekulujący odnośnie werdyktu krytycy najczęściej wymieniają jako potencjalnego triumfatora "Mistrza" Andersona.

Wśród jurorów są tym razem wyjątkowo silne osobowości, (m.in. Matteo Garrone znany z głośnej "Gomorry", artysta bezkompromisowy, broniący swoich racji.) Kto wie, czy nie zachwyci go najbardziej właśnie "Spring Breakers" i czy nie poprze go np. oryginalna performerka z Serbi Marina Abramović? Końcowe obrady jury mogą być burzliwe.

Autor: Justyna Kobus\mtom\k / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

W niedzielę odbyły się przedterminowe wybory do niemieckiego Bundestagu. Pod wieloma względami są historyczne. Ich zwycięzcą został konserwatywny blok CDU/CSU. Lider ugrupowania Friedrich Merz pretenduje do stanowiska kanclerza federalnego. Wyniki wskazują na najwyższą od kilkudziesięciu lat frekwencję, na sukces skrajnie prawicowej Alternatywy dla Niemiec AfD i najsłabszy w powojennych Niemczech wynik socjaldemokratów. Oto co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech.

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Pod wieloma względami historyczne. Co warto wiedzieć po wyborach w Niemczech

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W poniedziałek rano w Alejach Jerozolimskich zderzyło się siedem samochodów osobowych. Nie ma osób poszkodowanych. Są spore utrudnienia w kierunku wyjazdu z Warszawy.

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Karambol w Alejach Jerozolimskich

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt24

"Jestem dumny z Ukrainy" - oznajmił w trzecią rocznicę inwazji zbrojnej Rosji prezydent Wołodymyr Zełenski. Oddał hołd tym, którzy zginęli i wyraził wdzięczność wszystkim, którzy pracują na rzecz jego kraju.

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

"Jestem wdzięczny". Wpis prezydenta Ukrainy

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Tysiące alarmów, miasta obrócone w ruinę, setki zabitych dzieci. Skala rosyjskiej agresji  

Źródło:
tvn24.pl
Premium

To było okropne. Był w najgorszym stanie, w jakim go kiedykolwiek widziałem - mówił były asystent księcia Williama Jason Knauf. W zeszłym roku podano do wiadomości publicznej, że z chorobą nowotworową zmagają się żona księcia Walii, księżna Kate i jego ojciec, król Karol III.

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Były asystent księcia Williama: nigdy nie widziałem go w gorszym stanie

Źródło:
BBC

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Jedną rzecz chcemy zrobić. Chcemy pokazać polskiemu społeczeństwu, ale też polskim przedsiębiorcom, których jest ponad trzy miliony w naszym kraju, że potrafimy zorganizować w sposób absolutnie profesjonalny coś, co do tej pory nie udało nikomu. Dlaczego? Trudno by urzędnicy deregurowali sami siebie - powiedział Rafał Brzoska, prezes InPostu, szef zespołu do spraw deregulacji, w programie "Rozmowa Piaseckiego" w TVN24.

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Rafał Brzoska o deregulacji: chcemy zrobić jedną rzecz

Źródło:
tvn24.pl

W Niemczech odbyły się przedterminowe wybory do Bundestagu. W poniedziałek mijają trzy lata od rosyjskiego ataku na Ukrainę. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że "jest gotowy odejść" dla pokoju w Ukrainie lub przyjęcia jej do NATO. Stan papieża Franciszka nadal jest krytyczny. Donald Trump chwali Andrzeja Dudę po ich spotkaniu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć 24 lutego.

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Trzy lata wojny, deklaracja Zełenskiego, Niemcy wybrali, stan papieża

Źródło:
tvn24.pl

Samolot z Nowego Jorku do Nowego Delhi wylądował na lotnisku w Rzymie z powodu alarmu bombowego. Po kilku godzinach sprawdzania maszyny stwierdzono, że alarm był fałszywy. Na pokładzie samolotu było 199 osób.

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Alarm na pokładzie i awaryjne lądowanie

Źródło:
PAP

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

W Regułach pod Warszawą doszło do zderzenia pociągu Warszawskiej Kolei Dojazdowej z samochodem osobowym.

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Samochód wjechał pod pociąg WKD

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przywódca niemieckiej FDP Christian Lindner ogłosił zakończenie kariery politycznej. "Teraz wycofuję się z aktywnej polityki" - poinformował Lindner po tym, jak jego partia - według wstępnych wyników - nie przekroczyła pięcioprocentowego progu w niedzielnych wyborach do Bundestagu.

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

"Porażka". Były minister wycofuje się z polityki

Źródło:
PAP

Na okupowanym Zachodnim Brzegu od ponad miesiąca trwa intensywna operacja antyterrorystyczna Izraela. Minister obrony Israel Kac ogłosił w niedzielę, że z objętych działaniami terenów przesiedlono już 40 tysięcy Palestyńczyków. Armia potwierdziła, że po raz pierwszy od 2002 roku skierowała tam czołgi.

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Po ponad dwudziestu latach znowu wjechały czołgi

Źródło:
PAP

Dziś mijają trzy lata od rozpoczęcia inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. W trzecią rocznicę agresji w Kijowie odbędzie się wspólne posiedzenie kolegium komisarzy europejskich z ukraińskim rządem pod przewodnictwem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

"Stawką jest nie tylko los Ukrainy". Von der Leyen i Costa są już w Kijowie

Źródło:
PAP

Dokładnie dziś mijają trzy lata od ataku rosyjskich wojsk na Ukrainę. Od początku wojny zginęło niemal 15 tysięcy cywilów, a prawie siedem milionów Ukraińców zostało zmuszonych do opuszczenia swojego kraju. Prezydent Wołodymyr Zełenski deklaruje, że jest gotowy ustąpić ze stanowiska, jeśli to zagwarantuje Ukrainie pokój albo członkostwo w NATO.

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Trzecią rocznicę wojny poprzedził brutalny atak

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), według wstępnych wyników, uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 20,8 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory, według tych wstępnych danych, wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Drogowcy z powiatu radomskiego w ostatnich tygodniach zebrali blisko 200 starych opon porzuconych w rowach wzdłuż dróg powiatowych. Podejrzewają, że prawdopodobnie pozbywają się ich w ten sposób zakłady wulkanizacyjne lub przedsiębiorcy, chcący uniknąć kosztów utylizacji.

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Setki opon przy drogach powiatowych. Drogowcy zapowiadają użycie fotopułapek i dronów

Źródło:
PAP/tvnwarszawa.pl

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl