Daniel Libeskind, urodzony w Polsce jeden z najlepszych architektów świata, został nagrodzony za Muzeum Historii Wojskowości w Dreźnie. Prestiżową nagrodę Micheletti Award 2013 przyznano mu za innowacyjność projektu, który łączy neoklasycystyczną część z nowoczesną przestrzenią w postaci wbitego w nią klina.
Muzeum Historii Wojskowości pokonało 21 muzeów z 14 europejskich krajów. Jury prestiżowego konkursu Micheletti Award 2013 projekt autorstwa Daniela Libeskinda wybrało ze względu na to, że "opowiada osiemset lat historii wojska z niemilitarnego punktu widzenia".
- To nie hymn na cześć odwagi przodków, ale mądry świadek przeszłości i teraźniejszości. Muzeum opowiada bowiem o tragedii wojny, pokazując jej organizacyjne i technologiczne aspekty, ale koncentruje się przede wszystkim na cierpieniu ofiar. Zachęca do refleksji nad dramatyczną przeszłością miasta i destrukcyjnością wszystkich zbrojnych konfliktów - tak jury uzasadniło swój wybór.
Doceniono innowacyjność i śmiałość projektu 67-letniego architekta urodzonego w Łodzi, a obecnie mieszkającego w Nowym Jorku. Autor neoklasycystyczną budowlę podzielił na dwie części za pomocą nowoczesnego klina, który wbija się w 135-letni arsenał.
"To symbol zmartwychwstania z popiołów"
Nowa przestrzeń powstała ze 140 ton szkła, betonu i stali. Ten pięciopiętrowy trójkąt powiększa powierzchnię muzeum do 21 tys. metrów kwadratowych, czyniąc je największym tego typu budynkiem w Niemczech.
Czubek kieruje się na wschód, w stronę skąd nadeszła zagłada miasta w 1945 roku (słynne bombardowanie Drezna), a z 30-metrowej platformy widokowej na dachu roztaczają się widoki na panoramę miasta na zachodzie. Wewnątrz budynku betonowe ściany oddzielają nowe tereny wystawowe od zabytkowej galerii.
- Nie chodziło mi o to, aby zachować fasadę muzeum i dodać niewidoczne przedłużenie z tyłu. Chciałem stworzyć śmiałą przerwę, przeniknąć historyczny arsenał i stworzyć nową jakość. Ta architektura jest zaangażowana społecznie i dotyka zasadniczych kwestii, takich jak zorganizowana przemoc, wojna, cierpienie i historia wpływająca na los miasta. To symbol zmartwychwstania Drezna z popiołów - tłumaczył swój pomysł autor, który słynie z projektów m.in. Muzeum Żydowskiego w Berlinie i San Francisco, Imperial War Museum North w Manchesterze oraz Wieży Wolności w miejscu World Trade Center w Nowym Jorku.
Miejsce kultu siły
Drezdeńskie Muzeum Historii Wojskowości powstało w 1897 roku jako miejsce kultu siły i oręża Sasów.
Jego położenie na obrzeżach zabytkowego centrum miasta pozwoliło mu przetrwać alianckie bombardowania pod koniec II wojny światowej. W 1989 roku placówkę zamknięto. W 2001 odbył się międzynarodowy konkurs architektoniczny na przebudowę, który wygrał Daniel Libeskind. Ponowne otwarcie odbyło się w 2012 roku.
W XVIII edycji Micheletti Award w finale znalazło się jeszcze pięć innych projektów: Musée Lalique we Francji, Museum of Douro w Portugalii, Regional Museum of Maribor w Słowenii, Museum of Energy w Turcji, Parque de la Ciencias of Granada w Hiszpanii.
Autor: am//bgr / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Studio Daniel Libeskind