Koncerty jazzowe, pokazy filmów, dyskusje i wystawa fotografii. A wszystko poświęcone jednej osobie - wybitnemu kompozytorowi i pianiście Krzysztofowi Komedzie. W najbliższą sobotę w warszawskim klubie M25 rusza dwudniowy festiwal jego twórczości.
Imprezę w sobotni wieczór zainauguruje wernisaż fotografii z prywatnych zbiorów Marka Karewicza. Następnie publiczność usłyszy specjalny koncert Lory Szafran i Andrzeja Jagodzińskiego, podczas którego wykonane zostaną utwory Komedy. Pierwszego dnia zaplanowano również projekcję filmu Janusza Nasfetera "Zbrodniarz i panna” z muzyką Komedy oraz filmu dokumentalnego „Komeda” w reżyserii Krzysztofa Riege.
Wydarzeniem drugiego dnia festiwalu będzie specjalny koncert "Komeda Project XXI wieku”, w którym udział wezmą m.in. Janusz „Yanina" Iwański, Milo Kurtis i Marek Pospieszalski. Publiczność zobaczy również film „Prawo i pięść” (reż. Jerzy Hoffman, Edward Skórzewski) oraz dokument Krzysztofa Bukowskiego „Wybrańcy bogów umierają młodo”.
Legenda polskiej muzyki Krzysztof Trzciński ("Komeda" to pseudonim przyjęty przez artystę) urodził się w 1931 roku w Poznaniu. Od dzieciństwa pobierał lekcje gry na fortepianie. W wieku 8 lat został przyjęty do poznańskiego konserwatorium muzycznego. Ukończył liceum w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie był członkiem szkolnego zespołu muzycznego.
Właśnie w Ostrowie Wielkopolskim nawiązał pierwsze kontakty z polskim środowiskiem jazzowym i rozpoczął karierę muzyczną. Jednocześnie studiował medycynę, zdobywając zawód lekarza. Przez jakiś czas pracował w klinice laryngologicznej.
W trakcie swojej kariery Komeda występował wspólnie z wieloma wybitnymi muzykami, m.in. Janem Ptaszynem Wróblewskim, Tomaszem Stańką i Zbigniewem Namysłowskim. W 1968 roku wyjechał do USA, by pracować nad muzyką do filmu "Dziecko Rosemary" Romana Polańskiego. W tym samym roku w Los Angeles uległ tragicznemu wypadkowi. Na skutek komplikacji zmarł 23 kwietnia 1969 roku, kilka dni przed swoimi 38. urodzinami. Pochowano go w Warszawie, na Starych Powązkach.
W swoim krótkim życiu skomponował muzykę m.in. do filmów: "Do widzenia, do jutra" Janusza Morgensterna (1960), "Niewinni czarodzieje" Andrzeja Wajdy (1960), "Prawo i pięść" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzewskiego (1964), oraz do filmów Romana Polańskiego - "Nóż w wodzie" (1962) i "Dziecko Rosemary (1968).
Program festiwalu:
19 kwietnia - 1 dzień festiwalu:
godz. 19.00 Uroczysta inauguracja festiwalu - Wystawa Fotografii poświęcona Krzysztofowi Komedzie, pochodząca ze zbiorów mistrza fotografii Marka Karewicza
godz. 19.15 Specjalny Koncert LORA SZAFRAN & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI TRIO & KWARTET SMYCZKOWY – muzyka Komedy w aranżacji Andrzeja Jagodzińskiego
godz. 20.30 Gość Specjalny – szef muzyczny Radiowej Jedynki Paweł Sztompke /rozmowa poprzedzająca projekcję filmu/
godz. 20.45 Projekcja filmu” Zbrodniarz i panna”, reż. Janusz Nasfeter Muzyka: Krzysztof Komeda
godz. 22.00 Impresje filmowe na fortepian solo – Lena Ledoff
godz. 22.15 Projekcja filmu dokumentalnego „Komeda” reż. Krzysztof Riege
20 kwietnia - 2 dzień festiwalu
godz. 19.10 Specjalny Koncert ”Komeda Projekt XXI wieku”
godz. 20.30 Gość Specjalny – krytyk filmowy Andrzej Bukowiecki
godz. 21.00 Projekcja filmu „Prawo i pięść” reż. Jerzy Hoffman, E. Skórzewski Muzyka: Krzysztof Komeda
godz. 22.30 Impresje filmowe na fortepian solo – Lena Ledoff
godz. 22.45 Projekcja specjalnego filmu dokumentalnego „Wybrańcy bogów umierają młodo” reż. Krzysztof Bukowski
Źródło: tvn24.pl, PAP, onet.pl