- To nie jest tak, że ja strzykam jadem na Polskę, dlatego że jej nie lubię i sprawia mi to jakąś dziwną satysfakcję. Uważam się za patriotę i osobę zatroskaną o Polskę - tłumaczył w programie "Xięgarnia" w TVN24 Krzysztof Varga. Ten prozaik i publicysta słynie między innymi z ciętych i "jadowitych" komentarzy dotyczących "rodzimego podwórka".
Varga, autor takich powieści jak "Tequila", "Chłopaki nie płaczą" czy "Trociny" wyjaśnił, że sposób jego pisania wynika z próby "myślenia o Polsce w sposób refleksyjny". - Uważam bezrefleksyjne pisanie o naszej doskonałości za pusty patriotyzm - stwierdził. Sam - jak deklaruje - Polskę kocha i nie wyobraża sobie życia na emigracji.
Niedawno ukazał się jego zbiór felietonów pt. "Polska mistrzem Polski". - Po każdym wydaniu kolejnej książki mam depresję poporodową - mówił, dodając, że zawsze wydaje mu się, że "mogłoby być lepiej". - Ta powieść kosztowała mnie dużo wysiłku emocjonalnego. (...) Kiedy ją skończyłem, to padłem - dodał.
Moda na nieczytanie
Według Vargi, w Polsce panuje obecnie "moda na nieczytanie". - Z dumą deklarujemy, że nie lubimy czytać. Duży procent ludzi nie czyta i jest z tego bardzo zadowolonych - ocenił. - Wymyśliłem sobie taką opozycję Polski grillującej do Polski czytającej - zauważył.
Jego zdaniem, na świecie funkcjonuje taka tendencja, że im bogatsze społeczeństwo, tym więcej czyta. - U nas w odwrotnym kierunku: im więcej zarabiamy, tym mniej czytamy - stwierdził. Powodem takiej sytuacji - uważa publicysta - jest fakt, iż Polska "jest społeczeństwem chłopskim czy postchłopskim", natomiast nigdy nie wytworzyło się u nas prawdziwe mieszczaństwo. - U nas czytanie czy uczestnictwo w kulturze jest kwestią wstydiwą - podkreślił.
Zwrócił jednocześnie uwagę na potrzebę starannego wyboru tego, co się czyta. - Żyjemy w takiej sytuacji, że bardzo ważna stałą się selekcja i świadome korzystanie z ogromnej oferty - mówił pisarz. Zauważył, że 90 proc. osób w księgarni sięga po wystawione bestsellery, tymczasm "świadomi konsumenci muszą szukać, wynajdywać", a nie "dawać się omamić tą ofertą, która jest nam niejako rzucona w twarz".
Polecają
W tym tygodniu o swoich ostatnich lekturach opowiedzieli krytyk filmowy Tomasz Raczek oraz dziennikarz Marcin Meller. Raczek proponuje książkę "Pochodnia nmadhjamiki szentong" autorstwa VIII Karmapa Mikjo Dordźe, wprowadzającą czytelnika w tajniki buddyzmu, a zwłaszcza medytacji.
Meller zaś wybrał "Stan zdumienia" Ann Patchett. To kobieca współczesna wersja "Jądra ciemności". Opowiada o naukowcach pracujących w dżungli amazońskiej, a tak naprawdę - o dylematach nauki, kontaktu cywilizacji i kultur.
Spośród nowości autorzy programu polecają książki: "Savages. Ponad bezprawiem" Dona Winslowa oraz "Spowiedź", którą napisał Calek Perechodnik.
Ten odcinek programu, a także poprzednie, można zobaczyć na stronie xiegarnia.pl
Autor: MON\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24