Nie jestem przekonany, że ten, który śni, jest tym samym, który śpi. To jest jakiś dziwny, nieoswojony byt - mówił Wojciech Kuczok w programie "Xięgarnia" TVN24. Pisarz i laureat Nagrody Literackiej Nike 2004 przybliżył kulisy powstania książki "Proszę mnie nie budzić", która jest opisem jego snów.
"Proszę mnie nie budzić" to najnowsza książka Wojciecha Kuczoka - prozaika, poety, krytyka filmowego, scenarzysty i speleologa (badacza jaskiń). Początkowo Kuczok zajmował się twórczością poetycką i nowelistyką. Jako poeta związany był ze śląską grupą poetycką Na Dziko. Porzucił szybko poezję na rzecz prozy - opowiadań i nowel.
Za powieść "Gnój" otrzymał nominację do Paszportu „Polityki” oraz Nagrodę Literacką Nike 2004. W tym samym roku film Magdaleny Piekorz "Pręgi", którego scenariusz napisał Kuczok, zdobył główną nagrodę na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jego książki przetłumaczono na kilka naście języków.
Nocne alterego
Pisarz w programie "Xięgarnia" TVN24 opowiadał o kulisach powstawania ostatniej publikacji, którą jest literacki zapis jego snów. - Istotą tych zapisków nie było rozważanie znaczenia tych snów, uważam, że to jałowa działalność - wyjaśniał pisarz motywy publikacji swoich snów. Dodał jednak, że interpretowanie snów jest "nudne i niepotrzebne". - Nie wydaje mi się, żeby ten rodzaj skupienia na sobie miał prowadzić do czegokolwiek pożytecznego. Skupiałem się na atrakcyjności fabularnej tych historyjek, które mi się przyśniły. Zafascynowało mnie to, że podmiot tych snów ma bogatszą, ciekawszą wyobraźnię i bardziej giętką, niż mam ją na jawie. Nie jestem przekonany, że ten, który śni, jest tym samym, który śpi. To jest jakiś dziwny, nieoswojony byt, który się w mojej podświadomości zalęgł - mówił Kuczok.
"Wszystko zaczęło się kurczyć"
Jak pomieścić się w kawalerce, opowiedział w felietonie w drugiej części programu Michał Rusinek.
- W XX wieku wszystko zaczęło się kurczyć, ludzi było coraz więcej. Zamiast rezydencji pojawiły się mieszkania, zamiast domów - bloki - powiedział Rusinek.
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Zobacz cały program.
Autor: mw,tmw/kk,rzw / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24