Światową premierą filmu "Król wyjęty spod prawa" Davida Mackenzie rozpoczął się w czwartek 43. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto. W programie pojawiły się też między innymi "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego oraz polska koprodukcja "High Life" Claire Denis z Agatą Buzek w jednej z głównych ról.
Aż 138 filmów będzie miało w Toronto swoją premierę światową, 22 - międzynarodową, a 72 - północnoamerykańską. Wśród potwierdzonych jak dotąd gości jest ponad 700 artystów z całego świata, w tym wiele hollywoodzkich gwiazd.
Tegoroczny film inaugurujący festiwal - "Król wyjęty spod prawa" ("Outlaw King") - to dramat historyczny w reżyserii Davida Mackenzie z Chrisem Pinem w roli średniowiecznego króla Szkocji Roberta Bruce'a.
Kanadyjski festiwal jest dość specyficznym wydarzeniem w kalendarzu filmowym. Nagrody przyznaje publiczność (główna nagroda festiwalu, Grolsch People's Choice Award) oraz krytycy zrzeszeni w FIPRESCI - Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Trzy lata temu pojawiło się jury, które przyznaje Platform Prize (spośród filmów, prezentowanych w sekcji Platform). Zarówno w sekcji Galas, jak i w programie Pokazy Specjalne pojawiły się najnowsze filmy gigantów światowego kina i mniej znanych, ale świetnie zapowiadających się reżyserów. Najwięcej mówi się o "Widows" Steve’a McQueena, "First Man" Damiena Chazelle’a, debiucie reżyserskim Bradley’a Coopera "Narodziny gwiazdy" oraz rodzinnym dramacie Alfonso Cuarona "Roma". Pozostałe tytuły, na które czekają krytycy, to: "Beautiful Boy" Felixa van Groeningena z Stevem Carellem i Timothee Chalametem czy "The Old Man & The Gun" Davida Lowery’ego z ostatnim przed emeryturą aktorskim popisem Roberta Redforda. Z całą pewnością wspomniane tytuły namieszają w nadchodzącej rozgrywce oscarowej.
Polskie akcenty
W ogłoszonym we wtorek programie obu sekcji pojawiły się dwa silne polskie akcenty. W sekcji Galas pojawi się najnowszy film Claire Denis "High Life". Jedna z czołowych francuskich reżyserek pokaże dramat science fiction, gdzie obok Roberta Pattisona, Juliette Binoche i Andre Benjamina wystąpiła Agata Buzek. Poza aktorką w powstanie filmu zaangażowani byli inni Polacy, między innymi Karolina Śmieja (producent), Beata Rzeźniczek (producent liniowy w Polsce), Tomasz Naumik (zdjęcia), Mela Melak i Jagna Dobesz (scenografia), Marcin Rodak, Katarzyna Wilk i Monika Podnajmer (charakteryzacja).
"High Life" jest koprodukcją niemiecko-francusko-amerykańsko-brytyjsko-polską, a zarazem anglojęzycznym debiutem francuskiej reżyserki, autorki takich filmów jak "Czekolada" czy "Piękna praca".
W czwartek ogłoszono, że Claire Denis otrzyma, przyznawaną od pięciu lat, nagrodę Roger Ebert Golden Thumb Award im. legendarnego amerykańskiego krytyka filmowego. Ceremonia odbędzie się w trakcie festiwalu, 10 września. Nagroda została ufundowana, by uhonorować reżyserów, którzy w swojej pracy hołdują wartościom cenionym przez Rogera Eberta. Jej dotychczasowi laureaci to Martin Scorsese, Ava DuVernay, Agnes Varda i Wim Wenders.
W sekcji Pokazy Specjalne zaprezentowana zostanie kanadyjskiej publiczności "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, która będzie miała kanadyjską premierę 14 września.
Hity festiwali
Pokazy Specjalne traktowane są przede wszystkim jako platforma, w ramach której swoje premiery kanadyjskie mają głośne międzynarodowe tytuły. W tym roku wypełniona jest doborowo. Poza "Zimną wojną" Kanadyjczycy w tej sekcji będą mogli zobaczyć inne nagrodzone w Cannes filmy takie jak "Dogman" (reż. Matteo Garrone), "Kafernaum" (reż. Nadine Labaki) czy nagrodzony Złotą Palmą obraz"Shoplifters" (reż. Hirokazu Koreeda).
Także w tej sekcji pojawiły się: "If Beale Street Could Talk" Barry’ego Jenkinsa, twórcy oscarowego "Moonlight”, "Sunset" Laszlo Nemesa (twórca oscarowego "Syna Szawła"), "Maya" Mii Hansen-Love, "Non-Fiction" Oliviera Assayasa czy "Colette" Washa Westmorelanda, za rolę w którym Keira Knightley typowana jest na faworytkę do Oscara.
Podczas festiwalu odbędzie się też światowa premiera najnowszego filmu kanadyjskiego reżysera Xaviera Dolana "Życie i śmierć Johna F. Donovana" (The Death and Life of John F. Donovan). Jest to anglojęzyczny debiut Dolana, wywodzącego się z Montrealu we francuskojęzycznej prowincji Quebec. Dolan zdobył światowe uznanie w 2009 roku swoim pełnometrażowym debiutem reżyserskim "Zabiłem swoją matkę", do którego również napisał scenariusz i w którym zagrał główną rolę.
Silna reprezentacja z Europy Wschodniej
Organizatorzy podkreślają silną reprezentację filmów ze Wschodniej Europy w kategorii współczesnego kina światowego. Wśród nich jest m.in. "Donbas" Siergieja Łoźnicy opowiadający o wojnie we wschodniej Ukrainie. Po jednym z pokazów zaplanowano spotkanie z reżyserem. Polskim akcentem będzie międzynarodowa premiera filmu "Kawki na drodze" (zwycięzca z Karlowych Warów), koprodukcji czesko-słoweńsko-polsko-słowackiej w reżyserii Olmo Omerzu.
Wśród dokumentów, oczekiwanym filmem jest "Fahrenheit 11/9" Michaela Moore'a o Ameryce za prezydentury Donalda Trumpa. Werner Herzog zaprezentuje w Toronto swój najnowszy film o Michaile Gorbaczowie "Meeting Gorbachev", wyreżyserowany wspólnie z Andre Singerem. Z kolei Witalij Manski przedstawi dokument "Putin's Witnesses" ("Świadkowie Putina"). Drugi rok z rzędu organizatorzy festiwalu zwracają uwagę na pozycję kobiet w przemyśle filmowym. W tegorocznej edycji festiwalu filmy nakręcone przez kobiety stanowią 34 proc. pokazywanych obrazów a kobiety są głównymi bohaterkami 136 filmów. Na sobotę zaplanowano przemarsz, który ma być wyrazem sprzeciwu wobec nierówności, seksizmu i przemocy na tle seksualnym w przemyśle filmowym.
Autor: tmw//kg / Źródło: tvn24.pl, PAP