Dobra wiadomość dla wszystkich malkontentów omijających nudne muzea szerokim łukiem, a także dla tych, którzy nie mają czasu, by za dnia zwiedzać: tej nocy setki placówek (muzeów, galerii) otwartych będzie dla publiczności. Przed nami "Noc Muzeów", czyli wieczór, w którym każde z nich stara się czymś zadziwić odwiedzających. W tym roku będzie można m.in. pociągnąć za brodę Kazimierza Wielkiego, jeszcze raz wygrać z kosynierami bitwę pod Racławicami oraz podziwiać podwodny świat jeziora Wigry.
To będzie już czternasty rok z Nocą Muzeów. Zaczęło się w 1997 roku w Berlinie pod hasłem "Lange Nacht der Museen". Berlińczycy kupili pomysł i zaczęli coraz liczniej przychodzić na kolejne imprezy, a sama idea zaczęła rozlewać się po Europie. Pierwsza "polska edycja" miała miejsce w 2003 roku.
Przed czterema laty patronat nad imprezą objęła Rada Europy – wówczas w 39 państwach Europy podwoje otworzyło ponad 2 tys. muzeów.
Żeby się działo
Idea imprezy jest prosta - przyciągnąć do muzeów osoby, które na codzień nie mają czasu, by je odwiedzać. Tego wieczora każde z muzeów staje na głowie, by przyciągnąć publiczność. Z magazynów wyciągane są nieprezentowane na co dzień eksponaty, otwierane są zwykle zamknięte drzwi skrywające tajemnice muzeów i galerii, a publiczność jest wciągana do wspólnej zabawy - organizowane są gry miejskie, a historyczne i legendarne postaci schodzą z obrazów, by snuć swoje magiczne opowieści.
W tym roku w "Nocy Muzeów" udział bierze 25 polskich miast. Zdecydowana większość z nich odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę. M.in. Krakowie placówki otworzą się przed gośćmi dopiero za tydzień. Do udziału w przedsięwzięciu zgłosiło się kilkanaście najważniejszych krakowskich muzeów, w tym po raz pierwszy - Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK, które zostanie oficjalnie otwarte 19 maja.
Z królem, prezydentem i premierem
Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji, jakie czekają w nocy z soboty na niedzielę. Będzie można m.in. zwiedzać Pałac Prezydencki, Kancelarię Premiera (z gabinetem Donalda Tuska i salą posiedzeń rządu) oraz Sejm. Także w Warszawie, na Zamku Królewskim, przez kilka godzin będzie można oglądać jeden z najsłynniejszych obrazów w polskich zbirach - Damę z Gronostajem Leonardo da Vinci.
Natomiast w Muzeum Wojska Polskiego będzie można przytulić się do jednego z królów Polski. W "Noc Muzeów" po raz pierwszy zostaną tam zaprezentowane silikonowe modele polskich monarchów. Jak zachwala współautor pomysłu Piotr Owczarz, to lepsze od woskowych figur Madame Tussauds, których nie powinno się dotykać, ponieważ silikonowych królów można ustawiać do woli - ruszać nogami, rękami, a nawet głową.
Nie tylko duże miasta
W Racławicach przeprowadzona zostanie rekonstrukcja zwycięskiej bitwy z 1794 roku. Na polu walki stawić ma się 250 rekonstruktorów z całej Polski. Oprócz tego oglądać będzie można makietę bitwy w skali 1:10 wykonaną przez potomka jednego z kosynierów.
Z kolei Muzeum Wigier w Starym Folwarku (Podlaskie) zorganizuje "Noc Muzeów" nad jeziorem Wigry - będzie tam można oglądać podwodny świat na łodzi Leptodora 2. To jedyna w Polsce łódź z przeszklonym dnem, specjalnie przystosowana do podglądania tego, co dzieje się pod wodą. A Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu po raz pierwszy zaprezentuje Sanctus Adalbertus, czyli replikę Łodzi św. Wojciecha. Wykonana z drewna dębowego ma 11 m długości i waży blisko tonę.
W górach i pod ziemią
Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem przygotowało szereg wydarzeń kulturalnych: m.in. w gmachu głównym zakopiańskiego muzeum przy Krupówkach będzie można obejrzeć multimedialną prezentację o początkach narciarstwa w Tatrach, wzbogaconą o pokaz starego sprzętu narciarskiego. Najważniejszym wydarzeniem będzie otwarcie nowej filii Muzeum Tatrzańskiego - Galerii Sztuki XX wieku w witkiewiczowskiej willi "Oksza".
Zabrzańska Zabytkowa Kopalnia Guido przygotuje trzecią już Noc Absurdu. Program do ostatniej chwili jest niespodzianką, Guido przypomina, że w poprzednie Noce 320 metrów pod ziemią urządzano m.in. podziemną plażę - z piaskiem, siatkówką plażową, szumem morza, ratownikiem i koktajlami owocowymi, a rok później - podziemną krainę Narnii - z jarmarkiem, Zamarzniętym Jeziorem (małym lodowiskiem) i Lodowym Labiryntem.
Pełna lista atrakcji "Nocy Muzeów" na stronie noc-muzeow.pl.
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24