- Szkody wyrządzone przez Led Zeppelin sięgają nawet 30 milionów dolarów - mówił w środę podczas finałowej przemowy prawnik reprezentujący powiernika muzyka zespołu Spirit. Teraz ława przysięgłych musi zdecydować, czy legendarny przebój "Stairway to Heaven" rozpoczyna się od riffu skradzionego z piosenki "Taurus".
Pozew w sprawie złożony został przez Michaela Skidmore'a, powiernika Randy’ego Wolfe’a (znanego również jako Randy California), gitarzysty zespołu Spirit i kompozytora utworu "Taurus".
W trakcie trwającego siedem dni procesu zeznawał m.in. Jimmy Page. Mówił on, że riff, o który toczy się proces, był powszechnie używany przed tym, jak pojawił się w utworze "Taurus" amerykańskiego zespołu Spirit.
Francis Malofiy, który reprezentował w sądzie Wolfe’a podkreślał, że w trakcie procesu pozwani muzycy nie przyznali, skąd wzięli inspirację do napisania otwierających wersów "Stairway to Heaven". - Nie powiedzieli wam, skąd wzięli pomysł - mówił Malofiy do przysięgłych. - Dlatego, że ten fragment został wzięty z "Taurus" - dodał.
Prawnik zażądał dla swojego klienta praw do jednej trzeciej utworu i przedstawił różne szacunki, według których szkody były wycenione od 3 milionów do nawet 30 milionów dolarów.
Domena publiczna i eksperci
Adwokat muzyków Peter Anderson podkreślał z kolei, że riff otwierający "Stairway to Heaven" był w domenie publicznej i był powszechnie stosowany. - Randy Wolfe nie stworzył malejące skali chromatycznej - przekonywał przysięgłych.
Zakwestionował także wyceny szkód prezentowane przez Malofiy’ego przekonując, że nawet jeżeli przysięgli zdecydują o tym, że część utworu pochodzi od Wolfe’a, to będą musieli wycenić te riffy, które stanowią jedynie część "Stairway to Heaven".
W trakcie procesu obydwie strony przedstawiły też swoich ekspertów. Prawnik Sikdmore’a przedstawił dwa nagrania, w których gitarzysta Kevin Hanson grał riffy z "Taurusa" i przeboju Led Zeppelin.
Adwokaci muzyków z Led Zeppelin powołali z kolei na eksperta muzyka Lawrence’a Ferrerę, który zeznał, że "malejąca skala chromatyczna", o którą toczy się proces, była używana 300 lat temu, jak również w wielu utworach muzyki współczesnej.
Autor: dln/kk / Źródło: Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock