Obnażyły przestępstwa króla Hollywood. Powstanie o nich film

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
Tomasz-Marcin
Wrona
Źródło:
tvn24.pl, Deadline
Harvey Weinstein trafił do więzienia za przestępstwa seksualne (wideo archiwalne)Reuters Archive
wideo 2/8
Reuters ArchiveHarvey Weinstein trafił do więzienia za przestępstwa seksualne (wideo archiwalne)

Carey Mulligan i Zoe Kazan wcielą się w dziennikarki "New York Timesa" Megan Twohey i Jodi Kantor, które opisały przestępstwa seksualne Harveya Weinsteina. Scenariusz, który jest adaptacją książki "Powiedziała", napisała współscenarzystka "Idy" Rebecca Lenkiewicz, a film wyreżyseruje Maria Schrader.

5 października 2017 roku na łamach "New York Timesa" Megan Twohey i Jodi Kantor opisały liczne przypadki przestępstw seksualnych Harveya Weinsteina. Dziennikarki przekonały ofiary jednej z najpotężniejszych osób w Hollywood do podzielenia się swoimi przeżyciami. Artykuł był impulsem do powstania ruchu #MeToo. Twohey i Kantor pod koniec 2019 roku wydały książkę "Powiedziała" (w Polsce ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w październiku 2020 roku). Zebrały w niej wszystkie materiały w sprawie Weinsteina i uzupełniły o to, jak rozwijał się ruch #MeToo.

Megan Twohey i Jodi KantorShutterstock

Europejki za kamerą

Jak informuje portal Deadline, w ciągu lata 2021 roku mają powstać zdjęcia do filmu ze scenariuszem na podstawie książki dziennikarek. Odpowiada za niego Rebecca Lenkiewicz, współscenarzystka "Idy" Pawła Pawlikowskiego czy "Nieposłusznych" Sebastiana Lelio.

Całość wyreżyseruje Maria Schrader, niemiecka aktorka i reżyserka. Schrader grała między innymi u Agnieszki Holland w filmie "W ciemności". Jej najnowszy film "Jestem twoim człowiekiem" miał premierę podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, a grająca główną rolę Maren Eggert nagrodzona została Srebrnym Niedźwiedziem. Schrader ma na koncie nagrodę Emmy za reżyserię serialu "Unorthodox".

Carey Mulligan i Zoe KazanGetty Images

Deadline: to nie jest film o Weinsteinie

W role Twohey i Kantor wcielą się Carey Mulligan i Zoe Kazan. Mulligan w ostatnich miesiącach zachwyciła świat główną rolą w debiucie reżyserskim Emerald Fennell "Obiecująca. Młoda. Kobieta". Kazan znana jest z ról w takich tytułach jak "I tak cię kocham", "Olive Kitteridge", "Ballada o Busterze Scruggsie" czy "Kroniki Times Square".

W 2008 roku obie aktorki zagrały wspólnie w sztuce "The Seagull" Iana Ricksona. Dziesięć lat później Mulligan zagrała w filmie "Kraina wielkiego nieba", której Kazan była współscenarzystką i współproducentką. Jednak film o Twohey i Kantor będzie ich pierwszym spotkaniem na wielkim ekranie.

"Głównym motywem filmu nie jest Weinstein czy skandal z jego udziałem" - pisze Deadline. Fabuła skupia się wokół zespołu złożonego tylko z dziennikarek, "który wytrwał w obliczu gróźb procesem sądowym i zastraszania". Portal precyzuje, że historia w filmie opowiadana jest w sposób, który można porównać z takimi klasykami jak "Spotlight" czy "Wszyscy ludzie prezydenta".

Weinstein skazany

W październiku 2017 roku, po publikacji artykułu Twohey i Kantor, coraz więcej kobiet zaczęło wysuwać oskarżenia pod adresem Harveya Weinsteina. Łącznie ponad 100 kobiet, w tym wiele najsłynniejszych hollywoodzkich aktorek w 2017 roku ujawniło szereg nadużyć producenta filmowego, których miał dopuszczać się od lat 80.

W marcu 2020 roku Weinstein skazany został przez sąd w Nowym Jorku na 23 lata pozbawienia wolności za gwałt i napaść seksualną. Weinstein - niegdyś jedna z najbardziej wpływowych osób Hollywood i amerykańskiej telewizji - maksymalnie mógł usłyszeć wyrok 29 lat pozbawienia wolności. Ława przysięgłych uniewinniła producenta od dwóch najpoważniejszych zarzutów, za które groziłoby mu nawet dożywocie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: HISTORIA UPADKU "OSTATNIEGO BOGA" >>>

Autor:Tomasz-Marcin Wrona

Źródło: tvn24.pl, Deadline

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images