Seks jest jednym ze sposobów życia, który polega na kolekcjonowaniu wrażeń - powiedział w "Xięgarni" Andrzej Saramonowicz, który w swojej najnowszej powieści "Chłopcy" opisał, jak życie seksualne 40-letniego chirurga wpływa na życie jego 11-letniego syna.
Andrzej Saramonowicz to twórca takich hitów jak "Ciało" czy "Testosteron" i autor scenariusza m.in. do filmu "Lejdis". Wszystkie te obrazy przyciągnęły do kin miliony widzów.
Bohaterem "Chłopców" jest 40-letni neurochirurg Jakub Solański, który świeżo po rozwodzie wdaje się w nowe, intensywne romanse. Przedmiotem podbojów miłosnych Solańskiego są matki szkolnych kolegów i koleżanek jego 11-letniego syna. Mocno to wpływa na chłopca.
"Zamknięta" w sobie klasa średnia
Saramonowicz zdradził, że zainspirowała go historia z Los Angeles, którą opowiedział mu przyjaciel. Była to historia dzieci, które "przeżywały swoje własne kryzysy dlatego, że rodzice przeżywali kryzysy wieku średniego".
- To jest tak, że rzeczywiście ja próbuję opisać wielkomiejską klasę średnią, która (...) ma tendencje do tego, żeby się zamykać, także w wymiarze geograficzno-przestrzennym - mówił autor o polskiej klasie średniej, której przedstawiciele często mieszkają w dużych miastach na odgrodzonych osiedlach.
Autor "Chłopców" podkreślił, że współczesna polska klasa średnia charakteryzuje się indywidualizmem, który jest konsekwencją liberalizmu.
- Liberalny świat ma też takie konsekwencje, że (...) następuje rozluźnienie więzi rodzinnych, gdyż indywidualne "ja" staje się istotne - przekonywał.
Bohater najnowszej książki Saramonowicza rozwodzi się w wieku 40 lat, by odnaleźć wolność, ale "po jakimś czasie orientuje się, że mimo wszystko (...) ciągle jest nieszczęśliwy" - opowiadał autor.
Kolekcjonowanie wrażeń
W "Chłopcach" nie brakuje licznych aktów płciowych.
- Seks jest jednym ze sposobów życia, który polega na kolekcjonowaniu wrażeń - powiedział Saramonowicz. - To jest główna rzecz, którą chciałem opisać - ten świat liberalny, który wyzbył się metafizyki - dodał autor twierdząc, że w takim świecie seks jest towarem, człowiek - konsumentem lub produktem.
Kolekcjonowanie wrażeń w prozie Saramonowicza to nie tylko seks, ale także "inne rzeczy", jak zbieranie drogich zegarków, garniturów bądź uprawianie sportów ekstremalnych. Zdaniem pisarza, taki styl życia jest pozbawiony metafizyki.
W programie nie zabrakło także najnowszego felietonu Janusza Rudnickiego i Michała Rusinka.
Program „Xięgarnia” powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" w każdą sobotę o 18:00 w TVN24.
Autor: kg, fil\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24