Samouk, który został tytanem. Wygra ze swoim największym rywalem?

Zwiastun filmu "Interstellar"
Zwiastun filmu "Interstellar"
Warner Bros. Pictures
Hans Zimmer za muzykę do "Interstellar" ma szansę na drugiego Oscara w karierzeWarner Bros. Pictures

Jeden z najbardziej rozchwytywanych kompozytorów w Hollywood ma na swym koncie zaledwie dwa tygodnie lekcji gry na pianinie. Hans Zimmer - choć stworzył ponad 100 ścieżek dźwiękowych, m.in. do "Gladiatora" czy "Incepcji" - walczy dopiero o drugiego Oscara w karierze. Jeszcze większy apetyt na nagrodę ma jednak jego główny rywal, Alexandre Desplat, który wciąż nie zdobył żadnej statuetki.

Hans Zimmer już po raz dziewiąty stanie do rywalizacji o nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Większe matematyczne szanse na Oscara za najlepszą oryginalną ścieżkę dźwiękową ma jednak w tym roku jego główny konkurent Alexandre Desplat. Francuski kompozytor jest bowiem nominowany w tej kategorii dwukrotnie: za muzykę do filmów "Grand Budapest Hotel" i "Gry tajemnic". To jednocześnie jego siódma szansa Oscara, którego wciąż nie ma w swojej kolekcji.

Choć każdy z nich reprezentuje odmienny styl, Zimmer i Desplat są od lat w ścisłej czołówce kompozytorów muzyki filmowej. Każdego roku produkują po kilka ścieżek dźwiękowych, które można usłyszeć w kasowych hitach najwybitniejszych twórców.

Nie można przy tym wykluczyć, że 22 lutego doczekamy się niespodzianki. Dość wspomnieć, że kilka tygodni temu w tegorocznym wyścigu po Złotego Globa obu mistrzów wyprzedził raczej mało dotąd znany Islandczyk - autor muzyki do filmu "Teoria wszystkiego" Jóhann Jóhannsson.

Zwiastun "Grand Budapest Hotel"
Zwiastun "Grand Budapest Hotel"Fox Searchlight

Zasadę, że "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta", potwierdziły zresztą obie poprzednie gale rozdania Oscarów, na których spotkali się Zimmer i Desplat. Tytani, którzy w ostatnich latach dosłownie podzielili między siebie rynek muzyki filmowej w Hollywood, przy rozdawaniu złotych statuetek zarówno w 2010, jak i w 2011 roku byli zmuszeni uznać wyższość zdecydowanie mniej rozpoznawalnych twórców.

Hans Zimmer z żoną Suzanne na Balu Gubertanora po oscarowej gali w 2010 rokuRichard Harbaugh | A.M.P.A.S.

Nawet dwukrotna nominacja w ramach tej samej edycji - co w tym roku stało się udziałem Desplata - nie gwarantuje sukcesu. W 1999 roku podobną szansę miał Zimmer, nominowany wówczas za ścieżki dźwiękowe do "Cienkiej czerwonej linii" i "Księcia Egiptu". Statuetki jednak nie dostał.

Muzyczny inżynier, który zaczynał z Polakiem

57-letni Hans Zimmer - obecnie szef departamentu muzyki w wytwórni filmowej DreamWorks - uchodzi w Hollywood za człowieka skrytego i tajemniczego. Jak jednak opowiada w wywiadach, wychował się we Frankfurcie nad Menem w dość wyjątkowej rodzinie. Jego matka była muzykiem, a ojciec - inżynierem i wynalazcą. Zimmer podkreśla, że ta kombinacja mogła przesądzić o jego późniejszej karierze: kompozytora, który poszukuje w muzyce innowacji. Choć talentu do gry podobno nie miał - z prywatnych lekcji pianina miał zrezygnować po zaledwie dwóch tygodniach.

Jako nastolatek przeprowadził się do Londynu, gdzie w latach 80. poznał brytyjskiego kompozytora muzyki filmowej Stanleya Myersa - autora słynnego lirycznego motywu na gitarę "Cavatina" z "Łowcy jeleni". Tu w karierze Zimmera pojawia się polski wątek. Jednym z jego pierwszych filmów, nad którym pracował wspólnie z Brytyjczykiem, była "Fucha" w reżyserii Jerzego Skolimowskiego.

Kilka lat później talent Zimmera dostrzeżono za Oceanem. Barry Levinson poprosił kompletnie nieznanego wtedy w Hollywood kompozytora o napisanie muzyki do swego najnowszego filmu - nagrodzonego później Oscarem "Rain Mana". W 1989 roku Zimmer za swój amerykański debiut został od razu wyróżniony nominacją do Oscara. Po pierwszą - i jak dotąd jedyną statuetkę Amerykańskiej Akademii Filmowej - sięgnął 20 lat temu, za muzykę do animowanego filmu Disneya "Król Lew".

Zimmer skomponował muzykę do filmów, m.in. "Rain Man", "Król Lew", "Cienka czerwona linia", "Gladiator" i "Incepcja"

Film, który powstał do muzyki

Styl Zimmera ma zagorzałych fanów, ale także wielu krytyków. Zarzucają mu oni schematyczność i powtarzalność, a także to, że przez zamiłowanie do nowoczesnych technologii oraz mariaż klasyki z elektroniką artystyczny proces tworzenia muzyki zamienił w bezduszną, taśmową produkcję, w której główną rolę odgrywa jego ulubiony instrument: komputer.

Francuz Alexandre Desplat - największy konkurent ZimmeraMatt Petit | A.M.P.A.S.

Historia powstania muzyki do "Interstellar", za którą zgarnął w tym roku nominację do Oscara, była niezwykła. Zazwyczaj kompozytor zasiada do pracy po zakończeniu zdjęć. Tym razem jednak reżyser filmu Christopher Nolan, który pracował już z Zimmerem przy trylogii "Batmana" i "Incepcji", pracę nad muzyką zlecił kilkanaście miesięcy wcześniej, zanim na planie padł pierwszy klaps.

Nolan wysłał Zimmerowi jedną stronę maszynopisu z bardzo ogólnym zarysem fabuły i poprosił go o napisanie w ciągu doby próbnych kompozycji, bez żadnych innych sugestii. Po przesłuchaniu propozycji, reżyser powiedział zachwycony: - Teraz jeszcze tylko ja muszę nakręcić film.

Od tej pory obaj pracowali równolegle: Zimmer w odosobnieniu komponował muzykę, a Nolan dopracowywał scenariusz.

Pierwsze skrzypce dla kosmicznych organów

Główną rolę we wszystkich utworach wykorzystanych w "Interstellar" zagrał instrument, który stosunkowo rzadko pojawia się w ścieżkach dźwiękowych. Aby uchwycić jego wyjątkowe, przejmujące brzmienie, Zimmer wraz z producentami musieli na kilka tygodni przenieść się do Wielkiej Brytanii.

Kompozytor uznał bowiem, że tylko dźwięki prawie stuletnich organów z XII-wiecznego kościoła templariuszy w Londynie mogą w pełni oddać majestatyczny nastrój tajemniczych, międzygwiezdnych podróży, o których opowiada film. Nie bez znaczenia dla Zimmera był również instrument sam w sobie. W wywiadach zwraca uwagę na to, że z naukowego punktu widzenia organy nawet przez 200 lat, aż do wynalezienia telefonu, pozostawały najbardziej skomplikowanym urządzeniem stworzonym przez człowieka, dowodem rozwoju i postępu technicznego ludzkości. Dodaje, że sam wygląd piszczałek przywodzi mu na myśl konstrukcje kosmicznych rakiet.

Inne instrumenty - dęte, klawisze, smyczki - czy 60-osobowy chór jedynie asystują zbudowanym w latach 20. ubiegłego wieku organom marki Harrison & Harrison. Zimmer świadomie pozwolił im grać pierwsze skrzypce. Podobnie jak reżyser, który w niektórych momentach dał muzyce zdecydowaną przewagę nad dialogami, nakładając ją w postprodukcji głośniejszą niż kwestie aktorów. Ten celowy zabieg miał za zadanie oddać natłok gwałtownych emocji, które targają bohaterami, choć w kilku amerykańskich kinach doprowadził do awarii nagłośnienia i odwołania projekcji.

Reżyser "Interstellar" Christopher Nolan i Hans Zimmer w 2011 rokuGreg Harbaugh | A.M.P.A.S.

Nominacje do Oscara 2015 w kategorii "Najlepsza muzyka oryginalna":

"Gra tajemnic" - Alexandre Desplat "Grand Budapest Hotel" - Alexandre Desplat "Teoria wszystkiego" - Johann Johannsson "Mr. Turner" - Gary Yershon "Interstellar" - Hans Zimmer

Autor: Tomasz Setta/rzw / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: A.M.P.A.S., Warner Bros

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl