"Pokazywał, że nasz świat stoi na głowie". Bareja skończyłby dziś 85 lat

85 rocznica urodzin Stanisława Barei
85 rocznica urodzin Stanisława Barei
SF Zebra
Filmy Barei zyskały status kultowychSF Zebra

W 2008 roku został wybrany przez tygodnik "Film" najlepszym reżyserem komediowym stulecia. Najgłośniejsze z jego dzieł - "Miś", "Co mi zrobisz jak mi złapiesz", "Poszukiwany, poszukiwana" czy serial "Alternatywy 4" - zyskały status kultowych. Widzowie do dziś przerzucają się zaczerpniętymi z nich cytatami. Stanisław Bareja odszedł 27 lat temu. Gdyby żył, skończyłby dziś 85 lat.

Nie ma w naszej kinematografii reżysera tak skrzywdzonego za życia przez krytykę, jak właśnie twórca "Misia". Wystarczy sięgnąć po wywiady z Bareją czy recenzje jego filmów, by przekonać się, jak był lekceważony i krytykowany, choć widzowie walili na jego filmy drzwiami i oknami.

Przykrości nie szczędzili mu także koledzy reżyserzy, traktując komedie, jakie kręcił, jako "podgatunek", w czasach gdy królowało kino moralnego niepokoju. Pojawił się nawet ukuty przez jego bliskiego przyjaciela z łódzkiej Filmówki, Kazimierza Kutza - termin "bareizm", mający symbolizować głupawe komedyjki kręcone pod publiczkę. Dopiero po 1989 roku, już po śmierci twórcy, określenie to nabrało innego znaczenia. Dziś jest synonimem absurdów życia codziennego, wyłowionych przez bystrego obserwatora. Po śmierci reżysera redaktor naczelny "Filmu" Maciej Pawlicki napisał: "Barei zrobiliśmy krzywdę. My - sfora filmowych pismaków. (...) Bareja był tylko jeden. Jedyny w swoim zdumiewającym uporze zapisywania absurdów codzienności".

W świątyni zwanej kinem

Stanisław Bareja urodził się 5 grudnia 1929 roku w Warszawie. Ukończył wydział reżyserii w łódzkiej szkole filmowej. Początkowo pracował jako asystent Antoniego Bohdziewicza, w 1960 roku debiutował jako samodzielny reżyser. "Chyba w ogóle dlatego zostałem reżyserem, by móc robić komedie" - powiedział wiele lat później.

Debiutował komedią, a dokładniej farsą "Mąż swojej żony" z piękną Aleksandrą Zawieruszanką i Bronisławem Pawlikiem w rolach głównych. Fabuła opowiadała o małżeństwie kompozytora i sławnej lekkoatletki. Jego, mimo osobistych sukcesów, przyćmiewa sława żony, co prowadzi do kryzysu w związku.

Podobnie jak następna komediowa opowieść "Żona dla Australijczyka" film się podobał, ale jeszcze nie zwiastował narodzin przenikliwego kronikarza PRL-owskiej rzeczywistości. W owym czasie reżyser nakręcił też ciekawą produkcję w klimacie kina noir "Dotknięcie nocy". Był także twórcą pierwszego polskiego serialu kryminalnego "Kapitan Sowa na tropie", w którym kapitana milicji obywatelskiej grał Wiesław Gołas. Już wówczas Bareja wkładał bohaterom w usta dialogi, które widzowie zapamiętywali. Jak choćby słynne zdanie: "Dziwny odruch u milicjanta - włożyć cudzą rzecz do kieszeni przez nieuwagę". Od początku kariery o kinie mówił jako o świątyni sztuki. Jego ulubionym reżyserem był Alfred Hitchcock i jak on miał zwyczaj, w epizodach, pojawiać się w każdym ze swoich filmów. W przeciwieństwie jednak do twórcy "Psychozy" zamiast straszyć, wolał bawić widzów. "Wydawało mi się, że potrzebne są komedie podobne do tych, jakie sprowadzaliśmy wtedy z Ameryki" - mówił w jednym z wywiadów.

Bareja, jakiego najbardziej pokochali widzowie, objawił się jednak dopiero w latach 70.

Wojując śmiechem

W 1972 roku wraz z Jackiem Fedorowiczem, z którym przez jakiś czas stanowili artystyczny duet, napisał scenariusz do filmu "Poszukiwany, poszukiwana" i wyreżyserował go. I to był strzał w dziesiątkę. Zwariowana historia pracownika muzeum, oskarżonego o kradzież obrazu, ukrywającego się w przebraniu gosposi, zapowiadała to wszystko, co stało się znakiem firmowym twórczości Barei. Okraszając ówczesną siermiężność absurdalnym humorem, obnażał kuriozalność rzeczywistości, w jakiej żyli bohaterowie.

Pomysł na film podsunęła mu żona Hanna Kotkowska-Bareja: "Zawsze najbardziej inspirowała go rzeczywistość, w jego filmach znalazły się więc fragmenty naszego życia - miejsca, sytuacje, wydarzenia, często też przedmioty" - opowiadała. Dzięki temu zabiegowi filmy Barei zyskiwały wymiar dokumentalny, tak cenny po latach. I pewnie dlatego nagle zaczęły mieć kłopoty z cenzurą. Jego obrazom zaczęto zarzucać "antysocjalistyczną wymowę, kłamstwa, brudną propagandę i nienawiść do klasy robotniczej". W kolejnych latach powstały równie słynne komedie: "Nie ma róży bez ognia" (1974), "Niespotykanie spokojny człowiek" (1975), "Brunet wieczorową porą" (1976) i wreszcie "Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz?" (1978). Ten ostatni był historią urzędnika, który podczas delegacji do Paryża spędza noc z dziewczyną, a gdy ta zachodzi w ciążę, postanawia rozwieść się z żoną i organizuje intrygę, by dowieść, że go zdradza. Dziewczyna jest córką partyjnego prominenta i związek z nią to szansa na zawodową karierę. To z tego filmu pochodzi inny słynny cytat: "Ty, ty stój cicho! Tego pana żona zdradza, a ty mordę wydzierasz, baranie!" . Słynna jest też opowiadana przez Jacka Kuronia dykteryjka, wedle której, będąc w kinie na seansie, w sali wyjącej ze śmiechu, nagle usłyszał okrzyk: "Przecież z siebie się śmiejecie!". Bareja do takiego właśnie śmiechu prowokował. Buntował się przeciw chamstwu, cwaniactwu i zwyczajnej głupocie. - "Pokazywał nam, że nasz świat stoi na głowie, a my wszyscy udajemy, że tego nie widzimy, a może nie widzimy naprawdę" - tłumaczył Maciej Pawlicki.

"Miś", czyli szczyt artystycznej formy

Zdjęcie z planu filmowego "Misia"Studio Filmowe ZEBRA / Romuald Pieńkowski

Najsłynniejszy, złożony z cytowanych niemal w całości przez fanów scen-kluczy film - "Misia" - nakręcił Bareja w 1980 roku. Zbudowany z piętrowych intryg daje przejaskrawiony, ale prawdziwy obraz Polski przełomu lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Bohater filmu miał pierwotnie nosić nazwisko "Nowohucki", ale wskutek działań cenzury skrócono je do "Ohucki", a następnie przerobiono na "Ochódzki". Scenariusz pisał Bareja wspólnie ze Stanisławem Tymem, który zagrał główną rolę. Ochódzki jest prezesem klubu sportowego Tęcza. Podczas wyjazdu za granicę zostaje zatrzymany, ponieważ z jego paszportu wyrwano kartki. Zaczyna szukać sobowtóra, na którego paszporcie będzie mógł pojechać do Londynu, gdzie zdeponował pieniądze... Fabuła jest tylko pretekstem do ukazania absurdów ówczesnych czasów.

Całość stanowi wielką parodię najbardziej charakterystycznych zjawisk okresu schyłkowego PRL-u. Są kpiny z mało lotnych milicjantów, z piosenkarzy kołobrzeskich festiwali, scenki z placówek zbiorowego żywienia... "Miś" - w którym Bareja osiągnął szczyt formy - był, niestety, jego ostatnim filmem fabularnym.

Potem zrealizował jeszcze serial "Alternatywy 4"(1983) o mieszkańcach nowo oddanego bloku na Urysnowie oraz uznawanych za mniej udanych "Zmienników".

Do legendy przeszły przeprawy Barei z cenzurą przy realizacji "Alternatywy 4". W scenariuszu każdego odcinka specjalnie umieszczał dowcipy o Związku Sowieckim. Żaden nie przedarł się do ostatecznej wersji po kolaudacji, ale dzięki nim udało się uratować wiele innych scen, które na tym tle wypadały niegroźnie.

Bareja, jakiego nie znamy

O czym nie wszyscy wiedzą, filmowiec angażował się w działania opozycji antykomunistycznej. Przez wiele lat udostępniał garaż w swoim domu na potrzeby ciemni fotograficznej podziemnej Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA. Wspólnie z żoną przemycił dla NOWEJ przez granicę 50-kilogramową maszynę drukarską, która jechała przywiązana na dachu fiata 126 p. Pomagał również najdłużej ukrywającemu się opozycjoniście PRL Zbigniewowi Bujakowi. Bareja nie doczekał wolnej Polski. Zmarł nagle na zawał serca 14 czerwca 1987 w wieku 57 lat, w niemieckim Essen. W 2006 roku został pośmiertnie odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

W Rzeszowie, na osiedlu Biała, doszło do pożaru budynków mieszkalnych w zabudowie szeregowej. W jednym z nich doszło do wybuchu butli z gazem. Służby informują, że nie ma rannych. Przed przyjazdem strażaków z budynków ewakuowało się 20 osób.

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Pożar w szeregówkach w Rzeszowie. Wybuchła butla z gazem, osiem domów zniszczonych     

Źródło:
TVN24, PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

Marek Borowski, senator Koalicji Obywatelskiej, stwierdził w "Faktach po Faktach" w TVN24, że zapowiedź darowizy na partię, którą mają miesięcznie wpłacać parlamentarzyści PiS-u, to forma "daniny", która - jak stwierdził - "ma pokazać, kto przy PiS-ie wiernie stoi, a kto, ewentualnie, nie". O Suwerennej Polsce powiedział, że to ugrupowanie jest "gwoździem w bucie" partii Kaczyńskiego.

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

"Danina", która ma pokazać "kto wiernie stoi przy PiS-ie"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Do szpitala w Szczecinie trafiło dziesięciomiesięczne dziecko, które miało paść ofiarą gwałtu. Prokuratura poinformowała, że w sprawie zatrzymano partnera matki, który usłyszał już zarzuty. - Życiu dziecka nic nie zagraża - przekazał rzecznik szczecińskiej prokuratury. Mężczyzna został tymczasowo aresztowany.

Dziesięciomiesięczne dziecko miało paść ofiarą gwałtu. Zarzuty i areszt

Dziesięciomiesięczne dziecko miało paść ofiarą gwałtu. Zarzuty i areszt

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvn24.pl

Zmiana zasad opłat za parkowanie w miastach może być dla niektórych dramatyczna w skutkach. Trudno inaczej nazwać wezwanie do zapłacenia 18 tysięcy złotych dla kobiety z niepełnosprawnością. Są też inne przykłady z innych miast. 

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Zmiana zasad opłat za parkowanie może być źródłem ludzkich dramatów. Za błędy płaci się naprawdę dużo

Źródło:
Fakty TVN

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

238 nałożonych mandatów, 46 zatrzymanych dowodów rejestracyjnych, 13 odebranych praw jazdy. To efekt kontroli, które w ostatnich dniach prowadzili stołeczni policjanci, głównie w centrum Warszawy. Akcja była wymierzona w kierowców, którzy uprzykrzają życie mieszkańcom rykiem silników swoich aut i motocykli.

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Posypały się mandaty dla kierowców za ryczące silniki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Nie żyje dwoje dzieci. Informacja o ich śmierci przyszła dobę po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim. - Sytuacja była krytyczna ze względu na oparzone drogi oddechowe - mówił szef Wielkopolskiego Centrum Leczenia Oparzeń w Ostrowie Wielkopolskim.

Po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim nie żyje dwoje dzieci

Po pożarze kamienicy w Starogardzie Gdańskim nie żyje dwoje dzieci

Źródło:
PAP, TVN24

Córka króla Norwegii Haralda V, księżniczka Marta Ludwika, wyszła w sobotę za mąż za amerykańskiego szamana i zwolennika teorii spiskowych Dureka Verretta. Ceremonia zorganizowana została na brzegu fiordu Geiranger, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Norweska księżniczka wyszła za szamana

Norweska księżniczka wyszła za szamana

Źródło:
PAP

Bardzo bym chciał, abyśmy w najbliższych miesiącach zrobili wielką rządową spowiedź powszechną na spotkaniach z ludźmi - powiedział premier Donald Tusk podczas spotkania z ministrami w związku z rocznicą podpisania Porozumień Sierpniowych. Tłumaczył, że chodzi o "spotkania ze środowiskami, które mają jakieś powody do niepokoju". Dodał, że "właściwie dotyczy to każdego z resortów".

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Tusk zapowiada "rządową spowiedź". "Właściwie dotyczy to każdego z resortów"

Źródło:
TVN24, PAP

W sobotę w Gdańsku obywają się uroczystości związane z upamiętnieniem 44. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Przedstawiciele rządu i władz miasta świętowali obok Europejskiego Centrum Solidarności. Prezydent wziął udział w wydarzeniu organizowanym przez NSZZ "Solidarność" w historycznej Sali BHP.

"Nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy różni"

"Nie dajcie sobie wmówić, że jesteśmy podzieleni. Jesteśmy różni"

Źródło:
PAP/TVN24

W niedzielę, 1 września, powitamy pierwszą z jesieni - meteorologiczną. Do astronomicznej i kalendarzowej zostało nam jeszcze kilka tygodni. Widać coraz więcej oznak zmieniającej się pory roku.

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Koniec lata jest nieubłagany. Jutro powitamy pierwszą z jesieni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Pacyfiku przeprowadzono trudną akcję ratunkową. Niebezpieczna pogoda uwięziła załogę żaglówki na pełnym morzu, a jej kapitan zmarł. Na ratunek pasażerom ruszyli amerykańscy marynarze i członkowie straży przybrzeżnej. Zadania nie ułatwiał im jednak nadciągający huragan Gilma.

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Kapitan zmarł, nadciągał huragan. Żaglówka uwięziona na Pacyfiku

Źródło:
CBS News, US Coast Guard News

Rosja i Chiny zapowiedziały pogłębienie współpracy naukowej po wizycie chińskich badaczy w rosyjskim centrum naukowym w Barentsburgu w Arktyce, do której doszło 21 sierpnia, co budzi niepokój państw NATO - napisał tygodnik "Newsweek".

Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Co się dzieje na Svalbardzie? Media o współpracy Chin i Rosji w Arktyce

Źródło:
PAP
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

Zaczęła się zbiórka na PiS. Partia po odrzuceniu przez PKW sprawozdania jej komitetu wyborczego podała konto do wpłat. Prosi wpłacających o podanie numeru PESEL - co budzi wątpliwości ekspertów. Na co zezwala prawo, jeśli chodzi o finansowe wpieranie partii, a czego zabrania? Wyjaśniamy.

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

"Narodowa zrzuta" na PiS. Co jest, a co nie jest prawnie dozwolone

Źródło:
Konkret24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Zbudowane tuż obok spalonej hali tymczasowe targowisko przy Marywilskiej zostało otwarte. Oferuje 400 sklepów i punktów usługowych. Kupić można odzież, dodatki, ale także artykuły hobbystyczne czy drobne AGD.

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

400 sklepów w kontenerach. Tymczasowe targowisko przy Marywilskiej otwarte

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Na zakończenie wakacji do serwisu Max trafia kolejny film kinowy "The Watchers". To trzymająca w napięciu opowieść, łącząca w sobie fantasy, science fiction i horror. W roli głównej wystąpiła Dakota Fanning, znana między innymi z roli w "Pewnego razu w… Hollywood".

Niedawno w kinach, od dziś na platformie Max. Filmowa propozycja na weekend

Niedawno w kinach, od dziś na platformie Max. Filmowa propozycja na weekend

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl