Zasłynął rolą Hagrida. Podano przyczynę śmierci Robbiego Coltrane'a

Autor:
wac,
akw//mm
Źródło:
The Independent, tvn24.pl, Reuters

Robbie Coltrane, brytyjski aktor i komik znany przede wszystkim z ról w filmach o Harrym Potterze oraz Jamesie Bondzie, zmarł 14 października. W niedzielę brytyjskie media powołując się na akt zgonu przekazały przyczyny śmierci 72-latka.

Robbie Coltrane zmarł 14 października szpitalu Forth Valley Royal w Larbert w Szkocji. Z treści jego aktu zgonu, na który powołują się brytyjskie media wynika, że przyczyną jego śmierci była niewydolność wielonarządowa. Aktor cierpiał ponadto na sepsę, cukrzycę typu 2, infekcję dolnych dróg oddechowych oraz zaburzenia pracy serca.

Filmowy Hagrid

Coltrane światowej publiczności znany był przede wszystkim z roli Hagrida w cyklu filmów o Harrym Potterze, a także roli Walentina Żukowskiego w filmach o Jamesie Bondzie: "GoldenEye" i "Świat to za mało". Jego agentka, Belinda Wright, cytowana przez BBC stwierdziła, że "Robbie prawdopodobnie będzie najlepiej zapamiętany przez najbliższe dekady właśnie jako Hagrid".

W filmie "Harry Potter - 20. rocznica: Powrót do Hogwartu", nagranym z okazji dwudziestolecia premiery pierwszej części ekranizacji książki J.K. Rowling , Coltrane przyznał, że jego dzieci, które dorastały w okresie powstawania filmów, być może pokażą je swoim dzieciom. - Ktoś może to oglądać za 50 lat. Mnie już niestety nie będzie, ale Hagrid - tak - mówił.

Robbie Coltrane

Robbie Coltrane urodził się jako Anthony Robert McMillan 30 marca 1950 roku w szkockim Rutherglen. Ukończył prestiżową Glasgow School of Art. Przełomową rolą w jego karierze było odegranie postaci doktora Edwarda "Fitza" Fitzgeralda w serialu Jimmy'ego McGovern'a "Dr Fitz" (1993-1996). Jego rola została nagrodzona nagrodą BAFTA w kategorii Najlepszy aktor telewizyjny.

Sukces zbiegł się w czasie z jego występami w filmach o Jamesie Bondzie - Coltrane zagrał w dwóch z nich: "GoldenEye" (1995) i "Świat to za mało" (1999). Od 2001 do 2011 roku wcielał się w rolę gajowego Rubeusa Hagrida w serii filmów o Harrym Potterze. W 2006 roku został odznaczony Orderem Imperium Brytyjskiego. Swoje nazwisko zmienił na cześć legendy jazzu Johna Coltrane'a.

ZOBACZ TEŻ: Przez lata chciał rzucić rolę w Harrym Potterze. Zmienił zdanie, gdy poznał szczegół zakończenia

Autor:wac, akw//mm

Źródło: The Independent, tvn24.pl, Reuters

Pozostałe wiadomości