Na Bródnie w Warszawie powstał Park Rzeźby. To pomysł Pawła Althamera, który zaprosił do umieszczenia w nim swoich prac troje innych artystów. Zbiór rzeźb ma się z czasem powiększać.
Park Rzeźby nie jest wydzieloną przestrzenią - eksponaty stoją wśród zieleni w różnych punktach 25-hektarowego Parku Bródnowskiego.
Pomysłodawcą rozproszonej galerii jest Paweł Althamer - artysta, który mieszka na warszawskim Bródnie, performer i rzeźbiarz. Jego dziełem jest "Raj", czyli ogród nad oczkiem wodnym skomponowany z kwiatów i odpowiednio przyciętych egzotycznych krzewów.
Kalejdoskop w ziemi
"Rajski ogród" to jedna z czterech rzeźb, które stanęły w parku. Pozostałe trzy wykonali wybrani przez Althamera artyści.
1. "Krata" Moniki Sosnowskiej to kula o średnicy 4 metrów z kraty takiej, jak w blokach na parterze na Bródnie.
2. "Kalejdoskop w ziemi" ("Negative Glacial Caleidoscope") Olafura Eliassona, to kalejdoskop o wadze ponad 300 kilogramów umieszczony w ziemi. Dzięki świecącym diodom ma być widoczny nawet w nocy.
3. "Bez tytułu"/"Czajnik z ekspresem do kawy" Rikrita Tiravaniji, to mały metaliczny kubiczny domek, do którego 2-3 osoby mogą wejść, usiąść w nim i porozmawiać. Tiravanija skupiał się wcześniej na bardziej złożonych projektach "społecznych" - na przykład budował generator prądu dla wioski tajlandzkiej, a przy okazji zbudował też mieszkańcom namiot kinowy.
Jak powstawał Raj
"Fragment raju" Althamer chciał umieścić na Bródnie od lat. Założył, że powstanie on z udziałem mieszkańców tej dzielnicy.
Powstawał etapami. Artyście pomagały dzieci ze szkół na Bródnie. Uczniowie szkoły podstawowej przedstawili na rysunkach, jak według nich wygląda rajski ogród. Na tej podstawie Althamer z architektem krajobrazu zaprojektował swój ogród- rzeźbę.
Przy sadzeniu roślin pomagało wielu ochotników, także dzieci z Pragi i z Targówka. W ten sposób dzieło sztuki znów stało się pretekstem, by zachęcić do aktywności lokalną społeczność.
Otwarcie: kilkaset osób ma zdjęcie na brzegu raju
Przez bramę "Raju" przeszły w dniu otwarcia setki osób. Opiekun wystawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapewnia jednak, że ktoś o obiekt będzie dbać. - Na pewno będą nadal pomagać dzieci, w ramach warsztatów zainspirowanych przez Pawła Althamera - mówił kurator z muzeum, Marcel Andino Velez.
Rzeźby znajdują się w alejkach 25-hektarowego Parku Bródnowskiego (główne wejście do niego znajduje się u zbiegu ulic Chodeckiej i Kondratowicza). Wstęp jest wolny. Park Rzeźby finansuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dzielnica Targówek i miejskie Biuro Kultury.
Aga Kamińska//mat
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: For. ak