Raj na Bródnie otwarty dla wszystkich

 
Raj na Bródnie
Źródło: For. ak

Na Bródnie w Warszawie powstał Park Rzeźby. To pomysł Pawła Althamera, który zaprosił do umieszczenia w nim swoich prac troje innych artystów. Zbiór rzeźb ma się z czasem powiększać.

Bruno chodzi po wodzie nad brzegiem Raju
Bruno chodzi po wodzie nad brzegiem Raju

Park Rzeźby nie jest wydzieloną przestrzenią - eksponaty stoją wśród zieleni w różnych punktach 25-hektarowego Parku Bródnowskiego.

Paweł Althamer w swoim raju
Paweł Althamer w swoim raju

Pomysłodawcą rozproszonej galerii jest Paweł Althamer - artysta, który mieszka na warszawskim Bródnie, performer i rzeźbiarz. Jego dziełem jest "Raj", czyli ogród nad oczkiem wodnym skomponowany z kwiatów i odpowiednio przyciętych egzotycznych krzewów.

Kalejdoskop w ziemi

"Rajski ogród" to jedna z czterech rzeźb, które stanęły w parku. Pozostałe trzy wykonali wybrani przez Althamera artyści.

1. "Krata" Moniki Sosnowskiej to kula o średnicy 4 metrów z kraty takiej, jak w blokach na parterze na Bródnie.

2. "Kalejdoskop w ziemi" ("Negative Glacial Caleidoscope") Olafura Eliassona, to kalejdoskop o wadze ponad 300 kilogramów umieszczony w ziemi. Dzięki świecącym diodom ma być widoczny nawet w nocy.

3. "Bez tytułu"/"Czajnik z ekspresem do kawy" Rikrita Tiravaniji, to mały metaliczny kubiczny domek, do którego 2-3 osoby mogą wejść, usiąść w nim i porozmawiać. Tiravanija skupiał się wcześniej na bardziej złożonych projektach "społecznych" - na przykład budował generator prądu dla wioski tajlandzkiej, a przy okazji zbudował też mieszkańcom namiot kinowy.

Jak powstawał Raj

"Fragment raju" Althamer chciał umieścić na Bródnie od lat. Założył, że powstanie on z udziałem mieszkańców tej dzielnicy.

Powstawał etapami. Artyście pomagały dzieci ze szkół na Bródnie. Uczniowie szkoły podstawowej przedstawili na rysunkach, jak według nich wygląda rajski ogród. Na tej podstawie Althamer z architektem krajobrazu zaprojektował swój ogród- rzeźbę.

Przy sadzeniu roślin pomagało wielu ochotników, także dzieci z Pragi i z Targówka. W ten sposób dzieło sztuki znów stało się pretekstem, by zachęcić do aktywności lokalną społeczność.

Otwarcie: kilkaset osób ma zdjęcie na brzegu raju

Przez bramę "Raju" przeszły w dniu otwarcia setki osób. Opiekun wystawy z Muzeum Sztuki Nowoczesnej zapewnia jednak, że ktoś o obiekt będzie dbać. - Na pewno będą nadal pomagać dzieci, w ramach warsztatów zainspirowanych przez Pawła Althamera - mówił kurator z muzeum, Marcel Andino Velez.

Rzeźby znajdują się w alejkach 25-hektarowego Parku Bródnowskiego (główne wejście do niego znajduje się u zbiegu ulic Chodeckiej i Kondratowicza). Wstęp jest wolny. Park Rzeźby finansuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej, dzielnica Targówek i miejskie Biuro Kultury.

Aga Kamińska//mat

Święte Zdjęcie robiono z wysięgnika
Święte Zdjęcie robiono z wysięgnika
Ustawieni do zdjęcia
Ustawieni do zdjęcia
'Krata" Moniki Sosnowskiej
'Krata" Moniki Sosnowskiej
Raj Pawła Althamera. Widok od strony oczka wodnego
Raj Pawła Althamera. Widok od strony oczka wodnego
Raj Pawła Althamera
Raj Pawła Althamera
Raj Pawła Althamera
Raj Pawła Althamera

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: