Dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza poproszony o złożenie rezygnacji

Paweł Potoroczyn jest dyrektorem IAM od 2008 r
Paweł Potoroczyn jest dyrektorem IAM od 2008 r
Źródło: Tomasz Gzell / PAP

Paweł Potoroczyn został poproszony o złożenie rezygnacji z funkcji dyrektora Instytutu Adama Mickiewicza - dowiedziała się "Gazeta Wyborcza". Jego kadencja upływa 31 grudnia 2017 roku.

Zarówno ministerstwo kultury, jak i sam Potoroczyn nie chcą komentować całej sytuacji. Nam udało się dowiedzieć, że "sprawa jest w toku i jest poważna".

Jak przypomina "GW", relacje pomiędzy szefem IAM a resortem kultury od początku kadencji ministra Piotra Glińskiego "nie układały się". Czarę goryczy Potoroczyn przelał, gdy odmówił udziału instytutu w tworzeniu Polskiej Fundacji Narodowej.

Promowanie polskiej kultury na świecie

Misją IAM jest promowanie Polski na świecie w wymiarze kultury, utrzymanie pozycji piątego największego gracza w europejskim obiegu wymiany kulturalnej oraz zaprezentowanie Polski jako kreatywnego zagłębia Europy.

Paweł Potoroczyn został szefem IAM w 2008 roku, a oficjalnie jego kadencja dobiegnie końca w grudniu 2017 roku.

Jednym z najważniejszych osiągnięć dyrektora instytutu był awans Polski na 20. miejsce w rankingu najbardziej wartościowych marek narodowych. W 2008 roku Polska nie była klasyfikowana w pierwszej 25 - przypomina "GW".

Paweł Potoroczyn ukończył studia na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1981 założył, a następnie do 1987 kierował jako redaktor naczelny drugoobiegowym wydawnictwem Studencka Oficyna Literatów i Dysydentów SOLID.

W latach 1991–1992 pełnił funkcję prezesa zarządu Polskiej Agencji Informacyjnej SA, a następnie, do 1993 stał na czele spółki wydającej miesięcznik Film. Od 1995 pracował w Konsulacie Generalnym RP w Los Angeles jako konsul ds. kultury. Prowadził działania na rzecz przyznania Andrzejowi Wajdzie honorowego Oscara.

W 2000 objął funkcję dyrektora Instytutu Kultury Polskiej w Nowym Jorku, a pięć lat później w Londynie. Był pomysłodawcą m.in. wspólnego koncertu Adama Makowicza i Leszka Możdżera w Carnegie Hall w 2004, płyty Habakuka pt. "A ty siej" z piosenkami Jacka Kaczmarskiego oraz występu tego zespołu na festiwalu Glastonbury.

Autor: tmw//plw / Źródło: wyborcza.pl, tvn24.pl

Czytaj także: