Polska od kilku lat próbuje odzyskać dziesięć obrazów, które po wojnie trafiły do magazynów Muzeum Puszkina w Moskwie. - Czekamy na odpowiedni klimat polityczny - oświadczył pełnomocnik MSZ ds. restytucji dóbr kultury Wojciech Kowalski.
Chodzi o osiem dzieł z Gdańska, jedno z Głogowa i jedno z Łodzi, które zostały wywiezione do Związku Radzieckiego w czasie II wojny światowej. Teraz przechowywane są w magazynach moskiewskiego Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina.
Na odzyskanie czeka m.in. namalowana w XVI wieku przez Cranacha Starszego "Madonna Głogowska", dyptyk Winterfieldów z 1490 roku, oraz obrazy: "Pejzaż leśny" Breugela Starszego i "Ucieczka do Egiptu" Cornelisa van Poelenburga.
Potrzebny klimat
Wojciech Kowalski poinformował PAP, że Polska stara się o ich odzyskanie od 2004 roku. - Od tego czasu zaczęła się wymiana not, która trwa do dnia dzisiejszego. Rząd Federacji znajduje różne powody, dla których nie zwraca dzieł - powiedział. - Najpierw twierdzono, że dokumentacja jest niekompletna, co było argumentem czysto proceduralnym - podkreślił i dodał, że również węgierskie noty w podobnej sprawie kilkakrotnie zwracano, powołując się na wybiegi formalne.
Według specjalisty z MSZ, powrót dzieł do Polski zależy "od odpowiedniego klimatu politycznego". - Przy każdej większej okazji, wizyt czy rozmów na wyższym szczeblu, podnosimy tę sprawę - zaznaczył.
Lista dzieł
O miejscu przechowywania obrazów polskie władze dowiedziały się ze strony internetowej lostart.ru. Na niej zobligowany wyrokiem Sądu Konstytucyjnego rosyjski resort kultury zaczął zamieszczać w 2003 r. wykazy dzieł sztuki, które po wojnie przywiezione zostały do Rosji przez specjalne jednostki Armii Czerwonej.
Źródło: PAP