TVN24 | Kultura i styl

Twórcy "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" z Orłami 2021

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Jan Holoubek, Piotr Trojan, Agata Kulesza i Jan Frycz uhonorowani Polskimi Nagrodami Filmowymi Orły 2021CANAL+
wideo 2/4
CANAL+Jan Holoubek, Piotr Trojan, Agata Kulesza i Jan Frycz uhonorowani Polskimi Nagrodami Filmowymi Orły 2021

Jan Holoubek, Piotr Trojan, Agata Kulesza i Jan Frycz - twórcy filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" - zostali uhonorowani Polskimi Nagrodami Filmowymi Orły 2021. Najlepszym filmem został "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są przez Polską Akademię Filmową od 1999 roku.

Reżyser filmu "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jan Holoubek zwyciężył w kategorii najlepsza reżyseria oraz doceniony został w kategorii odkrycie roku. Produkcja TVN Grupa Discovery to opowieść o młodym mężczyźnie niesłusznie skazanym na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa.

- Chciałem podziękować oczywiście Akademii. Chciałbym podziękować wspaniałej ekipie, która tu jest, która dostała taką ilość nominacji. Gratuluję Wam, jesteście wspaniali i naprawdę kocham was wszystkim całym sercem - mówił reżyser, odbierając statuetkę. - Chciałem podziękować fantastycznym aktorom, którzy wykonali niesamowitą pracę i włożyli w to niezwykle dużo serca. Chciałem podziękować producentom, Ani Waśniewskiej-Gill i całej ekipie z TVN, która mnie wspierała i dała mi ten film zrobić dokładnie tak, jak chciałem. To bardzo jest ważne - podkreślił. - Chciałem podziękować mojej kochanej Magdzie Różdżce, nie tylko za to, że zagrała w tym filmie piękną rolę, ale też za to, że wspierała mnie we wszystkich momentach zwątpień i różnych wątpliwości. I mojej mamie, która tu też jest na sali, za to, że nakierunkowała mnie na film - dodał.

Jan Holoubek dziękuje za nagrodę tvn24

KOLEKCJA ORŁY 2021 – ZWYCIĘZCY I NOMINOWANI. OGLĄDAJ W PLAYERZE >>>

W kategorii najlepsza główna rola męska zwyciężył Piotr Trojan, który w filmie Holoubka wcielił się w postać Tomka Komendy. Agata Kulesza, grająca matkę głównego bohatera, zwyciężyła w kategorii najlepsza główna rola kobieca.

Jan Frycz, który otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska, zagrał w "25 lat niewinności..." więźnia "Starego", który dzieli celę z głównym bohaterem. Film został doceniony za montaż autorstwa Rafała Listopada.

Docenione również zostały Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska za charakteryzację w filmie Holoubka. 

Najlepszą aktorką drugoplanową została Kinga Preis za rolę matki zbuntowanej nastolatki i niepełnosprawnego chłopca w "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego.

Najlepszym filmem został "Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego. Film doceniony został również za scenariusz. Mariusz Wilczyński pokonał w kategorii najlepszy scenariusz Andrzeja Gołdę ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotra Domalewskiego ("Jak najdalej stąd"), Mateusza Pacewicza ("Sala samobójców. Hejter") i Marka Epsteina ("Szarlatan").

Agnieszka Ścibor (producentka) i Mariusz Wilczyński (reżyser)PAP/Marcin Obara

Statuetkę w kategorii najlepszy dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski za "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Za muzykę do tego filmu doceniony został nieżyjący od 14 lat Tadeusz Nalepa.

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" to wielki zwycięzca 45 FPFF w GdyniFPFF w Gdyni

Nagroda publiczności powędrowała do "Sali samobójców. Hejtera" Jana Komasy, a Orzeł za najlepszą scenografię - do Christophera Demuri i Lecha Majewskiego ("Dolina Bogów"). Najlepszym filmem dokumentalnym został "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego.

Francuska produkcja "Nędznicy" Ladja Ly nagrodzona została w kategorii najlepszy film europejski. Ly zbudował swoją opowieść na pograniczu fikcji i dokumentu, tworząc brutalny momentami obraz napięć we francuskim społeczeństwie. "Nędznicy" początkowo powstali w 2017 roku jako krótki metraż, po czym twórca dokumentów zdecydował się rozbudować go do pełnometrażowej fabuły. Jak sam reżyser wielokrotnie podkreślał w wywiadach, film jest "alarmującym krzykiem", zwracającym uwagę na problem rasizmu, ksenofobii, głębokich podziałów we francuskim społeczeństwie. Pokazuje francuskie przedmieścia, tętniące napięciami i problemami grup wykluczonych, o których politycy przypominają sobie, gdy zbliżają się wybory.

"Nędznicy" Ladja LyM2 Films

Polską Nagrodę Filmową Orzeł 2021 za zdjęcia otrzymali Piotr Sobociński Jr za film "Jak najdalej stąd" oraz Michał Englert za "Śniegu już nigdy nie będzie" Małgorzaty Szumowskiej.

Najlepszym filmowym serialem fabularnym został "Król" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego, który powstał na podstawie powieści Szczepana Twardocha.

Nagrodę za najlepsze kostiumy otrzymała Katarina Strbova-Bielikova za film Agnieszki Holland "Szarlatan"

"Szarlatan" Agnieszki Holland

Orły 2021

Orły są przyznawane łącznie w 20 kategoriach, wśród nich najlepsza muzyka, scenografia, zdjęcia, kostiumy, montaż i filmowy serial fabularny. Najwięcej nominacji, bo 15 otrzymał debiut fabularny Jana Holoubka "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy". Produkcja TVN Grupa Discovery. 12 nominacji otrzymała inna koprodukcja TVN Grupa Discovery "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy.

Zobacz listę nominowanych do PNF Orły 2021>>>

O nominacje w kategorii najlepszy film walczyło 40 produkcji. W tym roku po raz pierwszy dopuszczono do konkursu filmy, które planowały dystrybucję kinową, ale ze względu na zamrożenie branży miały premierę - i co najmniej tygodniowe rozpowszechnianie - na dostępnych w kraju platformach VOD.

W 2020 roku statuetkę dla najlepszego filmu zdobyło "Boże Ciało" Jana Komasy. W poprzednich latach uhonorowane zostały m.in.: "Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego, "Cicha noc" Piotra Domalewskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego, "Body/Ciało" Małgorzaty Szumowskiej, "Bogowie" Łukasza Palkowskiego oraz "Ida" Pawlikowskiego.

Pełna lista laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2021

Najlepszy film: "Zabij to i wyjedź z tego miasta" - reż. Mariusz Wilczyński

Najlepszy film europejski: "Nędznicy" - reż. Lajd Ly (Francja)

Najlepszy filmowy serial fabularny: "Król" - reż. Jan P. Matuszyński

Najlepszy film dokumentalny: "Wieloryb z Lorino" - reż. Maciej Cuske

Najlepsza reżyseria: Jan Holoubek - "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Najlepszy scenariusz: Mariusz Wilczyński - "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

Najlepsza główna rola kobieca: Agata Kulesza - "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Najlepsza główna rola męska: Piotr Trojan - 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Najlepsza drugoplanowa rola kobieca: Kinga Preis - "Jak najdalej stąd"

Najlepsza drugoplanowa rola męska: Jan Frycz - 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy

Najlepsze zdjęcia: Piotr Sobociński jr - "Jak najdalej stąd" oraz Michał Englert - "Śniegu już nigdy nie będzie"

Najlepsza scenografia: Christopher Demuri, Lech Majewski - "Dolina Bogów"

Najlepsza charakteryzacja: Liliana Gałązka i Mirela Zawiszewska - "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Najlepsze kostiumy: Katarina Strbova-Bielikova - "Szarlatan"

Najlepsza muzyka: Tadeusz Nalepa - "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

Najlepszy dźwięk: Franciszek Kozłowski - "Zabij to i wyjedź z tego miasta"

Najlepszy montaż: Rafał Listopad "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Odkrycie roku: Jan Holoubek - "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"

Nagroda publiczności: "Sala samobójców. Hejter"

Autor:tmw\mtom

Źródło: tvn24.pl, PAP