Polski pawilon jak szpiegowska centrala. W Wenecji dostał nagrodę

Polski pawilon na Venice Architecture Biennale 2012 na zewnątrz i w środkumaterały prasowe

Polski pawilon na Venice Architecture Biennale 2012 jest... pusty, wypełniony jedynie dźwiękami. Przypomina szpiegowską centralę naszpikowaną aparaturą podsłuchową - zbiera odgłosy słyszane w budynku, m.in. rozmowy gości, a nawet dźwięki wentylacji. "Ta przestrzeń pozwala słuchać, a nie tylko oglądać" - uznało jury najważniejszej imprezy architektonicznej na świecie i przyznało autorce specjalną nagrodę.

Autorka polskiego pawilonu w Wenecji, Katarzyna Krakowiak i jej kurator, Michał Liberamateriały prasowe

W Wenecji spodobała się sama idea projektu Katarzyny Krakowiak, artystki z Gdańska, który ma polegać na "podsłuchiwaniu" innych. Bo choć polski pawilon jest pusty, to poprzez wyrafinowaną aparaturę ma zbierać różnorodne dźwięki.

Autorka nazywa swoje dzieło "rzeźbą dźwiękową", na którą składają się odgłosy słyszane w budynku, m.in. rozmowy gości, nagłośnione drżenie murów i instalacji wentylacyjnych. Można usłyszeć też to, co dobiega od sąsiadów (pawilonów Egiptu, Serbii, Wenecji, Rumunii), bo to oni są podsłuchiwani przez nasz pawilon.

"Ta przestrzeń pozwala słuchać, a nie tylko oglądać" - uznało jury pod przewodnictwem dyrektora tegorocznego Venice Architecture Biennale, cenionego brytyjskiego architekta Davida Chipperfielda, i przyznało Polsce specjalne wyróżnienie - wraz z pawilonami z Rosji i Stanów Zjednoczonych.

U Rosjan ściany "czytają" tablety

Podobał sie zwłaszcza ten rosyjski. Każda z jego ścian jest pokryta kodami QR, które odwiedzający mogą odczytać przy pomocy tabletó - te są kolei na wyposażeniu pawilonu. W każdym "elektronicznym okienku" na murze i podłodze można odkryć pomysły na nowe miasto poświęcone nauce - Centrum nauki i technologi Skolkowo. Powstanie ono w 2017 roku w pobliżu Moskwy i ma połączyć w jedną całość 500 firm pracujących nad IT, badaniami biomedycznymi, badaniami nuklearnymi, energią i technologią kosmiczną.

W innej części rosyjskiego pawilonu goście mogą podziwiać archiwalne zdjęcia sekretnych miasteczek naukowych działających kiedyś w Związku Radzieckim.

"Nasz projekt to architektoniczna metafora kontaktów między ludźmi: i tych realnych, i tych wirtualnych. Jest też wizją miasta przyszłości" - tłumaczą kuratorzy Sergei Tchoban i Sergey Kuznetsov.

Jednak Rosjanie przegrali w Wenecji z pawilonem japońskim. Złotego Lwa, czyli główną nagrodę tej najważniejszej imprezy architektonicznej na świecie, zdobył Japończyk. Toyo Ito zaproponował dla nadmorskiej miejscowości Rikuzentakata alternatywną koncepcję domów zniszczonych w 2011 roku przez trzęsienie ziemi i tsunami.

"Nasz projekt "Home-for-All" pyta: co to jest architektura i co oznacza dla ludzi, gdy w obliczu katastrofy są zmuszeni, by zebrać się razem" - wyjaśnił Ito.

Główną nagrodę na Venice Architecture Biennale 2012 dostał japoński pawilon materiały prasowe

Polka zaprasza do słuchania architektury

Chipperfieldowi zależało na tym, by ekspozycje w Wenecji podjęły temat architektury "jako elementu życia społecznego i jej znaczenia dla przestrzeni publicznej", dlatego biennale odbywa się w tym roku pod hasłem "Common Ground". Nowatorski projekt Polki spodobał się, bo jest dowodem na to, że dźwięk nie kończy się na granicy ściany, ale przenosi to, co jest poza nią. I dzięki temu obecność człowieka w przestrzeni jest częścią "wspólnego gruntu".

Tytuł pracy Krakowiak - "Making The Walls Quake as if They Were Dilating with the Secret Knowledge of Great Powers" - został zaczerpnięty z powieści "Dombey i syn" Karola Dickensa i w przekładzie na polski brzmi: "Iżby ściany drżały, pęczniejąc skrywaną wiedzą o wielkiej mocy". Fragment ten mówi o przecięciu dzielnicy Camden Town w Londynie przez linię kolejową, co dla pisarza wyznacza początek "drżącej architektury".

A dla gdańskiej artystki stał się źródłem inspiracji. Tworząc swoją "dźwiękową rzeźbę" chciała zaprosić do słuchania architektury, pokazać jak dźwięki są "przerabiane" przez ściany. "Nie nowe modele architektoniczne, ale istniejący, już zaprojektowany budynek jest dla niej punktem wyjścia. Jego niedoskonałości i błędy akustyczne stają się przedmiotem pracy, która ma pokazać proces wytwarzania, przekształcania i przenoszenia dźwięku" - tłumaczy kurator realizacji, Michał Libera, który odebrał w Wenecji nagrodę razem z autorką (towarzyszyły jej też Małgorzata Omilanowska podsekretarz stanu w MKiDN oraz Hanna Wróblewska, dyrektor Zachęty).

Tylko w jednym miejscu panuje cisza

We współpracy ze specjalistą od akustyki Krakowiak stworzyła model, na podstawie którego przestrzeń pawilonu podzielona została na strefy w zależności od zagęszczenia odbić dźwięków. Poza tym, gdy w dachu odkryła 28 otworów wentylacyjnych, postanowiła ponownie otworzyć tę nieczynną wentylację i wpuścić do środka odgłosy z sąsiednich pawilonów. To "zainfekowanie wnętrza" było dla niej początkiem rzeźby i dowcipną puentą - bo większość budżetu na wenecką wystawę poszła na remont niedziałającej od lat wentylacji.

Całość dopełnia sieć czujników i kabli okalająca cały budynek. Tylko w jednym miejscu panuje cisza - w przedsionku, który został całkowicie wygłuszony i symbolizuje - jak tłumaczy kurator - przejście z zewnątrz do wewnątrz obiektu.

Dla autorki "rzeźba dźwiękowa" to nic nowego. Artystka od lat pracuje nad tym tematem, interesując się zjawiskiem dźwięku i słyszalności. I szuka dla niego przestrzeni, odkąd w 2006 roku ukończyła ASP w Poznaniu.

Kontrowersje wywołała już w marcu, gdy wygrała konkurs Ministerstwa Kultury i Zachęty na reprezentowanie Polski w Wenecji. Werdykt wzbudził ostry spór: bo artystka nie jest związana z architekturą, a kurator całości to uznany krytyk muzyczny. Poza tym, sceptycznie oceniono także samą ideę projektu. "Czy ludzie zgodzą się być podsłuchiwani? Czy też nie będą wiedzieli, że są podsłuchiwani?" - pytano.

Symulacja rozchodzenia się fal dźwiękowych w polskim pawiloniemateriały prasowe

Tymczasem autorka broniła się, że chciała jedynie udownić, że "każda część budynku produkuje lub przenosi dźwięki i że cisza w środku nie istnieje".

Polacy już raz z nagrodą Międzynarodowe Biennale Architektury w Wenecji to najważniejsze wydarzenie architektoniczne na świecie, które odbywa się co dwa lata, od 1978 roku. Tegoroczna impreza to 13. edycja, odbywa się od 29 sierpnia do 25 listopada. Zaprezentuje się na niej 41 krajów.

Już raz Polacy dostali nagrodę na Venice Architecture Biennale. W 2008 roku ekspozycja w naszym pawilonie "Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings" autorstwa Nicolasa Grospierre'a i Kobasa Laksy otrzymała nagrodę Złotego Lwa dla najlepszej wystawy narodowej.

Autor: Agnieszka Kowalska//kdj / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: materały prasowe

Pozostałe wiadomości

Senator Marek Borowski stwierdził w "Faktach po Faktach" w niedzielę, że spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sobotę "trochę nie wyszło". Zaznaczył jednak, że takie próby trzeba podejmować.

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

"To miało wyglądać trochę inaczej". Spotkanie Duda-Trump

Źródło:
TVN24

Czy na pewno otoczenie prezydenta postawiło we właściwej sytuacji głowę państwa, wysyłając go na tego rodzaju spotkanie? - pytał w programie "W kuluarach" dziennikarz "Faktów" TVN Piotr Kraśko, odnosząc się do rozmowy Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem na marginesie prawicowej konferencji. Reporterka "Faktów" TVN Arleta Zalewska przekazała, że Pałac Prezydencki dwukrotnie przez ostatnie pół roku starał się o doprowadzenie do rozmowy obu przywódców. Duda miał jednak warunek, by doszło do niej w Białym Domu lub rezydencji Trumpa. Dodała, że po informacji o planowanej wizycie Emmanuela Macrona w Waszyngtonie w poniedziałek, "ktoś przekonał prezydenta, że to on powinien być pierwszy".

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Andrzej Duda miał warunek, ale "ktoś przekonał prezydenta"

Źródło:
TVN24

Papież Franciszek pozostaje w stanie krytycznym - poinformował Watykan. Papież jest w szpitalu od 14 lutego. Trafił tam z powodu problemów z oddechem.

Papież wciąż w stanie krytycznym

Papież wciąż w stanie krytycznym

Źródło:
Reuters, TVN24, PAP

Poparcie Elona Muska dla skrajnie prawicowej partii AfD w Niemczech nie jest tajemnicą. Sam przyznawał jednak, że do pewnego czasu nie znał w pełni tej formacji. Według mediów zmieniło się to, po tym jak zaczął wchodzić w interakcje z niemiecką prawicową influencerką i aktywistką Naomi Seibt. 24-latka mówiła w wywiadzie dla Reutersa, że miliarder i współpracownik Donalda Trumpa napisał do niej w czerwcu, chcąc dowiedzieć się więcej o partii. - Wyjaśniłam mu, że AfD nie jest podobna do ideologii nazistowskiej ani Hitlera - powiedziała Seibt. Media wyliczają, że przez ostatnie miesiące wielokrotnie reagowali wzajemnie na swoje treści w serwisie X.

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

To jej opinii słucha Musk. Tajna broń AfD

Źródło:
Reuters, The Guardian, PAP, The Independent

Bardzo dobre, doskonałe - tak określił spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą Donald Trump. Dodał, że "to fantastyczny facet", a "Polska to wspaniały przyjaciel". Ich rozmowa trwała około 10 minut i odbyła się w sobotę na marginesie konferencji konserwatystów pod Waszyngtonem.

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

"To fantastyczny facet". Donald Trump o Andrzeju Dudzie

Źródło:
tvn24.pl

Skrajnie prawicowa partia Alternatywa dla Niemiec (AfD) uzyskała w niedzielnych wyborach do Bundestagu wynik 19,5 procent. To najlepszy rezultat tego ugrupowania w historii. - Nasza ręka będzie zawsze wyciągnięta do wspólnego utworzenia rządu - mówiła po ogłoszeniu wyników liderka partii Alice Weidel. Wybory - według wyników exit poll - wygrał chadecki blok CDU/CSU, ale będzie musiał szukać koalicjantów. Przed wyborami główne niemieckie ugrupowania odżegnywały się od pomysłów utworzenia rządu z AfD.

AfD z najlepszym wynikiem w historii

AfD z najlepszym wynikiem w historii

Źródło:
Reuters, PAP

Głosowanie w wyborach federalnych w Niemczech dobiegło końca. Chadecki blok CDU/CSU zdobył 28,9 procent, a prawicowo-populistyczna Alternatywa dla Niemiec (AfD) 19,5 procent. Na trzecim miejscu znaleźli się socjaldemokraci z SPD z wynikiem 16 procent - wynika z sondażu exit poll opublikowanego tuż po zamknięciu lokali wyborczych. Zieloni zdobyli 13,5 procent głosów.

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Niemcy zagłosowali. Są wyniki exit poll

Źródło:
PAP, Reuters, Tagesschau, BBC

Jestem gotowy odejść ze stanowiska prezydenta, jeśli przyniesie to pokój w Ukrainie lub doprowadzi do przyjęcia jej do NATO - powiedział w niedzielę prezydent Wołodymyr Zełenski. Odniósł się również do udziału prezydenta USA Donalda Trumpa w negocjacjach pokojowych z Rosją.

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

"Jestem gotowy odejść". Deklaracja Zełenskiego

Źródło:
Reuters, PAP

W jednym z tuneli w Bostonie doszło do bardzo poważnej sytuacji. Ze stropu oderwał się osłabiony przez zmiany pogody duży kawał betonu.

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Kawał betonu spadł w tunelu, którym jechały samochody

Źródło:
CNN, cbsnews.com

Kobieta jest w ósmym miesiącu ciąży, ale nie chciała korzystać z noclegowni, bo musiałaby się rozdzielić ze swoim mężem. Dlatego rozbili namiot w jednym z łódzkich parków. Tam mieszkali, nawet podczas mrozów. Dzięki strażnikom miejskim, urzędnikom i wolontariuszom mają już dach nad głową.

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Jest w ósmym miesiącu ciąży, mieszkała z mężem w namiocie w miejskim parku

Źródło:
tvn24.pl

Trzeba było wyciąć 29 klonów i topoli rosnących wzdłuż drogi powiatowej w Kisielicach (Warmińsko-Mazurskie). Ktoś podciął drzewa w taki sposób, że mogły przewrócić się na jezdnię. Policja szuka sprawcy. 

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Ktoś podciął 29 drzew rosnących wzdłuż drogi

Źródło:
PAP

Nadchodzące dni przyniosą przewagę chmur, choć niewykluczone są miejscowe przejaśnienia lub rozpogodzenia. Lokalnie będą pojawiać się mgły ograniczające widzialność. Będzie cieplej.

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Nawet 12 stopni. Cena, jaką zapłacimy za ciepło, to chwilami przygnębiająca aura

Źródło:
tvnmeteo.pl

Bomba ekologiczna - tak mówi się o skażonych terenach po dawnych zakładach chemicznych Zachem w Bydgoszczy. Miasto nie jest w stanie wziąć na siebie kosztów oszyszczenia, które są szacowane na kilka miliardów złotych. Bez pomocy państwa lub Unii Europejskiej jest to niemożliwe. Hydrogeolog dr hab. inż. Mariusz Czop, profesor Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie mówi wprost o "gigantycznej porażce naszego państwa".

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

To tykająca bomba ekologiczna. "Gigantyczna porażka naszego państwa"

Źródło:
tvn24.pl

Miliarder, 94-letni Warren Buffet, sprzedał pod koniec 2024 roku akcje o wartości ponad 134 miliardów dolarów. Zwiększył tym samym zapas gotówki firmy Berkshire, w której jest prezesem, do rekordowej sumy 334 miliardów dolarów - wynika z rocznego raportu. Nie wyjaśnia jednak powodów swojej decyzji.

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Warren Buffet pozbywa się kolejnej puli akcji. Analitycy spekulują dlaczego

Źródło:
PAP

Skute lodem o tej porze roku jezioro White Bear Lake w stanie Minnesota to zwyczajny widok. Ale uwięziony w nim samochód marki Buick to, zdaniem miejscowych, "coś niezwykłego".

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Auto uwięzione w zamarzniętym jeziorze. Właściciel zwleka, policjanci apelują

Źródło:
CBS News
Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Leki, psychodeliki i elektrowstrząsy. Jak naukowcy szukają źródła depresji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Ceny pączków w zbliżający się tłusty czwartek powinny zostać na stabilnym poziomie, pomimo, że koszty podstawowych produktów wykorzystywanych do ich smażenia, takich jak jaja, masło i mąka, wzrosły - ocenił BNP Paribas. Z kolei za cukier i olej piekarnie zapłacą mniej. Ile trzeba będzie zapłacić za pączki w zbliżający się Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Z lukrem, z konfiturą i te dietetyczne. Ile zapłacimy za pączki w Tłusty Czwartek?

Źródło:
PAP
Tak wytrenowano chińską AI

Tak wytrenowano chińską AI

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Pan Schmidt daje żółtą kartkę, "księgowy" może stracić stołek. Dokąd zmierzają Niemcy?

Źródło:
tvn24.pl
Premium