29 stycznia w Playerze pojawi się kinowy hit dla dzieci i dorosłych - "Wonka". To historia, która jest wstępem do opowieści o ekscentrycznym cukierniku znanym z książki "Charlie i fabryka czekolady". Dwie adaptacje tej powieści, "Willy Wonka i fabryka czekolady" oraz "Charlie i fabryka czekolady", również można obejrzeć w Playerze.
"Wonka" miał kinową premierę w połowie grudnia 2023. "Gwiazdorska obsada, zachwycająca warstwa wizualna, zapadająca w pamięć muzyka i momentami absurdalne poczucie humoru sprawiają, że 'Wonkę' można jeść garściami, zanurzając się w najlepszej jakości kinie rodzinnym" - pisał w recenzji Tomasz Marcin Wrona. CZYTAJ TEŻ: "Wonka". Recenzja nowego filmu z Timothee Chalametem
"Wonka" fabuła
"Wonka" opowiada historię Willy’ego Wonki (Timothée Chalamet) - młodego i biednego chłopaka, który marzy o stworzeniu najlepszej na świecie czekolady. Po kilku latach podróżowania i poszukiwania najlepszych składników do swojej receptury przybywa do Londynu. Chce osiągnąć sukces i zaskoczyć świat. Ale na drodze staje mu grupa chciwych producentów czekolady. Wonka postanawia się z nimi zmierzyć, bo wierzy, że najważniejsze są słodkości, ale zderza się z rzeczywistością. Dopaść chce go również Umpa-Lumpa, niewielki pomarańczowy człowieczek z zielonymi włosami (Hugh Grant). Reżyser filmu, Paul King, z dużym szacunkiem podszedł do kreowania historii młodego Willy’ego Wonki, którego późniejszą karierę w roli właściciela fabryki czekolady opisał w książce "Charlie i fabryka czekolady" Roald Dahl. King w wywiadach mówił, że blisko współpracował z fundacją nieżyjącego pisarza, która decyduje o prawach do jego twórczości. W jej archiwum znalazł wiele niepublikowanych notatek i pomysłów Dahla, które go zainspirowały.
"Wonka" to produkcja Warner Bros. Discovery, właściciela TVN24.
Dwie ekranizacje powieści
Powieść Dahla "Charlie i fabryka czekolady", wydana w 1964 roku w Wielkiej Brytanii, została dwukrotnie zekranizowana. W 1971 roku powstał film "Willy Wonka i fabryka czekolady", a w 2005 roku - "Charlie i fabryka czekolady" (są dostępne w wypożyczalni Playera). Obie wersje mają swoich fanów, którzy do dziś się spierają, która z nich jest lepsza.
"Willy Wonka i fabryka czekolady" w reżyserii Mela Stuarta to musicalowy klasyk, który warto zobaczyć przed obejrzeniem kolejnych filmów o Willym Wonce. Także dlatego, że za scenariusz odpowiadał tu sam Roald Dahl. Mały Charlie (Peter Ostrum) ciężko pracuje, bo musi zarobić na jedzenie dla mamy i swych chorych dziadków. Ma jedno marzenie – chce wejść do fabryki czekolady ekscentrycznego Willy'ego Wonki (Gene Wilder). Miejsce od lat jest zamknięte, bo właściciel boi się szpiegów, którzy mogą ukraść jego sekretne przepisy. Pewnego dnia Wonka zaprasza jednak pięciu szczęśliwców, którzy znajdą złote bilety ukryte w czekoladkach. Jednym z nich jest Charlie. Największy rywal Wonki, Arthur Slugwoth, każdemu z piątki dzieci obiecuje fortunę w zamian za wykradzenie najnowszej czekolady, której receptura jest w trakcie opracowywania. W fabryce przewodnikiem wycieczki zostaje sam Wonka. Przed samym wejściem dzieci muszą podpisać tajemniczą umowę, a potem rozpoczyna się pełne niespodzianek zwiedzanie.
Druga ekranizacja, "Charlie i fabryka czekolady", którą w 2005 roku nakręcił Tim Burton, opowiada tę samą historię, ale - zdaniem krytyków - w całkiem inny sposób. Charlie (Freddie Highmore) jest poważniejszy, za to Willy Wonka (Johnny Depp) jeszcze bardziej ekscentryczny i szalony. Bajkową krainaę słodyczy wykreowano za pomocą efektów specjalnych, co robi wrażenie zwłaszcza na młodych widzach. Spływ czekoladową rzeką czy lot szklaną windą zapamietają na długo.
Źródło: Player
Źródło zdjęcia głównego: Warner Bros. Discovery