"Oppenheimer" z siedmioma oscarami. Kim jest Christopher Nolan

Źródło:
"Variety", "The Guardian", tvn24.pl

Choć do powstania "Oppenheimera" filmy Christophera Nolana doczekały się aż 36 nominacji do Oscara, a 11 z nich zmieniło się w statuetki, były to przeważnie kategorie techniczne. Tym razem z 13 nominacji za historię o ojcu bomby atomowej, co najmniej połowa miała realne szanse na wygraną. Udało się w siedmiu kategoriach.

Jest jednym z największych wizjonerów XXI-wiecznego kina, a wszystkie jego produkcje noszą autorski stempel. To rzadkość w przypadku twórców hołubionych w Hollywood, którzy pozwolić mogą sobie niemal na wszystko. Filmem "Oppenheimer" - brawurową powieścią o życiu "ojca bomby atomowej" Christopher Nolan już zapisał się w historii kina, zdobywając oscarowe nominacje aż w 13 kategoriach.

Oscary 2024. Najwięksi zwycięzcy gali. Kto otrzymał statuetkę?

Więcej, bo 14 nominacji otrzymały tylko dwa filmy w niemal stuletniej historii Akademii: "Wszystko o Ewie" Josepha L. Mankiewicza i "Titanic" Jamesa Camerona. Ten ostatni ostatecznie zdobył 11 statuetek, tyle samo ma na koncie "Ben Hur" Williama Wyllera oraz "Władca Pierścieni: Powrót króla" Petera Jacksona.

Siedem statuetek

Brytyjczyk nagrodzony został w kategorii najlepszy film oraz najlepsza reżyseria. "Oppenheimera" nagrodzono także za: najlepsze zdjęcia (Hoyte van Hoytema), najlepsza muzyka (Ludwig Göransson), najlepszy montaż (Jennifer Lame). Zgodnie z przewidywaniami nagrodzono również Cilliana Murphy'ego.

Za drugoplanową kreację Nagrodę Akademii otrzymał także Robert Downey jr ("Oppenheimer").

Rozmowy facetów w zamkniętych pokojach

"Ten film wysadza drzwi z zawiasów. Jeśli zamierzacie obejrzeć w tym roku w kinie tylko jeden film, niech to będzie właśnie ten" - pisał po premierze "Oppenheimera" scenarzysta "Taksówkarza" Paul Schrader.

Pytany przez znanego dziennikarza naukowego Johna Meckline’a, jak to się stało, że na bohatera filmu wybrał ojca bomby atomowej, Roberta Oppenheimera – postać historyczną, kontrowersyjną i niezwykle złożoną, Christopher Nolan odpowiedział, że Oppenheimer był na jego "radarze" od wielu lat. - Dla mnie jest najważniejszym człowiekiem, jaki kiedykolwiek żył. Miałem kilkanaście lat w latach 80., gdy po raz pierwszy zetknąłem się z tą postacią. Zainteresowałem się nim, bo Sting wspominał go w piosence o Rosji. Pamiętam, że były tam słowa o "śmiercionośnych zabawkach" Oppenheimera. Chodziło oczywiście o bombę atomową - powiedział.

Cillian Murphy i Emily Blunt w "Oppenheimerze"UIP

Podstawą scenariusza stała się głośna, nagrodzona Pulitzerem biografia Kaia Birda i Martina J. Sherwina "Amerykański Prometeusz. Triumf i tragedia Roberta Oppenheimera". 700-stronicowa biografia jednego z największych fizyków teoretycznych w historii, której autorzy poświęcili 25 lat pracy. Ponieważ film w sferze faktograficznej jest wierny książce, umieszczenie w nim tak okazałej ilości zdarzeń sprawiło, że trwa aż 180 minut. Mimo to obraz trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej minuty.

Z pewnością nikt nie był zaskoczony, że narracyjną konstrukcję reżyser zbudował "po nolanowsku". Dramatyzując proces przeradzania się wielkiej nadziei w zagrożenie, jakiego wcześniej nie znał świat. Nolan tradycyjnie burzy chronologię zdarzeń, dzieląc swoją opowieść na trzy plany czasowe, które nawzajem się przeplatają. Dzięki genialnej pracy montażystki Jennifer Lane, te trzy równolegle prowadzone narracje, spinają się precyzyjnie. Sporą ich część stanowią stopniowo rozwijające się retrospekcje, w których najpierw widzimy przebłysk czegoś, potem ciut więcej, aż wreszcie całość.

Reżyser, który zdążył nas przyzwyczaić do wielkich widowisk i imponujących efektów specjalnych, tym razem 90 proc. filmu wypełnia rozmowami facetów w zamkniętych pokojach. I mimo to nie mamy poczucia, że film jest przegadany. Nolan wyznaje, że przełom w jego myśleniu o wielkim fizyku nastąpił, gdy przeczytał, "że ​​naukowcy z Los Alamos pracujący pod wodzą Oppenheimera obawiali się, że istnieje niewielkie prawdopodobieństwo statystyczne, że test Trinity (pierwszy test broni atomowej z lipca 1945 - red.), podpali atmosferę i zniszczy życie na Ziemi".

- Nie mogli całkowicie wyeliminować tej możliwości. Mimo to Oppenheimer zdecydował, że nacisnęli guzik. To wydało mi się najbardziej dramatyczną sytuacją w historii świata – tłumaczy Nolan. I właśnie na moralnych dylematach, które towarzyszą bohaterowi, a po spuszczeniu bomby na japońskie miasta przechodzą w wielkie poczucie winy, skupia się Nolan najbardziej. Odpowiedzialność, z jaką nikt inny w historii świata nie miał do czynienia, ciężar decyzji podjętej przez wielkiego fizyka, stały się dla reżysera najważniejszym powodem nakręcenia tego filmu. 

Cillian Murphy jako tytułowy "Oppenheimer" w filmie NolanaUIP

Projekt życia

Od pierwszych scen widać, że Nolan jest zafascynowany swoim bohaterem, choć nie traci dystansu do niego. Oppenheimer jest charyzmatycznym liderem, ale także próżnym narcyzem i arogantem. Film opowiadany jest z perspektywy głównego bohatera - wręcz mamy poczucie, że "siedzimy" w jego głowie. Jakby reżyser fundował nam coś w rodzaju skanu mózgu bohatera, dającego nam dostęp do kłębiących się w nim myśli, pytań i obsesji.

Robert Oppenheimer z pewnością był geniuszem. Dzięki mistrzowskiej kreacji Cilliana Murphy'ego, widzimy jednak jaką cenę zapłacił za swój dar. W wieku 22 lat miał już doktorat z fizyki. Dzięki retrospekcji poznajemy jego młodzieńcze lata i co najmniej dwuznaczne wydarzenia. Najbardziej zapada w pamięć scena, w której młody Robert omal nie zostaje... mordercą, próbując otruć wykładowcę, do czego na szczęście nie dochodzi.

Śledzimy też udrękę Oppenheimera, którego odkrycia będące jego wkładem w rozwój teorii kwantowej, Nolan przeplata obrazami reakcji łańcuchowych, podprowadzając nas do kluczowego momentu w jego zawodowym życiu, czyli pracy nad "Projektem Manhattan". Jest rok 1942, trwa druga wojna światowa. Istnieją obawy, że naziści są bliscy skonstruowania bomby atomowej i projekt ma ich wyprzedzić w nuklearnym wyścigu. Jego punktem kulminacyjnym jest wspomniany test Trinity. Udana detonacja bomby 16 lipca 1945 roku, a trzy tygodnie później spuszczenie jej na Hiroszimę i Nagasaki, zmienia wszystko w życiu Roberta Oppenheimera. Do końca już będzie opowiadał się przeciwko wyścigowi zbrojeń. Wątek retrospekcji, wpleciony w opowieść o kolejnych etapach pracy nad konstrukcją bomby, w sporej mierze wypełnia dramat sądowy. Za sprawą intryg głównego antagonisty, Lewisa Straussa, (również świetny i nagrodzony Robert Downey Jr), fizyk zostaje oskarżony o kontakty z komunistami i traci dostępu do tajnych dokumentów państwowych. Publiczny i zarazem polityczny proces pokazuje piekło przez jakie przychodzi wraz z rodziną i oddaną mu, mimo zdrad żoną, Kitty Oppenheimer. (Także nominowana do Oscara Emily Blunt).

"Oppenheimer" to bez wątpienia najwybitniejszy film Nolana. Tak spektakularny, że od momentu premiery spodziewano się, że rozbije oscarowy bank. Co jednak ciekawe, sam Christopher Nolan wyznaje, że cała jego wcześniejsza twórczość filmowa wiodła go do filmu o Robercie Oppenheimerze.

Droga do sławy

Swój pierwszy film nakręcił jako siedmiolatek kamerą ośmiomilimetrową, którą dostał od ojca. Rok później stworzył animację poklatkową zatytułowaną "Space Wars" (w hołdzie dla "Gwiezdnych wojen"). W głównej roli obsadził młodszego brata Jonathana a filmową "scenografię" zbudował z gliny, mąki, pudełek po jajkach i rolek papieru toaletowego.

Urodzony w 1970 roku, w Londynie reżyser jest synem Brytyjczyka i Amerykanki, dzięki czemu posiada zarówno brytyjskie, jak i amerykańskie obywatelstwo, co ułatwiło mu karierę za Oceanem. Jego dzieciństwo było podzielone między Londyn i Evanston w Illinois. Ma młodszego brata Jonathana, z którym napisał wspólnie wiele scenariuszy.

Nigdy nie studiował reżyserii – świadomie wybrał literaturę angielską, w której często szuka inspiracji. Uważa, że to zapewnia mu "świeże, nieskażone rutyną spojrzenie na ten reżyserię".. Już podczas studiów z sukcesem kręcił filmy krótkometrażowe, ale pierwszy film fabularny nakręcił w całości za pieniądze rodziny. Mowa o thrillerze "Following", którego bohaterem jest początkujący pisarz, śledzący obcych ludzi. Jeden z nich, włamywacz, nawiązuje z nim kontakt, wciągając go w kryminalną intrygę. Nolan sam nie tylko napisał scenariusz i film wyreżyserował, był też operatorem i montażystą. Po latach oceniono że "słychać w nim echa hitchcockowskiej klasyki".

Dzięki niemu wkrótce otrzymał 4 mln dolarów na realizację znakomitego "Memento”. Jednak nie od Brytyjczyków, (którym jak mówi "nic nie zawdzięcza"), a od Amerykanów. Scenariusz napisał wspólnie z bratem, Jonathanem.. "Memento" jest opowieścią o człowieku z postępującą amnezją, który używa notatek i tatuaży na własnym ciele, dla odnalezienia mordercy żony. Najbardziej fascynującym zabiegiem, który potem stał się autorskim stemplem kina Nolana, jest tu sposób opowiadania historii: od tyłu do jej początku. Film miał premierę w 2000 roku na festiwalu w Wenecji. To za niego wraz z bratem zdobył swoją pierwszą nominację do Oscara.

Z budżetem dziesięciokrotnie większym niż ten, jaki dostał na "Memento" (50 milionów dolarów), wciąż poza wielkimi wytwórniami, wkrótce Nolan nakręcił remake norweskiego filmu "Bezsenność" będącego opowieścią o dwóch detektywach z Los Angeles, wysłanych na Alaskę dla zbadania sprawy zabójstwa nastolatka. Historia kryminalna stopniowo ustępuje tu jednak psychologicznym grom i walce z demonami bohaterów. Główne roli zagrali Al Pacino i Robin Williams, a obraz chwalił nawet Erik Skjoldbjaerg, reżyser oryginału.

Po tej produkcji Nolanem zainteresował się Warner Bros, szukający właśnie pomysłu na "odświeżenie" historii o Człowieku-Nietoperzu.

Batman razy trzy

W rozmowie ze stacją BBC Nolan tłumaczył: "Pomyślałem, że historia pochodzenia Bruce’a to coś, co nigdy nie zostało opowiedziane. Chciałem zrobić to w bardziej realistyczny sposób, niż ktokolwiek wcześniej próbował to zrobił w przypadku filmu o superbohaterach".

Tak powstał "Batman. Początek" - studium ran psychicznych bohatera. Nolan nie boi się tu filozofować na temat losu komiksowej postaci. Ma zresztą własną, ciekawą teorię, że "superbohaterowie wypełniają pewną lukę w popkulturze, podobnie jak mitologia grecka w literaturze” – wyjaśnia. Batman z Christianem Bale’em w głównej roli przypomina więc klasyczny dramat, a nie komiksowe fantasy.

Film wraz z plejadą gwiazd - Michaelem Caine’em, Garym Oldmanem, Morganem Freemanem i Cillianem Murphym, zapowiadał trend w stronę mrocznych produkcji reżysera. To historia Bruce’a Wayne’a, który po stracie rodziców staje się Batmanem i walczy ze spiskiem Ra’s al Ghula, pragnącego zniszczyć Gotham City. Film chwalono za głębię psychologiczną. Podobał się krytykom i widzom, został też nominowany do Oscara za zdjęcia.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że o rolę Batmana zabiegał również Cillian Murphy, którego aktorstwo i charyzmę Nolan zauważył już w horrorze "28 dni później". Był jednak wówczas nieopierzonym chudzielcem, którego fizyczność eliminowała jako odtwórcę postaci superbohatera. Nolan pragnąc mimo to, obsadzić go w filmie zaproponował mu rolę Stracha na Wróble, antagonisty Batmana, który zresztą jako jedyny pojawi się potem we wszystkich trzech filmach z tej serii.

Kontynuacja Batmana czyli "Mroczny Rycerz" to już klimat noir pełną gębą, który przyniósł gigantyczny sukces na wszystkich frontach. Film ustanowił kilka rekordów, zarabiając ponad miliard dolarów. Był nominowany do ośmiu Oscarów, zdobywając dwa: za montaż i pośmiertnie dla Heatha Ledgera w roli Jokera. Batman, z pomocą porucznika Gordona oraz prokuratora Harvey'a Denta, występuje tu przeciwko przerażającemu Jokerowi, który chce pogrążyć Gotham w chaosie. Film do dziś wymieniany jest jako jeden z najlepszych obrazów supebohaterskich. "Pogrążony w przepaści między sztuką a przemysłem, poezją i rozrywką, jest ciemniejszy i głębszy niż jakikolwiek hollywoodzki film komiksowy" - pisał nieżyjący już, wielki Roger Ebert.

W 2012 roku Nolan wyreżyserował swój trzeci i ostatni film o Batmanie "Mroczny Rycerz powstaje", który także był gigantycznym sukcesem kasowym i artystycznym. "To prawdopodobnie największy, najciemniejszy, najbardziej niepokojący spektakl, jaki kiedykolwiek został stworzony dla kina"- donosiło "Variety".

 Film zarobił ponad miliard dolarów. Ale Nolan nie zamierzał dłużej odcinać kuponów od sukcesu.

Nie tylko w kręgu science-fiction

O nakręceniu filmu science-fiction Nolan - bratanek naukowca pracującego dla NASA, opowiadającego chłopcu od dzieciństwa o statku kosmicznym Apollo, myślał nieustannie. Mający sporą wiedzę z fizyki reżyser, sam napisał scenariusz "Incepcji" - opowieści o podróży dookoła ziemskiego globu oraz w głąb świata snów. W zdolnego złodzieja tajemnic ukrytych w ludzkiej świadomości podczas snu, wcielił się Leonardo DiCaprio. Parający się szpiegostwem przemysłowym bohater, niespodziewanie otrzymuje szansę na odkupienie. Nolan każe nam śledzić jej przebieg, a oprawa filmu - wspaniałe zdjęcia, scenografia i muzyka, czynią tę podróż wyjątkowym przeżyciem.

Ten dający do myślenia obraz stał się kolejnym światowym hitem reżysera. Otrzymał cztery Oscary, (żal, że tylko techniczne), przy ośmiu nominacjach - w tym dla najlepszego filmu i scenariusza. Potem powstał może już nie tak dobry, ale wciąż udany "Interstellar" - oparty na teorii naukowej opracowanej przez nagrodzonego Noblem fizyka Kipa Thorne'a, który został głównym konsultantem filmu. To właśnie on był jednym z uczniów Oppenheimera, który doradzał przy powstawaniu najnowszego obrazu Nolana.

Udowodniwszy widzom (i sobie), że w świecie fantastyki radzi sobie równie dobrze, jak kręcąc thriller czy kino psychologiczne, Nolan postanowił zrealizować film wojenny. Tak powstała "Dunkierka" - obraz mający status jednego z najlepszych filmów wojennych w historii kina. Wyróżniający się wszystkim – podejściem do gatunku zwanego kinem wojennym i sposobem wpływania na nas, widzów. Nie widzimy tu atakujących z ziemi i powietrza Niemców – są tylko alianci, którym mocno kibicujemy. Historyczna bitwa staje się sprawdzianem dla młodych żołnierzy, dla pilota RAF-u oraz załogi cywilnej łodzi płynącej przez Kanał La Manche.

I znowu - wyróżniony siedmioma nominacjami do złotej statuetki obraz - w tym najważniejszymi - dla Najlepszego filmu i za Reżyserię musiał zadowolić się wyłącznie technicznymi za dźwięk i montaż.

Kadr z filmu "Dunkierka"Warner Bros.

"Tej lawiny nie zatrzyma już nikt" - oceniał przed oscarową nocą magazyn "Variety", mając na myśli złote statuetki w głównych kategoriach dla Christophera Nolana i jego "Oppenheimera".

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "Variety", "The Guardian", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Tommaso Boddi/Golden Globes 2024/Golden Globes 2024 via Getty Images

Pozostałe wiadomości

Siły Zbrojne Ukrainy powstrzymują jedną z najpotężniejszych rosyjskich ofensyw od początku inwazji zbrojnej - przekazał w sobotę ich naczelny dowódca Ołeksandr Syrski. Według ukraińskiego projektu DeepState, monitorującego sytuację na froncie, od początku sierpnia tego roku do 1 listopada, wojska rosyjskie zajęły 1146 kilometrów kwadratowych terytorium Ukrainy. 

Trwa rosyjska ofensywa. "Jedna z najpotężniejszych"

Trwa rosyjska ofensywa. "Jedna z najpotężniejszych"

Źródło:
tvn24,pl, NV, The Moscow Times

Kamala Harris i Donald Trump kończą swoje kampanie wyborcze. To właśnie głosy mieszkańców tzw. stanów wahających się, jak Arizony, Georgii czy Karoliny Północnej, zdecydują, kto będzie urzędował w Białym Domu. Jakie argumenty mogą przekonać na ostatniej prostej? Demokraci zorganizowali kampanijne rodeo, a sztab Donalda Trumpa postanowił wciągnąć w swoją kampanię osoby niebinarne i transpłciowe.

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Ostatnie dni kampanii wyborczej w USA. Co mówią Amerykanie, którzy zagłosowali wcześniej?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Córka pani Mireli z Godziszewa (woj. pomorskie) otworzyła cukierka z galaretką, którego dostała poprzedniego dnia, kiedy z innymi dziećmi chodziła po sąsiednich domach w ramach Halloween. - W cukierku była ostrzałka od temperówki. Byliśmy z mężem przerażeni, nasze dzieci więcej nie będą się tak bawić - mówi kobieta. Miejscowi zastanawiają się, kto z sąsiadów chciał zrobić krzywdę dzieciom. Burmistrz pobliskiego miasteczka oferuje nagrodę w wysokości 10 tysięcy złotych za pomoc w ujęciu sprawcy.

Ostrze temperówki w cukierku. Jest nagroda za pomoc w ujęciu tego, kto chciał zrobić krzywdę dzieciom

Ostrze temperówki w cukierku. Jest nagroda za pomoc w ujęciu tego, kto chciał zrobić krzywdę dzieciom

Źródło:
tvn24.pl
Pragmatyczny do kwadratu. Postkomunista i liberał, eurosceptyk i euroentuzjasta w jednym

Pragmatyczny do kwadratu. Postkomunista i liberał, eurosceptyk i euroentuzjasta w jednym

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kamala Harris cieszy się niewielką przewagą nad Donaldem Trumpem w czterech spośród siedmiu stanów wahających się, które najprawdopodobniej przesądzą o wyniku wyborów prezydenckich w USA - wynika z najnowszego sondażu dla magazynu "The Times".

Nowe sondaże z USA. "Pas rdzy" za Harris, ale jej droga do wygranej "coraz trudniejsza"

Nowe sondaże z USA. "Pas rdzy" za Harris, ale jej droga do wygranej "coraz trudniejsza"

Źródło:
The Times, PAP

15-latek, który został ranny w głowę podczas strzelaniny w Poitiers na zachodzie Francji, nie żyje - podała w sobotę agencja AFP. Zdarzenie, do którego doszło w czwartek wieczorem, przerodziło się w starcia między rywalizującymi gangami narkotykowymi - przekazał francuski minister spraw wewnętrznych Bruno Retailleau.

Francja. "Zaczęło się od strzelaniny w restauracji". Nie żyje 15-latek

Francja. "Zaczęło się od strzelaniny w restauracji". Nie żyje 15-latek

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Miedzianą trumnę z ciałem Johanna Wincklera - burmistrza XVII-wiecznego Lubania (Dolnośląskie), wykopali archeolodzy na placu Lompy w centrum miasta.

Cztery wieki przeleżał pod ziemią. Wykopali trumnę z ciałem burmistrza

Cztery wieki przeleżał pod ziemią. Wykopali trumnę z ciałem burmistrza

Źródło:
PAP

Rekordowy poziom zanieczyszczeń powietrza odnotowano w nocy z piątku na sobotę w 14-milionowym mieście Lahaur we wschodnim Pakistanie. W związku z utrzymującym się smogiem zajęcia sportowe w szkołach nie będą odbywać się na świeżym powietrzu, mieszkańcom zakazano używania riksz motorowych, wstrzymano prace budowlane.

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

"Nigdy wcześniej nie osiągnęliśmy poziomu 1000"

Źródło:
PAP

Premier Donald Tusk zabrał głos w sprawie zbliżających się wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych, w których zmierzą się kandydatka Partii Demokratycznej Kamala Harris i popierany przez republikanów Donald Trump. "Niektórzy twierdzą, że przyszłość Europy zależy od amerykańskich wyborów, podczas gdy w pierwszej kolejności zależy od nas" - napisał na platformie X szef polskiego rządu.

"Harris czy Trump". Tusk o wyborach w USA

"Harris czy Trump". Tusk o wyborach w USA

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Antoni Macierewicz ewidentnie stanowi zagrożenie na drodze - komentowała doniesienia o "rajdzie" byłego ministra po Warszawie posłanka Koalicji Obywatelskiej Monika Rosa. Grzegorz Schetyna ocenił, że Macierewicz "zawsze taki był". - To jest człowiek, który jest ponad prawem i ponad zasadami - stwierdził Schetyna.

"Rajd" Macierewicza. "Ewidentnie stanowi zagrożenie na drodze"

"Rajd" Macierewicza. "Ewidentnie stanowi zagrożenie na drodze"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Funkcjonariusze znaleźli w lesie w Górnej Austrii ciało podejrzewanego o zastrzelenie dwóch osób, w tym burmistrza miasta Arnreit. Policyjna obława trwała prawie tydzień. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna popełnił samobójstwo.

Tydzień szukali domniemanego zabójcy. Znaleźli jego auto i ciało

Tydzień szukali domniemanego zabójcy. Znaleźli jego auto i ciało

Źródło:
PAP

Pięciomiesięczny niemowlak trafił do szpitala z podejrzeniem pobicia. Rodzice dziecka zostali zatrzymani, oboje byli pijani. Przebywają w areszcie. Sprawą zajmuje się prokuratura.

Posiniaczony niemowlak trafił do szpitala. W domu krzyk, płacz i wyzwiska

Posiniaczony niemowlak trafił do szpitala. W domu krzyk, płacz i wyzwiska

Źródło:
PAP

W hiszpańskiej prowincji Walencja wciąż trwają akcje poszukiwawczo-ratunkowe po tragicznych powodziach. Ratownicy w piątek w miejscowości Benetússer dotarli do żywej kobiety, która trzy dni spędziła uwięziona w samochodzie porwanym przez wodę - poinformowały hiszpańskie media.

Trzy dni uwięziona w aucie porwanym przez powódź. Uratowali kobietę

Trzy dni uwięziona w aucie porwanym przez powódź. Uratowali kobietę

Źródło:
El Mundo, tvnmeteo.pl

2 listopada to Dzień Zaduszny. Dla wielu osób odwiedzających groby bliskich tak samo ważny jak 1 listopada. Na polskich cmentarzach, podobnie jak w piątek, zapłonęły znicze, pojawiły się wiązanki kwiatów. To także okazja do podsumowania pierwszych dni policyjnej akcji "Znicz". Nie obyło się bez wypadków i ofiar śmiertelnych. Zatrzymanych zostało blisko 500 nietrzeźwych kierowców.

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

W Zaduszki ruch jest mniejszy, ale na drogach wciąż trwa akcja "Znicz". Policjanci podali pierwsze dane o wypadkach

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W Rosji rośnie liczba przypadków kradzieży masła po gwałtownym wzroście cen tego produktu - informują niezależne rosyjskie portale. W Moskwie zatrzymano dwóch uzbrojonych w noże mężczyzn, którzy - nie zwracając uwagi na kamery monitoringu - zapakowali do plecaka 25 kostek masła i usiłowali uciec.

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

"Armagedon z masłem". W Rosji fala kradzieży

Źródło:
Reuters, The Moscow Times, tvn24.pl

Kemi Badenoch, była ministra biznesu i handlu, została nową liderką brytyjskiej Partii Konserwatywnej. To pierwsza czarnoskóra kobieta na czele dużej partii w kraju. Po ogłoszeniu wyniku zapowiedziała "zresetowanie polityki i sposobu myślenia" w ugrupowaniu.

Nowa liderka chce "zresetować sposób myślenia" w partii

Nowa liderka chce "zresetować sposób myślenia" w partii

Źródło:
PAP

Nie zgadzamy się z takimi rozliczeniami. To jest państwo w państwie - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pan Tomasz z Zielonej Góry. Dostał fakturę za prąd na ponad 20 tysięcy złotych i wysokie prognozy na kolejne miesiące. - Ktoś zmienił taryfę - stwierdza. Enea zapowiada korektę rozliczeń.

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Gigantyczny rachunek za prąd. "Katastrofa"

Źródło:
tvn24.pl

Ochłodzenie, które wszyscy poczuliśmy w sobotę, z nami zostanie. W niektórych częściach Polski o poranku temperatura będzie spadać znacznie poniżej zera. Na najbliższe dni nie zapowiadamy opadów, jednak na niebie będą przeważać chmury.

To nie będą przyjemne poranki

To nie będą przyjemne poranki

Źródło:
tvnmeteo.pl

Skąd się wzięło hasło "Chwała Ukrainie"? Wbrew informacji rozpowszechnianej teraz w polskich mediach społecznościowych jego autorem wcale nie był Stepan Bandera. Taką tezę forsują przeciwnicy Ukrainy, próbując wzbudzić niechęć Polaków do Ukraińców - ale się mylą.

"Chwała Ukrainie" wymyślił Bandera? Geneza jest inna

"Chwała Ukrainie" wymyślił Bandera? Geneza jest inna

Źródło:
Konkret24

Finansiści, prawnicy, specjaliści do spraw administracji, programiści czy sekretarki - to jedne z zawodów najbardziej narażonych na wpływ sztucznej inteligencji według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego. W 20 wymienianych przez ekspertów zawodach zatrudnionych jest obecnie w Polsce około 3,68 miliona osób. Większość to kobiety.

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

20 najbardziej narażonych zawodów. To miliony osób w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Berkshire Hathaway zgromadziło na koniec trzeciego kwartału 325,2 miliarda dolarów gotówki, pozbywając się w ciągu trzech ostatnich miesięcy dużych pakietów akcji, w tym Apple i Bank of America - wynika z raportu finansowego opublikowanego w sobotę.

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Miliarder sprzedaje akcje, góra gotówki rośnie

Źródło:
PAP

W sobotę mieszkańcy Wrocławia mogli zobaczyć gęsty, czarny dym unoszący się nad miastem. Źródło ognia znajdowało się przy ulicy Hubskiej. Strażacy przekazują, że płonęły śmieci i opony, a w zdarzeniu nikt nie ucierpiał. Zdjęcia obłoków dymu, które spowiły miasto, dostaliśmy na Kontakt24.

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Gęsty, czarny dym nad Wrocławiem

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

"Wszyscy są równi wobec prawa. Nawet Macierewicz" - napisał na portalu X Tomasz Siemoniak, szef MSWiA. W ten sposób skomentował "rajd" byłego ministra po Warszawie, który po doniesieniach dziennikarzy bada stołeczna policja. Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych, może stracić prawo jazdy.

Siemoniak o "rajdzie" Macierewicza: dość tych szaleństw

Siemoniak o "rajdzie" Macierewicza: dość tych szaleństw

Źródło:
tvn24.pl, "Fakt"

W przedterminowym głosowaniu w siedmiu kluczowych stanach w wyścigu o Biały Dom ponad połowę głosów oddały kobiety - wynika z sondażu firmy Catalist. Wśród wyborczyń największym poparciem cieszy się Kamala Harris. Stacja CNN zwraca uwagę, że pozyskanie głosów kobiet to coraz większe wyzwanie dla kandydata republikanów Donalda Trumpa.

To "może być jedna z decydujących kwestii" dla Trumpa. Dotychczas większość głosów oddały kobiety

To "może być jedna z decydujących kwestii" dla Trumpa. Dotychczas większość głosów oddały kobiety

Źródło:
PAP

Raczej po kilku dniach najwcześniej dowiemy się, kto jest nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych - powiedział w "Jeden na jeden" amerykanista prof. Paweł Laidler, pytany, kiedy poznamy wyniki wyborów w USA.

Jak szybko poznamy nowego prezydenta USA? "Wydaje się, że to będą dni"

Jak szybko poznamy nowego prezydenta USA? "Wydaje się, że to będą dni"

Źródło:
TVN24

W Karolinie Południowej wykonano w piątek egzekucję 59-letniego Richarda Moore'a, skazanego na śmierć za zastrzelenie sprzedawcy w sklepie w 1999 roku. Najwyższy wymiar kary wykonano pomimo licznych apeli o odstąpienie od egzekucji. - Jego wyrok jest całkowicie niewspółmierny do popełnionego czynu - oświadczył syn skazańca.

Egzekucja wykonana mimo licznych apeli. "Wyrok całkowicie niewspółmierny do czynu"

Egzekucja wykonana mimo licznych apeli. "Wyrok całkowicie niewspółmierny do czynu"

Źródło:
PAP, CNN

Pomysł Wigilii ustawowo wolnej od pracy budzi wątpliwości organizacji pracodawców. "To kolejna nieprzemyślana pod kątem gospodarczym propozycja" - zwracają uwagę i dodają, że "pracownik, jeżeli chce nie pracować w Wigilię, może skorzystać z urlopu wypoczynkowego".

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Nowy dzień ustawowo wolny od pracy. "Nieprzemyślana propozycja"

Źródło:
tvn24.pl
Żałoba, która jest "tabu w tabu". "Ci, którzy cierpią, nie są chorzy, nie potrzebują leczenia"

Żałoba, która jest "tabu w tabu". "Ci, którzy cierpią, nie są chorzy, nie potrzebują leczenia"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Musimy zakończyć wojnę w Ukrainie, a można to zrobić tylko, jak Donald Trump będzie nowym prezydentem – twierdzi bliski współpracownik Trumpa, republikański kongresmen z Florydy Byron Donalds. W rozmowie z korespondentem "Faktów" TVN24 Marcinem Wroną odniósł się też do słów o "wyspie śmieci" oraz walki o głosy Amerykanów polskiego pochodzenia.

Bliski współpracownik Trumpa: musimy zakończyć wojnę w Ukrainie

Bliski współpracownik Trumpa: musimy zakończyć wojnę w Ukrainie

Źródło:
TVN24

W Atenach, na terenie ministerstwa obrony cywilnej Grecji, doszło do starcia protestujących strażaków z policją. Funkcjonariusze użyli gazu łzawiącego i granatów hukowych. Lokalne media poinformowały o 14 poszkodowanych i kilku zatrzymanych osobach.

Strażacy starli się z policjantami na terenie ministerstwa. Gaz, granaty hukowe i armatka wodna

Strażacy starli się z policjantami na terenie ministerstwa. Gaz, granaty hukowe i armatka wodna

Źródło:
PAP, Reuters

W ciągu minionego roku pożegnaliśmy wielu przywódców politycznych, ludzi filmu, muzyki, mody. We Wszystkich Świętych przypominamy tych, którzy odeszli - ich najważniejsze dokonania, role, dzieła.

Odeszli w minionym roku

Odeszli w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

"Zielona Granica" Agnieszki Holland zdobyła nominację do otwierających oscarowy sezon wyróżnień Gotham Awards, tzw. "Oscarów kina niezależnego", w kategorii Film Międzynarodowy. Obraz polskiej reżyserki powalczy o zwycięstwo między innymi z "Hard Truths" brytyjskiego mistrza Mike'a Leigha oraz z indyjskimi "Wszystkimi odcieniami światła".

Film Agnieszki Holland z nominacją do Gotham Awards - Oscarów kina niezależnego

Film Agnieszki Holland z nominacją do Gotham Awards - Oscarów kina niezależnego

Źródło:
"The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Jak co roku 1 i 2 listopada, w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki, wspominamy zmarłych. Wśród tych, którzy odeszli w ciągu minionych dwunastu miesięcy, są artyści, naukowcy, pisarze, politycy i dziennikarze. Żegnali ich bliscy, przyjaciele, współpracownicy, a także ludzie pełni uznania i szacunku dla ich dokonań.

Znani Polacy, którzy odeszli w minionym roku

Znani Polacy, którzy odeszli w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

W Powstaniu Warszawskim walczyli o wolność. O wyzwolenie stolicy Polski spod niemieckiej okupacji. Często byli jeszcze nastolatkami. - Oczywiście, że słysząc gwizd spadającej bomby czy nadlatującego pocisku, to się bałem, ale gdzieś wewnątrz zawsze tkwiła świadomość złożonej przysięgi i poczucie, że jestem żołnierzem. A także strach przed wstydem (…), gdybym się sprzeniewierzył wpajanym latami wartościom - mówił Stanisław Majewski ps. "Stach". W dniu Wszystkich Świętych wspominamy powstańców, którzy zmarli w ciągu ostatniego roku.

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Powstańcy warszawscy, których pożegnaliśmy w minionym roku

Źródło:
tvn24.pl

W tym szczególnym dniu przypominamy koleżanki i kolegów, którzy przez lata współtworzyli naszą telewizję. Wspominamy zmarłych pracowników i współpracowników TVN24.

Bez nich TVN24 nie byłaby taka sama. Wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli

Bez nich TVN24 nie byłaby taka sama. Wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli

Źródło:
tvn24.pl

Na platformie Max można już obejrzeć pierwsze odcinki "Łowców skór", nowego serialu dokumentalnego o głośnym układzie pomiędzy właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego w Łodzi. Autorzy wracają do bohaterów wydarzeń, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły opinią publiczną.

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

Źródło:
tvn24.pl