89. ceremonia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej pod wieloma względami będzie szczególna, czego dowodzą liczby. Przygotowaliśmy zestawienie "Oscary 2017 w liczbach", które pomoże wyobrazić sobie wymiar całego oscarowego zamieszania. W niedzielę na antenie TVN24 BiS specjalne programy oscarowe, a od północy na tvn24.pl relacja na żywo z wielkiej gali.
Ostatnie czerwone dywany są już rozkładane, białe limuzyny polerowane, a złote statuetki ustawiane w równym rządku. Każda produkcja to setki pracujących ludzi, miliony wydanych dolarów i z pewnością tysiące wypitych kaw. Działania filmowej machiny wykraczają jednak daleko poza fazę kreacji i wstępują na scenę Dolby Theatre. Ceremonia rozdania Nagród Akademii Filmowej odbędzie się już po raz 89., a obejrzy ją kilkaset milionów ludzi na całym świecie.
Rekordowe nominacje
O historycznych i rekordowych aspektach pisaliśmy już wcześniej, ale na kilka z nich warto jeszcze raz zwrócić uwagę.
2017 rok to pierwszy rok, kiedy czarnoskórzy aktorzy nominowani zostali we wszystkich czterech kategoriach aktorskich: Denzel Washington - najlepszy aktor za rolę w "Fences", Ruth Negga - najlepsza aktorka za rolę w "Loving", Mahershala Ali - najlepszy aktor drugoplanowy za rolę w "Moonlight", Viola Davis - najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę w "Fences", Naomie Harris najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę w "Moonlight" i Octavia Spencer najlepsza aktorka drugoplanowa za rolę w "Ukrytych działaniach". 3. nominację zdobyła Viola Davis zostając pierwszą Afroamerykanką z trzema nominacjami aktorskimi. Jeśli Davis i Denzel Washington wygrają w swoich kategoriach, to będzie to dla nich druga "amerykańska nagroda akademicka" za te same role. W 2010 roku aktorzy otrzymali nagrody Tony ("teatralne Oscary") za kreacje w broadwayowskiej wersji "Fences".
"Manchester by the Sea" jest pierwszym w historii filmem wyprodukowanym przez firmę streamingową (Amazon), który ma szansę na najważniejszą statuetkę. "La La Land" jest trzecim w historii musicalem z oryginalną muzyką, który ma szansę na Oscara dla najlepszego filmu. Wcześniej były to „Podnieść kotwicę” (1945 r.) oraz „Cały ten zgiełk” (1979 r.). 26 nominacji dla studia Lionsgate sprawia, że jest to najczęściej nominowane studio filmowe w tym roku. Kevin O’Connell, który dzięki filmowi "Przełęcz ocalonych" został nominowany w kategorii najlepszy dźwięk, jest rekordzistą największej liczby nominacji bez żadnej wygranej - to jego 21 nominacja. 21 lat minęło od ostatniej nominacji dla Mela Gibsona. 683 - tyle osób AMPAS zaprosiło w 2016 roku do członkostwa. Jest to największa i zarazem najbardziej różnorodna grupa ludzi przyjęta w jednym roku: 46 proc. z nich to kobiety, a 41 proc. to przedstawiciele innych ras niż biała.
Noc warta miliony dolarów
339,6 mln dolarów zarobił dotychczas „La La Land” (przy budżecie 30 mln dolarów) - najwięcej spośród nominowanych w kategorii najlepszego filmu. Najtańszy z dziewiątki - "Moonlight" kosztował 5 mln dolarów, a zarobił 21,4 mln dol. 190 mln dolarów - taka jest szacowana wartość netto Denzela Washingtona - i jest to zarazem najwyższa wśród nominowanych w kategoriach najlepszego aktora i najlepszej aktorki. Szacowana wartość netto Meryl Streep to 75 mln dol. 15 tys. dolarów otrzyma Jimmy Kimmel za prowadzenie tegorocznej gali, który zadebiutuje w tej roli. 2,1 mln dol. kosztuje emisja 30-sekundowej reklamy w trakcie transmisji telewizyjnej. Jednak to ciągle o 58 proc. mniej niż podczas meczu finałowego NFL - Super Bowl.
34,4 mln Amerykanów przed telewizorami oglądało zeszłoroczną galę wręczania nagród. Była to najmniejsza widownia od 2008 roku.
Za jednostronicową reklamę w "The Hollywood Reporter" w sezonie oscarowym trzeba zapłacić 72 tys. dol. 696 dol. warta jest statuetka pokryta 24-karatowym złotem. 30 tys. dolarów kosztował czerwony dywan o powierzchni 1532,9 m kw. Tegoroczna ceremonia kosztować będzie w sumie 42,8 mln dolarów. Ponad 100 mln wydaje rocznie Hollywood na promowanie swoich najcenniejszych nagród. 130 mln dol. – tyle w ciągu roku zyska region Los Angeles dzięki wszystkim działaniom towarzyszącym gali Nagród Akademii Filmowej. 10 mln - tyle kosztuje pełna stylizacja aktorki z tzw. „A-list”. W przypadku przeciętnego uczestnika ceremonii to "zaledwie" 1,5 mln dolarów, a debiutanta - 266 tys. dol. Bilet dla pary na najdroższą imprezę pooscarową - Vanity Fair Oscar Party - kosztuje 119,8 tys. dol.
Autor: tmw, ag/sk / Źródło: wallethub.com, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock