Do wręczenia Oscarów pozostały już tylko godziny i cały filmowy świat oczekuje na werdykt Akademii. W internecie huczy - na dwa dni przed rozdaniem wyciekła lista - rzekomo - wskazująca zwycięzców i wymusiła rewolucję u bukmacherów zakładających się o wyniki. Na kogo wskazują najważniejsze serwisy filmowe i bukmacherskie, no i czy sprawdzą się ich typy?
Na początek jednak, prezentujemy rzekomy wyciek listy zwycięzców, który w internecie pojawił się w sobotę nad ranem czasu polskiego. Jakkolwiek mało prawdziwy może się wydawać, już zrobił rewolucję w serwisach bukmacherskich.
Wskazał bowiem między innymi na Amy Adams ("Wątpliwość"), jako zwyciężczynię w kategorii drugoplanowej roli kobiecej. Do tej pory Adams w zakładach nie miała szans - faworytką była Penelope Cruz ("Vicky Cristina Barcelona"). Od kiedy lista "wyciekła" do sieci, jeden z czołowych brytyjskich bukmacherów Paddy Power otrzymał na aktorkę zakłady w sumie przekraczającej 40 tys. funtów. Oczywiście Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej zaprzeczyła, jakoby lista była prawdziwa. Jej przedstawiciele deklarują, że pełnej listy zwycięzców nie zna na razie nikt.
Czy lista doprowadzi do skandalu w przypadku jej potwierdzenia się, czy też jest zręcznym oszustwem, być może kalkulowanym właśnie na wyciągnięcie pieniędzy z portfeli internautów, przekonamy się w Oscarową noc.
Lista (prawdopodobnych) zwycięzców
Podstawą naszej zabawy będą wskazania serwisu Rotten Tomatoes; głosowanie oscarowe internautów na IMDb oraz lista najlepszych filmów w tym najpopularniejszym portalu filmowym; sobotnie kursy ze stron i domów bukmacherskich William Hill, Paddy Power i Bet365, BetInternet oraz expekt; werdykty w branżowych plebiscytach.
Najlepszy Film - "Slumdog. Milioner z ulicy" - bezkonkurencyjny we wszystkich wskazaniach użytkowników IMDb, bukmacherów, polskich internautów oraz amerykańskich producentów. Zdobył też w tej kategorii Złotego Globa. Obraz Danny'ego Boyle'a wydaje się nie mieć konkurencji. I to w pewnym sensie na życzenie Akademii. Nie nominowała bowiem "Mrocznego rycerza", który w wielu innych rankingach znajduje się na czołowych miejscach, a w niektórych znacznie "Slumdoga" wyprzedza.
Najlepszy Reżyser - w tej kategorii sytuacja wydaje się jeszcze bardziej klarowna. We wszystkich branych przez nas pod uwagę rankingach Danny Boyle za "Slumdoga" bije konkurentów na głowę. U bukmacherów też trudno na nim zarobić fortunę - bo płacą za Brytyjczyka niezwykle niskie stawki.
Najlepszy Scenariusz Oryginalny - i tu mamy pierwsze poważne wątpliwości (chyba dlatego, że "Slumdog" nominowany jest w kategorii bliźniaczej - scenariusza adaptowanego). Co prawda Gildia Scenarzystów Amerykańskich wskazała na "Obywatela Milka" i za nimi zrobił to serwis RT, to jednak nagroda BAFTA powędrowała w ręce Martina McDonagha za "In Bruges". Z kolei ponad 20 tys. internautów IMDb zagłosowało na Andrew Stantona, Pete'a Doctera i Jima Reardona za "WALL-E". Tym niemniej, do zwycięstwa typujemy "Obywatela Milka".
Najlepszy Scenariusz Adaptowany - tutaj nie ma o czym mówić, znowu "Slumdog. Milioner z ulicy" nie ma sobie równych.
Najlepszy Aktor - wskazanie kto zostanie uznany najlepszym aktorem będzie wymagało już większej intuicji. Choć najczęściej typowany jest Mickey Rourke za "Zapaśnika", to jego przewaga nad Seanem Pennem nie jest duża. Ten wybrany został m.in. przez kolegów po fachu, ze stowarzyszającej przeszło 120 tys. osób Gildii Aktorów Amerykańskich. Tutaj trzymamy się jednak obranej metody i przewidujemy Mickeya Rourke'a na szczęśliwca w Kodak Theatre.
Najlepsza Aktorka - w tej kategorii znowu karty wydają się rozdane, choć na małą wątpliwość (nomen-omen) miejsce się znajdzie. Wszystko wskazuje na zwycięstwo pechowej dotąd (już trzy razy przegrała statuetkę) Kate Winslet za "Lektora" (choć kilka poprzednich nagród dostała za rolę w "Drodze do szczęścia" i nie wiemy, czy za rolę, w której Winslet nominowana jest do Oscara, powtórzyłyby się te wybory), ale związek aktorów wybrał oscarową weterankę Meryll Streep za rolę apodyktycznej zakonnicy w "Wątpliwości". My wskazujemy na Kate Winslet, ale zachowujemy do tego wskazania dystans.
Najlepszy Aktor Drugoplanowy - nietrudno przewidzieć, że wręczenie Oscara w tej kategorii będzie najmocniejszym punktem ceremonii. Jeśli, zgodnie z absolutnie wszystkimi znakami, nagrodę pośmiertnie dostanie Heath Ledger, to w Kodak Theatre zobaczymy morze łez i długą owację na stojąco. Jeśli Ledger nie zostanie uhonorowany, to zwycięzca będzie mógł szybko zapaść się pod ziemię, do końca życia unikać kamery, a statuetki najlepiej żeby nie odbierał. Heath Ledger bez dwóch zdań.
Najlepsza Aktorka Drugoplanowa - pewniakiem w tej kategorii wydaje się Penelope Cruz za rolę w "Vicky Cristina Barcelona". Warto jednak zauważyć, że bukmacherzy przeżyli nawał zakładów na wskazaną w internetowej liście Amy Adams i sytuacja nie jest tam stabilna. Oprócz tego, wiele osób chciałoby nagrody dla Marissy Tomei. Wskazujemy na Penelope Cruz, ale zaznaczamy, że to jedna z trudniejszych do przewidzenia tegorocznych kategorii.
Najlepszy Film Nieanglojęzyczny - w tym roku na nagrodę w tej kategorii ma duże szanse film animowany. "Walc z Baszirem" (Izrael, Niemcy, Francja) wskazywany jest przez internautów, krytyków z "RT", ma też na koncie Złotego Globa.
Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany - "WALL-E" Andrew Stanton
Ponieważ kolejne nagrody fascynują już głównie filmowych maniaków, a wyboru dokonują grupy profesjonalistów, to przedstawimy tutaj dotychczasowe wskazania i jedynie zasugerujemy - zgodnie z naszą intuicją - zwycięzcę.
Najlepsze Zdjęcia - "Slumdog" dostał nagrodę BAFTA, "RT" wskazuje na Benjamina Buttona. Skłaniamy się w stronę wyczucia amerykańskich autorów serwisu i obstawiamy Claudio Mirandę za "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona".
Najlepsza Scenografia - "Księżna" Michael Carlin, Rebecca Alleway
Najlepszy Montaż - "Slumdog. Milioner z ulicy" Chris Dickens
Najlepsze Efekty Specjalne - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" Eric Barba, Steve Preeg, Burt Dalton, Craig Barron
Najlepszy Dźwięk - "WALL-E" Tom Myers, Michael Semanick, Ben Burtt
Najlepszy Montaż Dźwięku - "WALL-E"
Najlepszy mix dźwięku - "WALL-E" Tom Myers, Michael Semanick i Ben Burtt
Najlepsza Muzyka - "Slumdog. Milioner z ulicy" A.R. Rahman
Najlepsza Piosenka - "WALL-E" - Peter Gabriel, Thomas Newman ("Down to Earth")
Najlepsze Kostiumy - "Księżna" Michael O'Connor
Najlepsza Charakteryzacja - "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" Greg Cannom
Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany - "Presto" reż. Doug Sweetland
Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny - "Man on wire" reż. James Marsh, Simon Chinn
Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny - "The Conscience of Nhem En" reż. Steven Okazaki
Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski - "Spielzeugland" reż. Jochen Alexander Freydank
Źródło: tvn24.pl, lechpoznan.pl