Zmarł czołowy polski prymitywista, twórca "sztuki nieokrzesanej", jeden z najbardziej znanych artystów z kręgu sztuki naiwnej. Stanisław Zagajewski, "włocławski Nikifor", odszedł w wieku 81 lat.
Niezwykły rzeźbiarz był samorodnym talentem. Nie chodził do średniej szkoły plastycznej, bo nie ukończył podstawowej. Sztuki wypalania glinianych form nauczył się w "Cepelii", dla której tworzył gliniane ptaki. Później przez wiele lat to właśnie one były charakterystyczne dla jego prac.
Talent Zagajewskiego odkrył Aleksander Jackowski. Antropolog kultury i etnolog udostępnił artyście mniejsce gdzie mógł tworzyć.
Od stolicy do Szwajcarii
Dzieła Zagajewskiego wystawiano m.in. w Musee L'Art Brut w Lozannie. Wykonywał też sztukaterie na warszawskiej Starówce, pracował przy budowie MDM-u w Warszawie i Trasie W-Z.
W Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej znajduje się jedyna w kraju stała ekspozycja prac artysty. Opiekę nad nim przejęła w ostatnich latach Galeria Sztuki Współczesnej.
Adres nieznany
Data i miejsce urodzin Stanisława Zagajewskiego nie są znane. Duchowni z kościoła św. Barbary w Warszawie znaleźli go zimą 1929 roku przed swoją świątynią. Znalezionemu dziecku przypisano imię i nazwisko i wpisano fikcyjną datę i miejsce urodzenia - Warszawa, 27 września 1927.
Źródło: Kontakt TVN24, TVN24, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24