225 pełnych metraży z 50 krajów na 600 seansach w 11 dni - tak zapowiada się program tegorocznego festiwalu Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Aż 147 tytułów będzie miało swoje polskie premiery, a trzy z nich - światowe. Imprezę otworzy doceniony w Cannes "Kafarnaum" Nadine Labaki, a zamknie "Szczęśliwy Lazzaro" Alice Rohwacher.
"Kafarnaum" to najnowsze dzieło twórczyni "Karmelu" i "Dokąd teraz?" - Nadine Labaki. Nagrodzona w Cannes Nagrodą Jury opowieść o tułaczce chłopca z Bejrutu, który w pojedynkę mierzy się z niesprawiedliwością, niesie potężny ładunek emocji.
Po gali wręczenia nagród (4 sierpnia) publiczność polska będzie miała pierwszą okazję zobaczyć film "Szczęśliwy Lazzaro" Alice Rohrwacher, który był jednym z największych odkryć minionego festiwalu w Cannes, gdzie Rohrwacher nagrodzono za najlepszy scenariusz. Autorka "Cudów" potwierdza swoją znakomitą formę, mistrzowsko łącząc kino społecznie zaangażowane z realizmem magicznym.
Najlepsze kino świata ostatniego sezonu
- Jesteśmy sobie wierni, jeśli chodzi o strukturę festiwalu i charakter pokazywanych filmów. (...) Oczywiście zmienia się kino, co roku mamy nowe filmy i nowe retrospektywy, ale jednak staramy się pokazywać konsekwentnie kino autorskie, filmy robione przez reżyserów idących własną drogą, wbrew temu, co jest modne na rynku filmowym - podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej, na której przedstawiono program festiwalu, dyrektor wydarzenia Roman Gutek. - Wybieramy filmy, czasem radykalne, gdzie ważna jest forma. W tym roku także nie zabraknie takich pozycji, o których się będzie mówiło, które na pewno wywołają skrajne reakcje i podzielą. Gdzie, jak nie na festiwalu, zwłaszcza nazywającym się Nowe Horyzonty, takie filmy pokazywać - powiedział.
Organizatorzy postawili sobie w tym roku bardzo wysoko poprzeczkę programową, pozyskując doceniane tytuły. We Wrocławiu będzie mi.in. laureata Złotego Niedźwiedzia na Berlinale – "Touch Me Not" Adiny Pintille, zdobywcę Złotej Palmy w Cannes "Shoplifters" Hirokazu Koreedy oraz nagrodzoną za najlepszy debiut na tym samym festiwalu "Dziewczynę" Lukasa Dhonta.
Pojawią się też najnowsze produkcje filmowców niepokornych: "Dom, który zbudował Jack" Larsa von Triera oraz "Climax" Gaspara Noé - oba pokazywane w maju podczas canneńskiego festiwalu. Ponadto z Cannes przywiezione zostały: "Wszyscy wiedzą" Asghara Farhadiego z Penèlope Cruz i Javierem Bardemem w rolach głównych, "Dzika grusza" Nuriego Bilge Ceylana (autora nagrodzonego Złotą Palmą "Zimowego snu"), "Lato" Kirłła Serebrennikova, "Tajemnice Silver Lake" Davida Roberta Mitchella, autora przebojowego "Coś za mną chodzi", zdobywca Grand Prix – "Czarne bractwo. BlacKkKlansman" Spike’a Lee, "Człowiek, który zabił Don Kichota" Terry’ego Gilliama, "Najczystszy jest popiół" Jia Zhang-ke, "Dogman" w reżyserii Matteo Garrone (nagroda dla najlepszego aktora w Cannes), "Płomienie" Lee Chang-donga i "The Image Book" Jean-Luc Godarda (Specjalna Złota Palma).
Polskie premiery będą miały także "Winni" Gustava Möllera oraz "Dowłatow" Aleksieja Germana Jr.
12 konkursowych tytułów
Najważniejszą częścią festiwalu jest Międzynarodowy Konkurs Filmowy Nowe Horyzonty. Najlepszy z dwunastu wybierze jury w składzie: Valeska Grisebach, Anna Jadowska, Michał Marczak, Fred Kelemen oraz Claudia Landsberger. O laur powalczy m.in. polsko-czesko-szwedzka "Fuga" Agnieszki Smoczyńskiej według scenariusza Gabrieli Muskały. Film, pokazywany podczas Tygodnia Krytyki w Cannes oraz na festiwalu w Karlowych Warach, opowiada o Alicji, która straciła pamięć i po dwóch latach wraca do poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że kobieta odnajdzie się w roli żony, matki i córki, Alicja nie pamięta jednak miłości do rodziny. W konkursie zobaczymy także m.in. polsko-brytyjski film o młodej amerykańskiej reżyserce planującej zrealizować w post-brexitowym Londynie dokument o emigrantach ("Moja polska dziewczyna", reż. Ewa Banaszkiewicz i Mateusz Dymek), dominikańsko-argentyńsko-niemiecki obraz o gorliwie religijnym ogrodniku Albercie próbującym rozwikłać zagadkę śmierci swojego ojca ("Cocote", reż. Nelson Carlo de Los Santos Arias), nagrodzoną przez jury canneńskiej sekcji Un Certain Regard opowieść o żyjących na północy Brazylii Indianach Kraho ("Umarły i inni", reż. Joao Salaviza, Renee Nader Messora) czy historię podróży adoptowanej przez Dunkę Koreanki do kraju swojego urodzenia ("Powrót", reż. Malene Choi Jensen).
Na Nowych Horyzontach swoją polską premierę będzie miała pełnometrażowa animacja "Jeszcze dzień życia" Damiana Nenowa i Raula de la Fuente. Koprodukowany przez Polaków film jest oparty na książce Ryszarda Kapuścińskiego, opowiadającej o pozostawionym samemu sobie dziennikarzu piszącym reportaż o wojnie domowej w Angoli w przededniu odzyskania przez nią niepodległości w 1975 roku.
Ingmar Bergman i retrospektywy
Wśród nowohoryzontowych retrospektyw i przeglądów można wymienić te poświęcone kinematografii irańskiej, a także reżyserom: Brytyjczykowi Nicolasowi Roegowi ("Człowiek, który spadł na ziemię", "Nie oglądaj się teraz", "Zmysłowa obsesja"), Węgierce Ildiko Enyedi ("Mój wiek XX", "Szymon Mag", "Dusza i ciało") i dwóm Portugalczykom - niezależnemu Pedro Coście ("W pokoju Wandy", "Koń Forsa") i radykalnemu Joao Cesarowi Monteiro ("Wspomnienia z Żółtego Domu", "Komedia Deusa", "Królewna Śnieżka").
Specjalna uwaga zostanie w tym roku poświęcona także Ingmarowi Bergmanowi. W ramach retrospektywy zorganizowanej w stulecie urodzin reżysera zobaczymy m.in. kilka zrekonstruowanych cyfrowo filmów szwedzkiego mistrza (m.in. "Siódmą pieczęć", "Personę", "Jajo węża" oraz "Sarabandę"), dokumenty poświęcone życiu i twórczości reżysera oraz współczesne filmy inspirowane kinem Bergmana.
Nowości i stałe punkty programu
Wśród nowych sekcji na wrocławskim festiwalu można wymienić choćby tę poświęconą "dziewczyńskości" (ang. girlhood). W cyklu zobaczymy m.in. krótkometrażowe "Małpeczki" Marii Kozłowskiej i Marii Toboły.
W sekcji "Mistrzowie" pokazane zostaną m.in. "24 klatki" Abbasa Kiarostamiego, "Climax" Gaspara Noego, "Człowiek, który zabił Don Kichota" Terry'ego Gilliama, "Dzika grusza" Nuriego Bilge Ceylana, "Letnia szkoła życia" Laurenta Canteta, "Nieposłuszne" Sebastiana Lelio, "Sezon diabła" Lava Diaza czy "The Image Book" Jeana-Luca Godarda.
Prócz tego w programie znalazły się pokazy specjalne ("Tęsknota" Valeski Grisebach, "Monument" Jagody Szelc, "Jak pies z kotem" Janusza Kondratiuka). W ramach "Odkryć" zobaczymy m.in. pokazywane w Karlowych Warach "Via Carpatia" Klary Kochańskiej i Kaspra Bajona oraz "53 wojny" Ewy Bukowskiej, a w ramach "Oslo/Reyjkavik" np. "Utoyę, 22 lipca" Erika Poppe.
18. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, jedna z najważniejszych corocznych polskich imprez kulturalnych, odbędzie się w dniach 26 lipca - 5 sierpnia we Wrocławiu.
Autor: tmw\mtom / Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: MFF Nowe Horyzonty