Nie żyje Chick Corea. Legendarny pianista jazzowy zmarł w wieku 79 lat

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP

Amerykański wybitny pianista jazzowy, zdobywca 23 nagród Grammy Chick Corea zmarł w wieku 79 lat. Agencja AP podała, że muzyk chorował na rzadką odmianę nowotworu. W 1968 roku zastąpił Herbiego Hancocka w grupie Milesa Davisa, z którym współpracował przy nagrywaniu takich przełomowych albumów, jak "In a Silent Way" czy "Bitches Brew".

Chick Corea uznawany jest za jednego z pionierów muzyki fusion, wywarł też wpływ na takie gatunki jak post-bop, jazz latynoski, free jazz, jazz awangardowy i klasyczny. Agencja AP podała, że muzyk chorował na rzadką odmianę nowotworu – zmarł w czwartek w wieku 79 lat.

Jako jeden z pierwszych muzyków wykorzystał potencjał instrumentów elektronicznych. W 1968 roku zastąpił Herbiego Hancocka w grupie Milesa Davisa, z którym współpracował przy nagrywaniu takich przełomowych albumów, jak "In a Silent Way" czy "Bitches Brew".

Założył własną awangardową grupę Circle, a następnie Return to Forever. Pracował też przy wielu innych projektach, w tym w duetach z Hancockiem i wibrafonistą Garym Burtonem. Nagrywał i wykonywał między inną muzykę poważną, standardy, latynoski jazz. Wśród wielu utworów, które napisał i skomponował są standardy "Spain", "La Fiesta", "Now He Sings, Now He Sobs", "Armando's Rhumba" czy "Matrix".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

"Pragnę podziękować wszystkim"

Zdobywca 23 Nagród Grammy zmarł we wtorek na rzadką odmianę nowotworu. Śmierć muzyka potwierdził jego menedżer Dan Muse. Na swoim profilu na Facebooku Corea zostawił przesłanie dla fanów: "Pragnę podziękować wszystkim tym, których spotkałem na swojej drodze i którzy pomogli podtrzymywać muzyczny żar. Mam nadzieję, że ci, którzy mają ochotę grać, pisać czy występować (...), robią to. Jeśli nie dla siebie, to dla reszty z nas. Nie chodzi tylko o to, że świat potrzebuje więcej artystów, ale też, by zwyczajnie, dobrze się bawić".

Chick Corea, właściwie Armando Anthony Corea, urodził się 12 czerwca 1941 w Chelsea w stanie Massachusetts. Był członkiem Kościoła scjentologicznego, mieszkał w Clearwater na Florydzie.

Autor:asty/kab

Źródło: PAP