Trzykrotna zdobywczyni Ofira (izraelskiego Oscara), nominowana była do tej nagrody aż 7 razy.
Urodzona w 1964 roku w Beer Szewie na południu Izraela, w rodzinie marokańskich emigrantów, mówiła zarówno po arabsku, jak i po francusku. Z uwagi na oryginalną urodę - błyszczące kruczoczarne włosy i porcelanową skórę - zaczęła karierę jako modelka.
Jej kariera aktorska zaczęła się dość późno, bo w 1990 r., od filmu Daniela Wachsmanna ''Predestynowany'' nagrodzonego na festiwalu w Jerozolimie. W dramacie izraelskim ''Sh'hur'' w 1994 r. pojawiła się jako Pnina, zdobywając nagrodę Akademii Filmowej w Izraelu.
Uznanie zdobyła także świetną rolą Judith w komedio-dramacie produkcji izraelsko-francuskiej ''Ślub mimo woli'' [2001] i odebrała za nią aż trzy nagrody: w Salonikach (Grecja), Buenos Aires (Argentyna) i w Tel Awiwie. Polscy widzowie znają ją też z obsypanej nagrodami komedii "Przyjeżdża orkiestra".
Prawdziwa sławę przyniosła jej jednak tzw. trylogia małżeńska, którą również współreżyserowała. Po pokazach w USA "The New York Times" nazwał ją "izraelską Meryl Streep", inni porównywali ją do jedynych w swoim rodzaju bohaterek filmów Pedro Almodovara.
W obronie kobiety
W 2004 r. Ronit zdążyła jeszcze zagrać w obsypanym nagrodami (pięć zdobył m.in .na festiwalu w Cannes) obrazie "Or", by później skupić się na dziele filmowym życia. Wspólnym mianownikiem trylogii małżeńskiej, która przyniosła sławę i ponad 50 prestiżowych nagród na całym świecie rodzeństwu Elkabetz, jest sytuacja kobiety w przełomowych momentach życia.
Roni zagrała w nich główną rolę, a filmy reżyserowała z młodszym bratem Shlomim, z którym napisała również scenariusze.W trakcie tych trzech filmów - począwszy od "Wziąć sobie żonę", poprzez "Siedem dni", aż po najdoskonalszy z obrazów "Viviane chce się rozwieść", poznajemy bohaterkę, marokańsko-francuską Żydówkę, której postać wzorowana jest na matce rodzeństwa. Ona także zmagała się z mężem.
Już w pierwszym filmie bohaterka chce się rozwieść, a w trzecim, ostatnim, doprowadza po latach separacji do rozwodu.
Filmy są głosem w obronie sytuacji kobiet w Izraelu, gdzie o wszystkim decydują mężczyźni. Rodzeństwo Elkabetzów podkreślało, że tym cyklem filmowym składają hołd matce.
Plany
Rodzeństwo miało mnóstwo wspólnych planów, gdy przed 1,5 roku Ronit nagle zachorowała. Jej walka z rakiem nie była tajemnicą. Podczas 72. ceremonii wręczenia Złotych Globów (w 2015 roku) pojawiła się peruce, a gdy szła po czerwonym dywanie, było widać zaawansowaną chorobę i nienaturalną chudość aktorki. Walczyła jednak do końca, planując kolejne filmy.
Zmarła we wtorek rano. Jej trumna zostanie wystawiona wystawiona w Tel Awiwie w centrum kinowym, by wszyscy wielbiciele aktorki mieli okazję ją pożegnać.
Autor: kob/ / Źródło: "Variety", tvn24.pl