Firmy, będące właścicielami takich marek jak Christian Dior i Gucci, zapowiedziały zakończenie współpracy z bardzo chudymi modelkami. Nowe zasady mają wejść w życie jeszcze w tym miesiącu przed paryskim tygodniem mody.
LVMH i Kering - dwie największe firmy na światowym rynku mody, które w swoim portfolio mają najsłynniejsze marki: Givenchy, Yves Saint Laurent, Alexander McQueen, Marc Jacobs, Fendi czy Stella McCartney, zapowiedziały wprowadzenie nowych zasad współpracy z modelkami. Decyzja - jak komentują zagraniczne media - jest odpowiedzią na krytykę, że branża mody promuje zachowania związane z zaburzeniami odżywiania.
Nowe zasady współpracy z modelkami
Według nowych zasad modelki będą musiały mieć rozmiar większy niż 32 według francuskiej rozmiarówki, co koresponduje z brytyjskim rozmiarem sześć i amerykańskim rozmiarem zero. W konsekwencji pracę otrzymają kobiety z francuskim rozmiarem 34.
Wprowadzono również minimalny rozmiar dla mężczyzn. Firmy będą współpracować z panami, którzy noszą ubrania przynajmniej w rozmiarze 44.
Firmy zapowiedziały także, że nie będą współpracować z dziewczętami poniżej 16. roku życia w kampaniach promujących ubrania dla dorosłych.
Marka Louis Vuitton (wchodząca w skład LVMH) została skrytykowana za sugestie, że jedna z modelek powinna się odchudzić. Jak przypomina BBC, sprawa miała dotyczyć duńskiej modelki Urlikke Hoyer. Modelka wyznała, że otrzymała sugestię od firmy, że powinna schudnąć przed pokazem. Firma zaprzeczyła tym doniesieniom.
Od lat branża mody jest krytykowana za promowanie niezdrowego i nierealistycznego obrazu kobiecego ciała. Znawcy rynku twierdzą, że ubrania lepiej wyglądają, a co za tym idzie lepiej się sprzedają, gdy prezentowane są przez wysokie i wychudzone kobiety.
Firmy zapowiedziały, że dążą do zmiany warunków pracy współpracujących z nimi modelek.
Grzywny i kara więzienia
W maju bieżącego roku Francja wprowadziła przepisy zabraniające współpracy z bardzo chudymi modelkami.
W myśl wprowadzonej ustawy firmy mogą zostać obłożone karą do 75 tys. euro, a ich szefom może grozić nawet półroczne więzienie za zatrudnianie do promocji swoich kolekcji bardzo chudych kobiet.
Zgodnie z francuskim prawem modelki muszą mieć aktualne badania medyczne, zezwalające im na pracę na wybiegu.
Jak przypomina agencja Reutera, zakaz współpracy z bardzo chudymi modelkami w 2013 roku wprowadził Izrael.
Autor: tmw/sk / Źródło: Reuters, BBC
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock