Przyznano nagrody Press Club Polska. Wręczono między innymi Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze, która powędrowała do Anny Gielewskiej z zespołem za publikację "Magnes z Putinem" w portalu Frontstory.pl. Nominowana w tej kategorii była również Ewa Galica z "Superwizjera".
We wtorek wieczorem w Warszawie odbyła się gala rozdania nagród Press Club Polska.
Przyznano między innymi Nagrodę im. Jarosława Ziętary za dziennikarstwo śledcze 2025. Otrzymała ją Anna Gielewska z zespołem za publikację "Magnes z Putinem" w portalu Frontstory.pl. Poza dyplomem dostała również 10 tysięcy złotych.
Wśród nominowanych do Nagrody im. Jarosława Ziętary byli jeszcze:
- Ewa Galica z "Superwizjera" za reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie".
- Janusz Schwertner, Mateusz Baczyński, Jakub Wątor za cykl publikacji "Prawdziwa historia Megakota" w portalu Goniec.
Ewa Galica jest scenarzystką i dziennikarką "Superwizjera" znaną m.in. jako autorka scenariusza i reżyserka zrealizowanego w 2023 r. dla TVN, nagradzanego reportażu filmowego "Wagnerowcy. Najemnicy Putina". W 2020 r. współrealizowała we Włoszech film dokumentalny "COVID-19. Świat w zagrożeniu". Reportaż został nagrodzony na World Media Festival w Hamburgu. Za reportaż "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" w 2024 roku otrzymała nagrodę PAP im. Ryszarda Kapuścińskiego w kategorii wideo.
W składzie kapituły wyłaniającej zwycięzcę znaleźli się: Jacek Dąbała (medioznawca, pisarz, scenarzysta, były dziennikarz radiowy i telewizyjny), Cezary Łazarewicz (pisarz, dziennikarz, publicysta, autor książek reporterskich), Krzysztof M. Kaźmierczak (dziennikarz, pisarz, redaktor, przedstawiciel Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary), Magdalena Rigamonti (przewodnicząca kapituły, dziennikarka Onetu, autorka wywiadów, książek oraz podcastów, publicystka), Jacek Ziętara (brat Jarosława Ziętary).
W czasie gali wręczono również Nagrodę Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Club Polska. Powędrowała ona do Karoliny Wysoty za cykl publikacji dotyczących afery Cinkciarz.pl (m.in. "Klienci znanej firmy skarżą się na problemy. W sieci wrze. Sprawa pod lupą KNF i UOKiK"; "Jak Cinkciarz poszedł do NBP po pieniądze i licencję bankową"; "Mieli budować dom w Polsce. Stracili oszczędności życia") w portalu money.pl.
Ogłoszono także zwycięzcę Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Otrzymała ją Tatiana Kolesnytchenko za publikację "'Pamiętaj: robaków rozgryzać nie wolno'. Głód w rosyjskiej niewoli zabija powoli" w Wirtualnej Polsce.
Przyznano także Nagrodę Specjalną Press Club Polska dla redakcji "Tygodnika Powszechnego".
"Krąg Putina" - o czym jest reportaż
Dwa lata po ataku Rosji na Ukrainę i wprowadzeniu sankcji na najbogatszych rosyjskich oligarchów Ewa Galica z "Superwizjera" postanowiła sprawdzić, czy rzeczywiście stracili oni swoje wille i jachty. W filmie "Krąg Putina. Tajemnice rosyjskich majątków w Europie" Galica rozmawia między innymi z hiszpańskim prokuratorem, który od 20 lat, ryzykując życiem, ściga rosyjską mafię, a teraz prowadzi najtrudniejszą sprawę w swojej karierze.
W produkcji występuje również amerykański biznesmen Bill Browder, którego Putin wydalił z Rosji, a jego prawnik Siergiej Magnitski został zamordowany w rosyjskim więzieniu. O swoim śledztwie opowiada szef zespołu dziennikarzy, którzy znaleźli w Europie rosyjskie aktywa warte prawie 20 miliardów dolarów. Ewa Galica, podążając śladem pieniędzy wyprowadzonych z Rosji, dociera też na Teneryfę, gdzie spotyka zamieszanych w pranie brudnych pieniędzy Rosjan.
Dokument "Superwizjera" można obejrzeć w TVN24 GO oraz w Playerze.
Press Club Polska
Press Club Polska jest organizacją twórczą ludzi mediów mającą na celu wspieranie i doskonalenie zawodowe dziennikarzy oraz dbałość o prawa obywateli do uzyskiwania rzetelnych informacji. Jest instytucją non-profit, działającą jako fundacja i utrzymywaną przede wszystkim przez wpływy od członków i darczyńców.
PCP został powołany do życia z inicjatywy dziennikarzy w 2008 roku w Warszawie. Jego głównymi celami są: podnoszenie i upowszechnianie standardów zawodowych i etycznych dziennikarstwa; ochrona słusznych zawodowych i społecznych interesów dziennikarzy; popularyzowanie wiedzy na temat pracy dziennikarskiej oraz orzecznictwa sądów krajowych i międzynarodowych w sprawach dotyczących wolności słowa; promowanie profesjonalnych kontaktów dziennikarzy z zagranicznymi mediami; integracja środowiska zawodowego dziennikarzy.
Autorka/Autor: akr/adso
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24