TVN24 | Kultura i styl

Marcin Gutowski z Nagrodą Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft/kab
Źródło:
TVN24
Marcin Gutowski z Nagrodą Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego
Marcin Gutowski z Nagrodą Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego
wideo 2/2
Marcin Gutowski z Nagrodą Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Tegoroczną Nagrodę Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego otrzymał dziennikarz TVN24 Marcin Gutowski. Przyznano ją za reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza". 

Marcin Gutowski, dziennikarz "Czarno na białym" TVN24, pokazał w swoim reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" nieznane oblicze kardynała Stanisława Dziwisza. Jawi się w nim on jako potężny hierarcha, szara eminencja, która potrafi zadbać o - specyficznie rozumiany - interes Kościoła. Także wtedy, gdy chodzi o sprawy dotyczące ofiar pedofilii.

ZOBACZ CAŁY REPORTAŻ "DON STANISLAO. DRUGA TWARZ KARDYNAŁA DZIWISZA"

Piotr Jacoń (z lewej) i Marcin GutowskiTomasz Jastrzębowski/Reporter
Piotr Jacoń i Marcin GutowskiTomasz Jastrzębowski/Reporter

Marcin Gutowski w czasie wystąpienia przypomniał motto dziennika "Washington Post": "Demokracja umiera w ciemności". – Mam poczucie, że w ostatnim roku dość sporo tej ciemności przybyło w naszym dziennikarskim otoczeniu. Wyłączono sporo światła w mediach regionalnych, nie pozwala nam się oświetlać między innymi tego, co się dzieje na naszej wschodniej granicy. Próbowano wyłączyć światło w mojej telewizji. To się nie udało i się nie uda. Działamy, pracujemy dalej – mówił Gutowski. 

GALA WRĘCZENIA NAGRODY RADIA ZET IM. ANDRZEJA WOYCIECHOWSKIEGO. OGLĄDAJ W TVN24 GO

Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"
Fragment reportażu "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza"TVN24

Nagroda Radia ZET im. Andrzeja Woyciechowskiego została przyznana po raz 17. Nominację otrzymało 13 materiałów dziennikarskich - cztery reportaże telewizyjne, cztery publikacje prasowe, cztery publikacje internetowe, w tym reportaż filmowy oraz radiowy serial dokumentalny. 

Wśród nominowanych znaleźli się także: Piotr Jacoń za reportaż "Wszystko o moim dziecku" wyemitowany 25 marca 2021 roku w "Czarno na Białym" w TVN24, Bertold Kittel za reportaż "Mafijny boss i afera w Ministerstwie Finansów" wyemitowany 7 maja 2021 w TVN24 w programie "Superwizjer" TVN oraz Sebastian Wasilewski za reportaż "Najdłuższy proces Kościoła", który ukazał się 12 lutego 2021 roku w "Czarno na Białym" w TVN24.

Reportaż "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" montowali Piotr Karczewski oraz Rafał Pogodziński. Za montaż reportażu "Wszystko o moim dziecku" Piotra Jaconia odpowiadał Piotr Karczewski.

Marcin Gutowski przemawia w czasie gali wręczenia Nagrody Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Pełna lista nominowanych:

Dariusz Faron i Marek Wawrzynowski za reportaż "Pamiętaj, że jesteś zerem" (SportoweFakty Wirtualnej Polski) Paweł Figurski i Jarosław Sidorowicz za cykl artykułów "Taśmy Obajtka" ("Gazeta Wyborcza") Łukasz Grajewski za reportaż "Prawdziwe koszty szparaga" ("Tygodnik Powszechny") Marcin Gutowski za reportaż pt. "Don Stanislao. Druga twarz kardynała Dziwisza" (TVN24) Jacek Harłukowicz, Konrad Szczygieł i Sebastian Klauziński za cykl publikacji o "Układzie wrocławskim" ("Gazeta Wyborcza" i OKO.Press) Piotr Jacoń za reportaż "Wszystko o moim dziecku" (TVN24) Michał Janczura za radiowy serial dokumentalny "Piecza" (TOK FM) Bertold Kittel za reportaż "Mafijny boss i afera w ministerstwie finansów" (TVN24) Ewa Siedlecka za cykl artykułów ukazujących destrukcję wymiaru sprawiedliwości ("Polityka") Andrzej Stankiewicz za artykuł "Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało" (Onet) Janusz Schwertner za reportaż filmowy "Ostry cień mgły" (Onet) Sebastian Wasilewski za reportaż "Najdłuższy proces Kościoła" (TVN24) Edyta Żemła i Marcin Wyrwał za cykl artykułów o wadach karabinku Grot zapoczątkowany 25 stycznia 2021 tekstem "Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom" (Onet).

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego

Nagroda Radia ZET imienia Andrzeja Woyciechowskiego po raz pierwszy została przyznana w 2005 roku, w piątą rocznicę śmierci swojego patrona. Jest uznawana za jedną z najbardziej prestiżowych nagród świata dziennikarskiego w Polsce. W Kapitule Konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele polskiego dziennikarstwa i rynku mediów oraz Katarzyna Radziwiłł - córka Woyciechowskiego.

Andrzej Woyciechowski był dziennikarzem. W latach studenckich prowadził warszawski kabaret "Stodoła", pisał również teksty piosenek, między innymi dla Magdy Umer. W stanie wojennym nawiązał współpracę z francuską agencją prasową Agence France Presse, z sekcją polską BBC, a także Radiem Wolna Europa. W 1990 roku założył Radio Gazeta, które wkrótce zmieniło nazwę na Radio ZET.

Autor:ft/kab

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości