Zdobywca Nike: jeszcze nie ochłonąłem, jakoś to oswajam

Autor:
ads/kab
Źródło:
TVN24
Zbigniew Rokita o nagrodzie Nike: jeszcze nie ochłonąłem, jakoś to oswajam
Zbigniew Rokita o nagrodzie Nike: jeszcze nie ochłonąłem, jakoś to oswajamTVN24
wideo 2/4
TVN24Zbigniew Rokita o nagrodzie Nike: jeszcze nie ochłonąłem, jakoś to oswajam

Zbigniew Rokita, zdobywca tegorocznej nagrody Nike, był gościem TVN24. - Jeszcze nie ochłonąłem, siedzą we mnie duże emocje i jakoś to oswajam, trawię. Przede wszystkim jest wielka radość - mówił. Nagrodzony został za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku".

Zbigniew Rokita został laureatem tegorocznej Nagrody Literackiej Nike za książkę "Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" - wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości.

Nagroda Nike 2021. Zbigniew Rokita zwycięzcą
Nagroda Nike 2021. Zbigniew Rokita zwycięzcąTVN24

Zbigniew Rokita: jeszcze nie ochłonąłem, jakoś to oswajam

Rokita był w poniedziałek rano gościem TVN24. - Jeszcze nie ochłonąłem, siedzą we mnie duże emocje, jakoś to oswajam, trawię. Przede wszystkim jest wielka radość - stwierdził.

Zbigniew Rokita z Nagrodą Literacką Nike 2021. "Uważam, że istnieje naród śląski"

Jak mówił, zajmuje się przede wszystkim mniejszościami etnicznymi, narodowymi, ale "bliskie mu są też te sytuacje, gdy inne grupy mniejszościowe są dyskryminowane, ich głos nie jest słyszany". - Dotyczy to mniejszości religijnych, seksualnych, grup wykluczonych ekonomicznie. Z tym się w Polsce mierzymy i trzeba na to zwracać uwagę - podkreślił..

Był też pytany, jak powstawała jego książka, za którą otrzymał nagrodę Nike. - Jestem szwędaczem. Łażę, oglądam podwórka, doczytuje jakieś dziwne rzeczy, rozmawiam z ludźmi. Zbieram to mozaikowo i nawet trudno mi powiedzieć, kiedy powstaje jakieś pierwsze zdanie książki. Jest to być może chaotyczne - mówił.

- Ta książka jest o tyle specyficzna, że postawała półtora roku, czy dwa lata, ale siedziała we mnie od zawsze. To jest też zapis doświadczeń biograficznych moich czy mojej rodziny - dodał.

Cała rozmowa ze Zbigniewem Rokitą
Cała rozmowa ze Zbigniewem RokitąTVN24

Zbigniew Rokita - kim jest

Zbigniew Rokita urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Jest dziennikarzem i reporterem. Swoje teksty - głównie dotyczące problematyki Europy Środkowej oraz Górnego Śląska - publikował w "Polityce", "Tygodniku Powszechnym", "Znaku" czy "Dzienniku Gazecie Prawnej". Poza "Kajś" w dorobku ma trzy inne książki, w tym "Królowie strzelców. Piłka w cieniu imperium", która została wystawiona w Teatrze Nowym w Zabrzu. 

"Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku" (wyd. Czarne) to rzecz o tożsamości, przynależności. O próbie zrozumienia różnych racji. Ta książka jest jak puzzle, w których z pozornie niepasujących do siebie elementów wyłania się spójny obraz. "Kajś" to wielowątkowy reportaż o Śląsku i śląskości.

Nagroda Literacka Nike 2021 - finaliści

Siedmioro finalistów 25. Nagrody Nike ogłoszono 3 września na łamach "Gazety Wyborczej". W finale znalazły się:

"Fuerte" - Kasper Bajon, "Zaświaty" - Krzysztof Fedorowicz, "Lajla znaczy noc" - Aleksandra Lipczak, "Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949" - Grzegorz Piątek, "Podwójne wahadło" - Jacek Podsiadło, "Kajś" - Zbigniew Rokita "Panny z 'Wesela'. Siostry Mikołajczykówny i ich świat" - Monika Śliwińska.

Autor:ads/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości