"Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz". Testament Marqueza

Nie żyje Gabriel Garcia Marquez
Nie żyje Gabriel Garcia Marquez
tvn24
Gabriel Garcia Marquez na spotkaniu ze swoimi czytelnikamitvn24

Gdy przed 10 laty chory Gabriel Garcia Marquez pisał i rozsyłał do przyjaciół swój list "Testament", nie podejrzewał, że przeżyje jeszcze kolejne 10 lat. Zmarły w czwartek noblista, twórca "Stu lat samotności" - jednego z największych arcydzieł XX-wiecznej literatury - w poruszającym liście radził przyjaciołom: "Mów zawsze, co czujesz, i czyń, co myślisz". On sam kierował się tą zasadą, nierzadko prowokując burzliwe dyskusje i kontrowersje.

O przyjaźń genialnego Kolumbijczyka zabiegali możni i potężni naszego świata. Również politycy z różnych kontynentów i o różnych poglądach - m.in. Francois Mitterand, Bill Clinton czy Nelson Mandela. Gabriel Garcia Marquez był jednym z najbardziej cenionych pisarzy XX wieku i postacią szalenie wpływową, mimo że jego poglądy polityczne, fascynacja komunizmem, a zwłaszcza zażyłe kontakty z Fidelem Castro, budziły opory, a nawet oburzenie. Wszystko to jednak odchodziło w cień w obliczu wielkości jego prozy, za którą, 15 lat po wydaniu swojego najważniejszego dzieła "Sto lat samotności", odebrał literackiego Nobla.

Słynna powieść Marqueza podzieliła prozę hiszpańskojęzyczną na dwie części - przed nim i po nim. Dzieło stało się legendą, jeszcze na długo przed tym, zanim się ukazało. Fragmenty książki drukowały magazyny w Peru, Kolumbii i Urugwaju. Do dziś sprzedano ją w ponad 50 mln egzemplarzy i przetłumaczono na 35 języków. Uważana jest za najważniejsze dzieło hiszpańskojęzyczne od czasu "Don Kichota" Cervantesa.

Od babcinych snów do magicznego realizmu

Gabriel Garcia Marguez urodził się 6 marca 1927 roku w Aracataca w Kolumbii, jako pierworodny syn z mezaliansu córki pułkownika i "zwyczajnego telegrafisty". Słowo mezalians pisarz odmieniał potem przez wszystkie przypadki w swoich powieściach. Jego życie doczekało się tylko jednej biografii, którą pisarz uznał za prawdziwą, a jej autora, Geralda Martina, po ukazaniu się książki nazwał przyjacielem.

Liczne obsesje pisarza nie były dziełem jego wymysłu, lecz doświadczeń. Porzucony przez rodziców, którzy dali mu potem jeszcze 10 braci i 5 sióstr, wychowywany był przez dziadków. Pułkownik Nicolas Marquez, uczestnik kolumbijskiej wojny domowej, był tym, który wywarł na niego największy wpływ. Ukształtował jego widzenie świata i zainteresowanie polityką. To jednak przesądna babcia, wielbicielka opowieści z pogranicza świata realnego i fantazji, kładła fundamenty pod styl jego pisarstwa, nazwanego później magicznym realizmem. Jej dziwaczne sny i obsesja śmierci, miały stać się zaczątkiem niepowtarzalnego języka i stylu pisarza.

Gdy nastoletni Gabito wrócił do niemal nieznanych mu rodziców, ci szybko zorientowali się, że nie jest przeciętnym dzieckiem. Mimo biedy, posyłali go do najlepszych szkół, gdzie przyszły pisarz odkrył dwie wielkie pasje - czytanie książek oraz jako ledwie 15-latek - seks. Obie naznaczyły całą jego twórczość.

Gabriel Garcia Marquez podpisuje jedną ze swoich książekEPA/PAP

Jego droga do sławy i zamożności wiodła przez biedę, ale i szalone przygody. Lata przeżyte w Paryżu wypełniła wielka miłość, zakończona w dramatycznych okolicznościach, (opisana przez Cortazara w słynnej "Grze w klasy"). Potem przyszła fascynacja komunizmem i romans z polityką, opisane jako proces złożony i na tle doświadczeń pisarza - żyjącego w kraju nękanym wiecznie trwającymi sporami wewnętrznymi, zabójstwami i strachem - wiele tłumaczący.

Wreszcie małżeństwo pisarza z jedyną jego żoną Mercedes, które zasługuje na osobną uwagę. Razem kroczyli po wyboistej drodze do gigantycznego sukcesu. Na papier i wysyłkę książki wydali jedyne pieniądze, jakie mieli. "Márquez w towarzystwie Mercedes udał się na pocztę, by wysłać do Buenos Aires ukończony rękopis "Stu lat samotności". Obydwoje wyglądali jak by przeżyli katastrofę. Paczka zawierała 490 stron pisanych na maszynie (...) Przy okienku usłyszeli: 82 pesos...". Nie mieli nawet tyle. Zastawili więc w lombardzie sprzęty domowe i wrócili na pocztę. Gdy wychodzili z budynku Mercedes popatrzyła na męża i powiedziała: - Wiesz Gabo, teraz tylko tego trzeba, żeby książka okazała się niedobra.

Oryginalne, hiszpańsko-języczne wydanie "Stu lat samotności"

"Sto lat samotności" i wieki sławy

"Sto lat samotności" powstało w 18 miesięcy pomiędzy 1965 a 67 rokiem, gdy pisarz wraz z rodziną przeprowadził się już z Kolumbii do Meksyku. Do napisania powieści zainspirowała go wizyta w rodzinnym miasteczku Aracataca, gdzie pojechał wraz z matką po latach.

- Chciałem utrwalić środkami poetyckimi świat mojego dzieciństwa, które spędziłem w wielkim, bardzo smutnym domu, z siostrą jedzącą ziemię, babką odgadującą przyszłość i licznymi krewniakami; nosili oni te same imiona i szczęście było dla nich równoznaczne z szaleństwem" - mówił wiele lat później.

Historia rodziny Buendiów na przestrzeni sześciu pokoleń w fikcyjnym Macondo, gdzie mają miejsce wydarzenia, których nie da się logicznie wytłumaczyć, zapoczątkowała nowy rodzaj literatury. Dzisiaj magiczny realizm robi furorę w kinie. W tej powieści rzeczywistość miesza się z fantazją. Bohaterowie cierpią na bezsenność, ale nie obawiają się chorób ani śmierci, latają na dywanach dzięki wykopanym z ziemi złotym monetom, a jednocześnie toczą rzeczowe spory dotyczące sfery duchowej, istnienia Boga. Tym, co dokucza im naprawdę, jest samotność, a jej przyczyną jest strach przed miłością i przesądy. Niezliczona ilość wątków, dygresji, retrospekcji i odniesień do świata magii i wyobraźni, czyni z powieści pozycję jedyną w swoim rodzaju i absolutnie wyjątkową.

Gabriel Garcia Marquez z ukochaną żoną MercedesEPA/PAP

O miłości i innych demonach

Choć Kolumbijczyk stworzył jeszcze wiele znakomitych tytułów, to "Sto lat..." zapewniło mu status jednego z najważniejszych pisarzy XX wieku. Wśród powieści wcześniejszego okresu nie sposób pominąć "Jesieni patriarchy", surrealistycznej opowieści o symbolicznym latynoskim dyktatorze, i "Kroniki zapowiedzianej śmierci" - historii zaplanowanego zabójstwa mężczyzny, który pozbawił dziewictwa dziewczynę i musi zginąć zgodnie z prawem zemsty. Ta druga doczekała się bodaj jedynej udanej ekranizacji dzieła Marqueza, do których pisarz nigdy nie miał szczęścia. Sam niechętnie godził się na przenoszenie ich na ekran, wiedząc, że siła jego opowieści tkwi w języku. Francesco Rosi poradził sobie znakomicie, a film nominowano do Złotej Palmy w Cannes.

Największą furorę robiły jednak te powieści pisarza, w których pisał głównie o miłości. "Miłość w czasach zarazy" i późniejsza nieco "O miłości i innych demonach" biły rekordy na listach bestsellerów. Tę pierwszą również zekranizowano i to z wybitnym latynoskim aktorem Javierem Bardemem w głównej roli. Film został jednak przyjęty chłodno. Ostatnią ze swoich książek, "Rzecz o mych smutnych dziwkach", Marquez opublikował w 2004 roku. Wzbudziła bodaj największe kontrowersje w całej jego twórczości, choć - jak każda - była artystycznym wydarzeniem. W historii starca przeżywającego ostatnią, wielką miłość do nastoletniej prostytutki, dopatrywano się znowu detali z życia samego autora. On sam nie zaprzeczał.

Javier Bardem w adaptacji filmowej "Miłości w czasach zarazy"materiały prasowe

Mało kto pamięta jeszcze, że Gabriel Garcia Marquez karierę rozpoczynał jako dziennikarz, reportażysta. Znany był z wielkiej życzliwości oraz wsparcia udzielanego początkującym dziennikarzom. W 1994 r. powołał fundację Nuevo Periodismo Latinoamericano, która co roku przyznaje prestiżową nagrodę najlepszym reportażom pióra młodych twórców.

W 1999 roku zdiagnozowano u niego raka płuc. Przez 17 lat udawało mu się pokonywać chorobę i nadal tworzyć, choć miewał okresy, gdy spodziewano się już najgorszego. To właśnie wtedy, w 2004 roku, napisał i rozesłał do przyjaciół na całym świecie swój słynny list "Testament", który do dziś krąży w sieci. Nieustannie cytowany i przywoływany, żyje własnym życiem. Pośród wielu przenikliwych refleksji najmocniej brzmi chyba ta, najczęściej cytowana: "Mów zawsze co czujesz i czyń, co myślisz".

Autor: Justyna Kobus /kka/zp / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA/PAP

Pozostałe wiadomości

33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to 1683 sztaby - w tym 95 w 24 krajach świata, aukcje internetowe, koncerty, pikniki i wydarzenia sportowe i tradycyjne Światełko do Nieba. 33. Finał WOŚP to także 120 tysięcy wolontariuszy i wolontariuszek. A wszystko to dla hematologii i onkologii dziecięcej. Jak gra Orkiestra? Ile zebrano już pieniędzy? 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy relacjonujemy na żywo w tvn24.pl i na antenie TVN24 oraz w TVN24 GO.

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Orkiestra gra po raz 33. Dziś Finał WOŚP

Źródło:
tvn24.pl

W trakcie interwencji w jednym z mieszkań w Siedlcach w sobotę wieczorem ratownik medyczny został zaatakowany ostrym narzędziem - przekazała policja. Po przewiezieniu do szpitala zmarł. Sprawcę ataku na medyka zatrzymano.

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Nie żyje ratownik medyczny. Został zaatakowany podczas interwencji

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rusza 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Trump przemawiał w Las Vegas. Zmarł ratownik medyczny ugodzony nożem w Siedlcach. Na Białorusi odbędą się zorganizowane przez reżim Łukaszenki "wybory". Meksyk nie pozwolił na lądowanie samolotu z imigrantami deportowanmi z USA. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 26 stycznia.

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

"Wybory" na Białorusi, atak w Siedlcach, sprzeciw Meksyku

Źródło:
PAP, TVN24

W niedalekiej przyszłości staniemy się większym krajem - zapowiedział w sobotę prezydent USA Donald Trump podczas wiecu w Las Vegas, czyniąc aluzję do wysuwanych przez niego roszczeń terytorialnych. Trump stwierdził też, że może odwrócić swoją decyzję o wyjściu ze Światowej Organizacji Zdrowia. Postawił jednak warunek.

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Trump: wkrótce USA staną się większym krajem

Źródło:
PAP, Reuters

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało w sobotę SMS-owy alert, w którym ostrzega przed niebezpieczną pogodą mieszkańców kilku województw. Przypominamy, że ostrzeżenie wciąż obowiązuje.

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Alert RCB wciąż w mocy. Warto przygotować oświetlenie zastępcze

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Jest zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Karola Nawrockiego, a to w kampanii prezydenckiej nie najlepsza wiadomość dla kandydata. Sam Nawrocki, namaszczony przez PiS, w sobotę znowu musiał się tłumaczyć, bo dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej postanowiła przypomnieć pewne fakty. 

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Muzeum podważa słowa Nawrockiego. Jest zawiadomienie do prokuratury

Źródło:
Fakty TVN

IMGW wydał alarmy pierwszego i drugiego stopnia. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, który miejscami może rozpędzać się do 100 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy zachować ostrożność.

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Pomarańczowe i żółte alarmy IMGW na południu kraju. Uważajmy

Źródło:
tvnmeteo.pl

Amerykański Senat zatwierdził w sobotę kandydaturę gubernator Dakoty Południowej Kristi Noem na ministra bezpieczeństwa krajowego. W niedzielę rano przekazała informację o swoim zaprzysiężeniu. Resort zajmuje się między innymi ochroną granic USA. To kluczowe stanowisko dla realizacji planów prezydenta Donalda Trumpa dotyczących ograniczenia nielegalnej migracji.

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

To ona zadba o "bezpieczeństwo krajowe" USA

Źródło:
PAP

Jerzy Owsiak czuje się lepiej. W niedzielę powinien być w niezłej formie - powiedział w "Faktach po Faktach" w TVN24 profesor Bohdan Maruszewski, kardiochirurg dziecięcy i współtwórca WOŚP. Środki zebrane podczas 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zostaną przeznaczone na potrzeby hematologii i onkologii dziecięcej. Profesor Wojciech Młynarski, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii i Hematologii Dziecięcej, podkreślił, że "cały czas potrzebujemy nowego sprzętu, bo postęp w zakresie onkologii w ogóle, ale pediatrycznej przede wszystkim, jest bardzo duży".

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Jak się czuje Jerzy Owsiak? "Postąpił racjonalnie"

Źródło:
TVN24

To nie jest dobry moment, żeby zostawiać Biuro Bezpieczeństwa Narodowego - tak rezygnację Jacka Siewiery skomentowała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Bartosz Arłukowicz z Koalicji Obywatelskiej mówił, że ma "duży dystans do tego, co prezentuje sobą Siewiera". - Jeżeli ktoś próbuje budować wizerunek mieszaniny Sylvestra Stallone'a i profesora Zolla, to to musi eksplodować - stwierdził.

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Rezygnacja Siewiery. "Pojawia się pytanie o prawdziwy powód"

Źródło:
TVN24

Na ulice Słowacji wyszły dziesiątki tysięcy ludzi. Protestujący jasno pokazują premierowi Robertowi Fico, że nie akceptują jego podróży do Moskwy. Premier z kolei pokazuje, że nie akceptuje tych, którzy jego nie akceptują. Opowiada o prowokacjach inspirowanych z Ukrainy oraz z USA i straszy służbami specjalnymi. 

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Protesty na Słowacji. "To niebezpieczne i haniebne, że premier wykorzystuje służby specjalne, by siać panikę"

Źródło:
Fakty TVN

Urzędnicy prezydenta USA Donalda Trumpa polecili Pentagonowi zniesienie ograniczeń na dostawy ciężkich bomb lotniczych dla Izraela - podał w sobotę portal Axios za źródłami. Poprzednia administracja prezydenta Joe Bidena zablokowała jeden z kontraktów w obawie o los cywilów w Strefie Gazy.

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Izrael otrzyma 1800 bomb z USA. Trump odblokował dostawy

Źródło:
PAP

1067 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę. Siły rosyjskie zrzuciły bomby kierowane na obwody chersoński i sumski. Projekt DeepState monitorujący sytuację na froncie poinformował o dalszych postępach Rosjan w Donbasie. Z miasta Pokrowsk ewakuowano wszystkie dzieci - poinformowały tamtejsze władze. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Bomby spadły na dwa obwody, Rosjanie zajmują kolejne wsie w Donbasie

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz i Jacek Siewiera przy okazji spotkań dotyczących bezpieczeństwa państwa rozmawiali także o planach szefa BBN - przekazał w sobotę rzecznik resortu obrony Janusz Sejmej. Dodał, że "bezwzględnie ważne" jest, by wiedza Siewiery "została wykorzystana", ale jest "za wcześnie, by mówić o konkretach".

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

"Wiedza i doświadczenie, które warto wykorzystać". MON po decyzji Siewiery

Źródło:
PAP

Deportacja idzie bardzo dobrze - mówi prezydent Donald Trump, choć Meksyk nie zgodził się na lądowanie amerykańskiego samolotu z imigrantami na swoim terenie. Obławy na ludzi nielegalnie przebywających w Stanach Zjednoczonych trwają nie tylko w domach, ale i w zakładach pracy. Według nowych przepisów mogą być też prowadzone w szkołach i świątyniach.

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Deportacje w USA. Burmistrz Newark ostrzega przed powrotem "do niebezpiecznych czasów"

Źródło:
Fakty po Południu TVN24
Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Czy Kanał Panamski przejęli Chińczycy? I czy USA mają prawo go "odebrać"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nie żyje Jan Hernik, który od dwóch lat zmagał się z glejakiem. W 2024 roku zdjęcie autorstwa jego żony, którego był bohaterem, zostało wyróżnione w konkursie Grand Press Photo.

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

"Odleciał na swoich warunkach". Nie żyje Jan Hernik

Źródło:
tvn24.pl

Alert powodziowy został ogłoszony w północnej Francji na skutek przejścia burzy Eowyn. W sobotę szczególnie niebezpiecznie było na północy kraju, gdzie ulice zmieniły się w rzeki. Meteorolodzy ostrzegają - groźnie będzie także w niedzielę.

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

"Jeszcze nie widziałem takich podtopień". Alerty w pięciu regionach, na horyzoncie kolejna burza

Źródło:
TF1 Info, Meteo France, L'Internaute

Prezydent Andrzej Duda powiedział w wywiadzie dla telewizji Al Jazeera, że Donald Trump nie jest sceptyczny wobec NATO - poinformowała kancelaria prezydenta. Udzielony w szwajcarskim Davos wywiad stacja wyemitowała w sobotę.

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Duda: Trump doprowadzi do zakończenia rosyjskiej agresji. Jestem o tym przekonany

Źródło:
PAP

Radosław Sikorski zareagował na słowa Marcina Przydacza z PiS, który stwierdził, że gdyby rozmowa szefa polskiej dyplomacji z jego amerykańskim odpowiednikiem Marco Rubio była dobra, "to Departament Stanu wydałby komunikat". Taki komunikat pojawił się jeszcze w czwartek. Sikorski opublikował jego zdjęcie w mediach społecznościowych. "Co racja, to racja" - skomentował.

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

"Co racja, to racja". Sikorski odpowiada w sprawie "kurtuazyjnej rozmowy" z Rubio

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W amerykańskim mieście Phoenix trwa jeden z najdłuższych okresów bez opadów. Ostatni raz deszcz spadł tam 22 sierpnia ubiegłego roku. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie w najbliższych dniach, zostanie pobity rekord sprzed ponad 50 lat.

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

"Pobiliśmy wszelkie rekordy zeszłego lata". Za kilka dni może paść kolejny

Źródło:
The Guardian
Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Remont dzisiaj, wczoraj, niemal zawsze. Autostrada A4 - czemu jest tak droga?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy trafiło jedno z najsłynniejszych zdjęć w historii Polski - fotografia sprzed kina Moskwa, wykonana z ukrycia przez Chrisa Niedenthala w czasie stanu wojennego. Fotoreporter opowiadał o historii zdjęcia w TVN24. - To jest odruch fotoreportera, że co by nie było, ale trzeba coś zrobić - mówił. Dziennikarka Natalia Szewczak, której dzieci przekazały wspólnie z Niedenthalem słynne zdjęcie na aukcję WOŚP, opowiedziała o historii bliźniaków, które urodziły się jako skrajnie wcześniaki. - Czerwone serduszka widzieliśmy wszędzie - mówiła.

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

"Adrenalina siedziała w naszych ciałach". Historia legendarnego zdjęcia na aukcji WOŚP

Źródło:
TVN24

"Karma wróciła" - tak polscy internauci komentują rozpowszechniany w mediach społecznościowych antyukraiński przekaz, jakoby w pożarach w Los Angeles spłonęły domy generałów z Ukrainy. Rosyjska propaganda wykorzystuje nawet tragedię w Kalifornii, by zdyskredytować ukraińską armię.

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Ośmiu ukraińskich generałów "straciło swoje wille"? Propaganda Kremla o pożarach w Los Angeles

Źródło:
Konkret24

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska nazwała wybory prezydenckie w swoim kraju, które mają się odbyć w niedzielę, "inscenizacją" i "maskaradą". W wywiadzie dla dziennika "Le Figaro" podkreśliła, że "one nic nie zmienią", bo "Białorusini odrzucili Łukaszenkę w 2020 roku". Cichanouska mówiła, że najważniejsze jest teraz uwolnienie więźniów politycznych i przerwanie represji.

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Cichanouska o "maskaradzie" zorganizowanej przez Łukaszenkę

Źródło:
PAP

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to również setki najróżniejszych aukcji internetowych. Wśród nich są te przygotowane przez dziennikarzy i dziennikarki TVN24, TVN, TTV oraz gwiazdy znane z produkcji TVN Warner Bros. Discovery. Sprzątanie domu, wspólne gotowanie w hollywoodzkim stylu, autorskie obrazy, kolekcjonerskie pamiątki - to tylko niektóre wyjątkowe przedmioty i atrakcje, które trafiły "pod młotek". Grupa TVN Warner Bros. Discovery ponownie zaprasza na rodzinną przygodę w Harry Potter Studio w Londynie.

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

WOŚP 2025. Aukcje dziennikarzy i gwiazd TVN Warner Bros. Discovery

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Zdjęcie "Czas Apokalipsy" Chrisa Niedenthala zapisało się w historii Polski i Europy. Teraz fotografia trafia na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Legendarny fotoreporter wspólnie z czteroletnimi bliźniętami Leną i Filipem Sosnowskimi przekazali na nią odbitkę numer 9. Niedenthal w rozmowie z rodzicami małych darczyńców - Natalią Szewczak (Business Insider Polska) i Mateuszem Sosnowskim (TVN24) - opowiedział o niesamowitej historii zdjęcia i o tym, jak niemal cudem, dzięki pomocy nieznajomego, udało się je wywieźć z Polski i pokazać światu.

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

To, że wydostało się z Polski, to niemal cud. Legendarne zdjęcie do wylicytowania

Źródło:
tvn24.pl

Tegoroczny Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 26 stycznia. Zgromadzone podczas niego środki wesprą onkologię i hematologię dziecięcą. Do udziału w akcji włączyli się dziennikarze i dziennikarki TVN i TVN24. Monika Olejnik oferuje ręcznie malowaną chustę góralską i śniadanie.

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

"W Hotelu Bristol albo w barze mlecznym". Wyjątkowa aukcja Moniki Olejnik dla WOŚP

Źródło:
TVN24

Sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym spadła w 2024 roku do najniższego poziomu od 30 lat. Astronomiczne ceny i wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych zniechęciły kupujących - wskazał portal stacji CNN.

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Ostatni raz sprzedaż domów była na tym poziomie w 1995 roku

Źródło:
CNN