Medale Wolności Słowa przyznane. Wśród nagrodzonych dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl
Piotr Jacoń laureatem Medalu Wolności Słowa
Piotr Jacoń laureatem Medalu Wolności Słowatvn24
wideo 2/5
Piotr Jacoń tvn24

Piotr Jacoń, dziennikarz TVN24, został we wtorek nagrodzony Medalem Wolności Słowa w kategorii Media. Wyróżnienie przyznane przez fundację Grand Press w kategorii Instytucja przyznano sędziemu Igorowi Tuleyi, a nagrodę w kategorii Obywatel/Obywatelka odebrała Katarzyna Wappa, nauczycielka z Hajnówki, lokalna aktywistka i obrończyni praw uchodźców. Specjalnymi Medalami Wolności Słowa uhonorowano wspólnie Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma, a także Wandę Traczyk-Stawską.

Wyróżnienia zostały przyznane po raz drugi. Pierwsi laureaci tej nagrody zostali wyłonieni rok temu.

Dziennikarz TVN24 Piotr Jacoń został laureatem Medalu Wolności Słowa w kategorii Media. To autor reportażu "Wszystko o moim dziecku" oraz książki "My, trans". Oprócz niego nominowali byli Jerzy Jurecki, dziennikarz z Zakopanego, wydawca "Tygodnika Podhalańskiego", "przedstawiciel wolnych mediów lokalnych" oraz Ewa Siedlecka, publicystka "Polityki", "skazana za ujawnienie sędziowskiej afery hejterskiej".

W kategorii Instytucja medal otrzymał Igor Tuleya, "sędzia odsunięty przez władze od orzekania z powodu swojej niezależności". Oprócz niego nominowani byli Krzysztof Głuchowski, dyrektor Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, który - jak napisano w komunikacie - "nie poddał się próbom cenzury sztuki", i Jakub Karyś, przewodniczący Komitetu Obrony Demokracji, inicjator protestów przeciwko lex TVN.

W kategorii Obywatel/Obywatelka nagrodę odebrała Katarzyna Wappa, nauczycielka z Hajnówki, lokalna aktywistka i obrończyni praw uchodźców, ofiar push backów do Białorusi. Oprócz niej nominowano Kamilę Ferenc, prawniczkę działającą na rzecz praw kobiet, w tym prawa do legalnej aborcji, i Roberta Hojdę, inicjatora Tour de Konstytucja i Marszu Milczenia'44.

Specjalne Medale Wolności Słowa trafiły do Jacka Fedorowicza i Stanisława Tyma, których uhonorowano wspólnie, oraz do Wandy Traczyk-Stawskiej.

Jacoń: nasze dzieci na co dzień muszą mieć bardzo dużo odwagi, żeby w ogóle w tym kraju żyć

Odbierając wyróżnienie, Piotr Jacoń podziękował kobietom, które - jak stwierdził - na co dzień uczą go wolności - swoim córkom, swojej żonie i swojej matce. - Jest jeszcze ona, stacja matka. Jej też dziękuję, to jest ogromny przywilej móc pracować w TVN24 w takich czasach - powiedział dziennikarz.

- Mam apel, ale mam też przypomnienie - oznajmił Jacoń. - Nieomal dokładnie siedem lat temu osoby transpłciowe w Polsce i wszystkie ich rodziny straciły możliwość godnego życia w państwie, w którym płacą podatki. Niemal dokładnie siedem lat temu koalicja PO-PSL na końcu swojej kadencji przyjęła ustawę o ustaleniu płci. I zaraz potem ta ustawa trafiła na nowego prezydenta, prezydenta Andrzeja Dudy. I to była pierwsza ustawa, którą Andrzej Duda zawetował - przypomniał dziennikarz. Jak dodał, "to weto prezydenckie wróciło do tego samego Sejmu, w którym koalicja PO-PSL miała większość, były tam także Lewica i Ruch Palikota". - Ta rządowa większość nie tylko nie zrobiła nic, by tamto prezydenckie weto odrzucić, ale zrobiła także wszystko, by wniosku o odrzucenie tego weta w ogóle na sali plenarnej nie głosować. Więc nie głosowano - mówił.

Następnie zwrócił się "do wszystkich partii opozycyjnych, które mają plan, żeby naprawiać Polskę po rządach PiS". - Pamiętajcie, że macie parę rzeczy także do naprawienia po sobie. I jedną z tych rzeczy jest ustawa o ustaleniu płci. Mniej pewnie jako dziennikarz, mniej jako człowiek, który ma Medal Wolności Słowa, ale najbardziej jako ojciec i obywatel tego kraju oczekuję od was, że w tych najbliższych wyborach, które będą już niedługo, pójdziecie z tą ustawą do Sejmu i obiecacie takim rodzinom jak my, że będzie to jedna z pierwszych ustaw, które uchwalicie. Powiecie, że są ważniejsze rzeczy, bo jest inflacja, jest węgiel. Rodziny osób transpłciowych też martwią się o inflację i o to, że trzeba będzie kupić węgiel. Ale martwią się także o wiele innych rzeczy, o które martwić by się nie musiały, gdyby ta ustawa została przyjęta - mówił Jacoń.

Zaapelował do opozycji również o to, by przygotowała "takie zmiany w prawie w tej kampanii, które zapewnią w tym kraju możliwość małżeństw jednopłciowych i aby takie pary mogły legalnie adoptować dzieci". - Nikomu od tego niczego nie ubędzie w tym społeczeństwie, ale przybędzie, gwarantuję, szczęśliwszych ludzi, szczęśliwych rodzin, polskich rodzin, nierzadko katolickich, a także PiS-owskich. Miejcie w sobie chociaż minimum odwagi, pamiętając o tym, że nasze dzieci na co dzień muszą mieć bardzo dużo odwagi, żeby w ogóle w tym kraju żyć - podkreślił.

Zwrócił się także z apelem do Kościoła, "żeby nie przeszkadzał". - Miejcie te swoje kościelne rozwody, ale naszym tęczowym dzieciom zostawcie przynajmniej cywilne śluby. I dajcie im święty spokój - zaapelował.

Piotr Jacoń laureatem Medalu Wolności Słowa
Piotr Jacoń laureatem Medalu Wolności Słowatvn24

Tuleya: aby być niezawisłym sędzią, najpierw trzeba być odważnym obywatelem

- Podejrzewam, w jaki sposób otrzymałem ten medal, bo konkurencja była naprawdę bardzo ostra i bardzo podziwiam panów (pozostałych nominowanych - red.). Podejrzewam, że stało się to w ten sposób, że siedem w prawo, siedem w lewo i padło na mnie - mówił, dziękując za otrzymaną nagrodę, sędzia Igor Tuleya, laureat w kategorii Instytucja.

- Jestem bardzo poruszony i mogę tylko przypomnieć to, co kiedyś już mówiłem pod Sądem Najwyższym w czasie jednej z demonstracji, że aby być niezawisłym sędzią, najpierw trzeba być odważnym obywatelem. My, sędziowie, uczymy się tej odwagi, wytrwałości, dumy, od obywateli. Wszystkim obywatelom, którzy od siedmiu lat bronią niezależnych sądów, bronią wymiaru sprawiedliwości, dedykuję ten medal - oznajmił. Sędzia nawiązał również do postaci Andrzeja Poczobuta, reportera "Gazety Wyborczej" i działacza niezależnego Związku Polaków na Białorusi. Nagrodzony w ubiegłym roku Medalem Wolności Słowa dziennikarz od marca 2021 roku jest więźniem politycznym reżimu Aleksandra Łukaszenki. - Uwolnić Poczobuta - zakończył przemowę Tuleya.

Sędzia Igor Tuleya: aby być niezawisłym sędzią, najpierw trzeba być odważnym obywatelem
Sędzia Igor Tuleya: aby być niezawisłym sędzią, najpierw trzeba być odważnym obywatelemTVN24

Wappa: nasze działania to są działania w imię wolności w bardzo wielu jej wymiarach

Katarzyna Wappa, która na polsko-białoruskim pograniczu pomagała migrantom i uchodźcom, przyznała, że jest "onieśmielona i wzruszona" nagrodą. - Czuję wyraźnie, że ja jestem tylko jedną z bardzo wielu osób, które angażują się w trudną sytuację i w pomoc na granicy polsko-białoruskiej. Nas, którzy mówią, działają, jest o wiele więcej. Wielu z nas nie podaje swoich imion, nie pokazuje swoich twarzy, tylko dlatego, że myślą, że będą efektywniej działać i pomogą większej liczbie ludzi - podkreśliła.

- Nasze działania to są działania w imię wolności w bardzo wielu jej wymiarach. To jest wolność słowa, kiedy mówimy o tym, co się tam dzieje, chociaż dziennikarze nie mogą wjechać do strefy (przygranicznej - red.). To jest wolność bycia wiernym swoim własnym przekonaniom i swoim własnym poglądom. To jest wolność tego, że możemy robić to, w co wierzymy, nawet jeżeli mówi się o nas źle, nazywa się o nas durniami albo zdrajcami - powiedziała. - Mamy w sobie przekonanie, że nikogo nie zdradzamy, że tak naprawdę my człowieczeństwo, najważniejszą wspólną rzecz, rozumiemy w ten sposób, że nikt nie może umrzeć za naszymi domami, w lesie obok nas - dodała.

Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatel/Obywatelka odebrała Katarzyna Wappa
Medal Wolności Słowa w kategorii Obywatel/Obywatelka odebrała Katarzyna WappaTVN24

Fedorowicz: za PRL-u było łatwiej i mówię to ze smutkiem

- Naszymi korzeniami, przeszłością, twórczością tkwimy obaj w PRL-u. To lata zmagań z cenzurą i mam tylko jedną refleksję: za PRL-u było łatwiej i mówię to ze smutkiem - powiedział Jacek Federowicz, odbierając nagrodę specjalną razem ze Stanisławem Tymem. Jak tłumaczył, za czasów Polski Ludowej czuł za sobą "poparcie przeważającej większości Polaków". - I to naprawdę dawało człowiekowi siłę. Dzisiaj czuję niechęć jednej trzeciej - stwierdził.

Zwracając się do siedzącego obok Stanisława Tyma, powiedział: - Staszku, dołożymy wszystkich starań, żeby za 10-15 lat z tej jednej trzeciej zrobiła się tylko jedna czwarta.

Stanisław Tym przypomniał, że film "Miś" "wszedł na ekrany po podpisaniu Porozumień Sierpniowych właściwie bez cenzury". - My mamy ze Staszkiem (Bareją) swoje zasługi, ale największe zasługi mają 10 milionów stoczniowców wybrzeża, którzy ten film przywrócili z półki na ekrany - mówił.

Jacek Fedorowicz i Stanisław Tym uhonorowani specjalnymi Medalami Wolności Słowa
Jacek Federowicz i Stanisław Tym uhonorowani specjalnymi Medalami Wolności SłowaTVN24

Wanda Traczyk-Stawska: niech żadne "Czarnki" nie próbują robić z naszych dzieci głupków

Wyróżniona Medalem Specjalnym Wolności Słowa Wanda Traczyk-Stawska, powstanka warszawska i żołnierka Armii Krajowej, po odebraniu nagrody zwróciła się do uczestników z antywojennym przekazem. - Ja wykonuję swój obowiązek według tego, jak przysięgałam. Należy mi się tylko, żebyście chcieli mnie posłuchać, żeby już nigdy nie było wojny. Nigdy. Żeby nie było takich dzieci jak pan Stanisław Tym, którym nigdy nikt nie pomógł wyjść z tej traumy, jaką jest wojna - powiedziała Traczyk-Stawska. - Mam do was najwyższy szacunek, żeście zdobyli wolność bez jednego wystrzału. I to jest dopiero sztuka. Sztuka, która polega na tym, że zaczyna myśleć całe społeczeństwo, przestaje się kłócić. Rozumie, że najwyższą wartością jest wolność, a nie partia i jej interes - zwróciła się do zgromadzonych.

- Ja tu do was mówię jako bardzo stary człowiek, ale kiedy patrzę na was, znów mam 17 lat. Chciałabym wam przekazać miłość do tego kraju, której nas nauczyli nasi nauczyciele (...). Najważniejszy skarb każdego narodu to są dzieci, to jest młodzież. Bo taka jest przyszłość narodu, jakie młodzieży chowanie. Niech żadne "Czarnki" nie próbują robić z dzieci naszych, współcześnie żyjących na tym świecie, głupków - zaapelowała powstanka. Oceniła, że "nikt na świecie nie ma prawa odebrać prawdy o rzeczywistości". - Jeśli nie potrafimy dbać o swoje dzieci, to musimy, jako ludzie, odejść - powiedziała.

Część swojego przemówienia Wanda Traczyk-Stawska poświęciła ochronie natury. - Jeśli nie potrafimy dbać o przyrodę, której jesteśmy częścią, to już nam nikt nie pomoże. Nie straszcie dzieci końcem świata. Mówcie im, że każde z nich, choć takie maleńkie, niech zasadzi malutkie drzewko. I niech patrzy, jak rośnie. I niech wie, że to drzewko daje mu powietrze. Niech kocha przyrodę - apelowała, tłumacząc, że bez przyrody "nie ma nadziei na to, że jest Bóg", bo "żaden najmądrzejszy człowiek nie stworzy tak pięknej przyrody".

Traczyk-Stawska podkreślała, jak ważne w jej opinii jest przyglądanie się motywacjom polityków kandydujących na państwowe stanowiska. - Czy po to, żeby potem zostać milionerami, czy po to, żeby potem dać swojemu narodowi prawo do tego, żeby był dumny z tego, że jesteśmy takim narodem, który walczy za waszą i, przede wszystkim za naszą wolność przez całe wieki - mówiła.

Wanda Traczyk-Stawska wyróżniona specjalnym Medalem Wolności Słowa
Wanda Traczyk-Stawska wyróżniona specjalnym Medalem Wolności SłowaTVN24

Uroczysta gala w Europejskim Centrum Solidarności

Laureatów Medalu wskazała tegoroczna Kapituła Medalu Wolności Słowa w składzie: prof. Adam Bodnar, Agnieszka Jankowiak-Maik – Babka od Histy, Weronika Mirowska, prezeska Fundacji Grand Press, Andrzej Skworz, redaktor naczelny "Press", Ewa Wrzosek, prokuratorka.

Uroczysta gala Medalu Wolności Słowa odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Autorka/Autor:bp, mjz, momo/adso, dap

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Izraelska armia rozpoczęła "ograniczoną" operację lądową w południowym Libanie - poinformowano w wydanym w nocy z poniedziałku na wtorek komunikacie sił zbrojnych. Atak wspierany jest przez siły powietrzne i artylerię.

Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie

Izrael rozpoczął operację lądową w Libanie

Źródło:
PAP

Lider Hamasu w Libanie Fatah Szarif Abu al-Amin, który zginął w poniedziałkowym ataku powietrznym Izraela, był pracownikiem oenzetowskiej agencji pomocowej UNRWA - poinformował przedstawiciel agencji. Od marca al-Amin był zawieszony w obowiązkach służbowych. Szef UNRWA Philippe Lazzarini twierdzi, że nie wiedział, iż al-Amin był dowódcą Hamasu w Libanie. Izraelska misja dyplomatyczna w Genewie przekazała, że al-Amin był też szefem związku nauczycieli UNRWA w Libanie.

"Nauczyciel i terrorysta brzmi znajomo?" Dowódca lokalnej komórki Hamasu był pracownikiem agencji ONZ

"Nauczyciel i terrorysta brzmi znajomo?" Dowódca lokalnej komórki Hamasu był pracownikiem agencji ONZ

Źródło:
PAP

- W sprawie uczestnictwa w urodzinach Milosza Zemana próbowaliśmy panu prezydentowi doradzić, ale pan prezydent zdecydował wedle własnego osądu - powiedział w "Kropce nad i" w TVN24 szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorki. - Mieliśmy doniesienia, że tam może się pojawić Gerhard Schroeder, chcieliśmy chronić autorytet naszej głowy państwa przed takim lobbystą - dodał.

Była osobista rozmowa, zdecydował "własny osąd" prezydenta. "Dajmy już spokój" 

Była osobista rozmowa, zdecydował "własny osąd" prezydenta. "Dajmy już spokój" 

Źródło:
TVN24, PAP

Fabryka narkotyków w cichej wsi na Podlasiu. Czterech obywateli Meksyku produkowało tam metamfetaminę. To, co policjanci znaleźli na miejscu, warte jest ponad siedem milionów złotych.

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Produkowali narkotyki na podlaskiej wsi. "Pochodzili oni ze stanu Sinaloa"

Źródło:
Fakty TVN

"Szanowna firmo od wódy w saszetkach, to co robicie, to zło w czystej postaci" - napisał w poniedziałek w mediach społecznościowych marszałek Sejmu Szymon Hołownia. W ten sposób odniósł się do sprawy alkoholu sprzedawanego w tubkach kojarzonych z produktami dla dzieci.

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Szymon Hołownia: wstyd, wstyd, wstyd

Źródło:
tvn24.pl

Od Nowego Roku gospodarstwa domowe ponownie zobaczą na swoich rachunkach za prąd opłatę mocową - poinformował Urząd Regulacji Energetyki.

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Zawieszona opłata wraca na rachunki

Źródło:
PAP

Udział prezydenta Andrzeja Dudy w urodzinowym przyjęciu byłego prezydenta Czech Milosza Zemana wywołuje mieszane reakcje wśród polskich polityków. Do sprawy odniósł się szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak. Tłumaczył, że przyjęcie miało charakter prywatny, a grono gości było szerokie i różnorodne.

Komentarz z Pałacu Prezydenckiego w sprawie głośnego przyjęcia

Komentarz z Pałacu Prezydenckiego w sprawie głośnego przyjęcia

Źródło:
PAP

- Decyzja w sprawie naszego kandydata lub kandydatki na prezydenta prawdopodobnie zapadnie pod koniec roku. Wtedy zaczniemy kampanię - powiedział w poniedziałek w "Faktach po faktach" prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Dopytywany o swój start stwierdził, że "jest to prawdopodobny scenariusz".

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Wybory prezydenckie. Trzaskowski o "prawdopodobnym scenariuszu". "Decyzja prawdopodobnie pod koniec roku"

Źródło:
TVN24

Szef klubu parlamentarnego PiS Mariusz Błaszczak przekazał, że - podobnie jak 10 lat temu - nazwisko kandydata Prawa i Sprawiedliwości na prezydenta Polski poznamy prawdopodobnie w listopadzie.

"Tak jak 10 lat temu". Kiedy PiS przedstawi swojego kandydata

"Tak jak 10 lat temu". Kiedy PiS przedstawi swojego kandydata

Źródło:
PAP

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj z grupy G7, zamknęła w poniedziałek ostatnią działającą elektrownię węglową. Tym samym kraj ten całkowicie odszedł od wytwarzania energii z węgla.

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Ostatnia elektrownia węglowa w tym kraju przestała działać. "Koniec epoki"

Źródło:
PAP

Żaglówka zatonęła w okolicach greckiego archipelagu Dodekanez. Na pokładzie znajdowało się ośmiu Polaków, którzy zostali uratowani i przetransportowani na wyspę Kos drogą lotniczą. Nie wiadomo, co było przyczyną zatonięcia.

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Wypadek żaglówki z Polakami na pokładzie

Źródło:
PAP, Kathimerini

W 2023 roku średni wiek, w którym Polacy wyprowadzali się z rodzinnego domu, wynosił 27,1 lat - wynika z nowych danych Eurostatu. To później niż unijna średnia plasująca się na poziomie 26,3 lat.

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

W tym wieku młodzi Polacy wyprowadzają się z domu. Nowe dane

Źródło:
Eurostat

Nie żyje 56-letni mężczyzna, w zdarzeniu brał udział radiowóz. Do wypadku doszło w Parczewie (woj. lubelskie). Okoliczności tragedii wyjaśnia prokuratura.

Wypadek z udziałem radiowozu i pieszego. 56-latek zmarł w szpitalu

Wypadek z udziałem radiowozu i pieszego. 56-latek zmarł w szpitalu

Źródło:
Kontakt24 / tvn24.pl

Jedna jezdnia obwodnicy Łomży na drodze S61 Via Baltica jest już dostępna dla kierowców. W poniedziałek po południu oddano ją do użytku. Druga jezdnia, a tym samym cała obwodnica, ma być gotowa w drugiej połowie 2025 roku.

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Odcinek ekspresówki z najdłuższym mostem w województwie. "Szczęśliwa trzynastka"

Źródło:
PAP

W środę, 9 października, w Warszawie odbędą się ćwiczenia powiadamiania mieszkańców o zagrożeniu. Od godziny 11.00 przez trzy minuty będą wyły syreny w całym mieście.

Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Tego dnia zawyją syreny w całej Warszawie

Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Prezydent Władimir Putin podpisał dekret o jesiennym poborze. Od 1 października do końca tego roku do armii ma trafić 133 tysiące rekrutów - poinformowały media w Rosji. Wcześniej szef wywiadu wojskowego w Kijowie Kyryło Budanow stwierdził, że w przyszłym roku władze na Kremlu będą zmuszone przerwać wojnę z Ukrainą lub przeprowadzić nową mobilizację.

"Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

"Śmiertelnie niebezpieczny jesienny pobór". Putin podpisał dekret

Źródło:
BBC, The Moscow Times, Meduza, PAP, tvn24.pl

Policja zatrzymała osiem osób w związku z zabójstwem mężczyzny, którego ciało znaleziono w sobotę przy parku Dębnickim. Śledczy proszą o zgłaszanie się każdego, kto może mieć informacje dotyczące tego zdarzenia.  

Przy parku znaleziono zwłoki. Osiem osób zatrzymanych

Przy parku znaleziono zwłoki. Osiem osób zatrzymanych

Źródło:
PAP

Mąż od niemal trzech godzin nie mógł dodzwonić się do swojej 35-letniej żony. Jednocześnie zauważył, że zabrała z konta 350 tysięcy złotych. Powiadomieni o sprawie policjanci z Lublina namierzyli ją przy wpłatomacie. Chciała wpłacić gotówkę na konto kryptowalutowe podane przez fałszywego funkcjonariusza CBŚP. Mundurowi powstrzymali ją w ostatniej chwili. 

Żona wypłaciła z konta 350 tys. zł. Policja w ostatniej chwili udaremniła oszustwo

Żona wypłaciła z konta 350 tys. zł. Policja w ostatniej chwili udaremniła oszustwo

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 17-latek, który w piątek wieczorem został ugodzony nożem w pobliżu stacji metra Centrum Nauki Kopernik. Policja zatrzymała trzy osoby. O zadanie śmiertelnego ciosu prokuratura podejrzewa 15-latkę. Możliwe, że za swój czyn będzie odpowiadać jak dorosła. Zarzuty usłyszało również dwóch pełnoletnich mężczyzn.

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

17-latek pchnięty nożem koło stacji metra nie żyje

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnwarszawa.pl

Wyjątkowo jasna kometa A11bP7I już wkrótce może rozświetlić niebo nad Ziemią. Jak wynika ze wstępnych obserwacji, obiekt prawdopodobnie należy do grupy "komet muskających Słońce". W przeszłości zjawiska te dostarczały obserwatorom wielu niezapomnianych widoków.

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Kometa może rozświetlić niebo. "Tak jasna, jakiej świat nie widział od lat"

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", virtualtelescope.eu

Płatki śniadaniowe typu instant jednej z firm zostały wycofane ze sprzedaży w RPA po tym, jak po ich zjedzeniu zmarło troje dzieci. Policja przekazała, że po posiłku bolał je brzuch, wskutek czego trafiły do szpitala.

Troje dzieci zmarło po zjedzeniu owsianki. Produkt wycofano ze sprzedaży

Troje dzieci zmarło po zjedzeniu owsianki. Produkt wycofano ze sprzedaży

Źródło:
BBC, Daily Maverick

Pracownik zoo w Nigerii został śmiertelnie ranny podczas karmienia lwa - informują miejscowe służby. Według policji zmarły był wyszkolonym opiekunem. Lew, który zaatakował mężczyznę, został zastrzelony.

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Pracownik zagryziony, lew zastrzelony. Co wydarzyło się po zamknięciu zoo

Źródło:
BBC, oopl.org.ng, tvn24.pl

Dariusz Barski zjawił się w poniedziałek przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie przy ulicy Postępu, jednak nie został wpuszczony do środka. Według niego to on dalej pełni funkcję prokuratora krajowego i w związku z tym powinno mu się umożliwić wykonywanie obowiązków. Kancelaria Prezydenta poinformowała, że we wtorek Barskiego przyjmie w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda.

Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Do prokuratury nie został wpuszczony. We wtorek przyjmie go prezydent

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Były komendant główny policji generał Jarosław Szymczyk usłyszał w poniedziałek dwa zarzuty w śledztwie dotyczącym wybuchu granatnika w jego gabinecie w grudniu 2022 roku.

Wybuch granatnika w komendzie. Szymczyk usłyszał zarzuty

Wybuch granatnika w komendzie. Szymczyk usłyszał zarzuty

Źródło:
TVN24

Przymrozki w Polsce. Minionej nocy w wielu regionach kraju było zimno. Przy gruncie termometry pokazały miejscami nawet -4 stopnie Celsjusza. Nadchodząca noc również będzie chłodna, chwyci też lekki mróz. Sprawdź, gdzie temperatura spadnie poniżej zera w kolejnych dniach.

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Przymrozki w Polsce. Jak nisko spadnie temperatura w najbliższych dniach?

Źródło:
tvnmeteo.pl
Rzeka zabrała im ziemię. Władza zabrała wyrwę. Będą tam wozić śmieci

Rzeka zabrała im ziemię. Władza zabrała wyrwę. Będą tam wozić śmieci

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trwa akcja charytatywna "Fundacja TVN dla szpitala w Nysie", która przynosi wspaniałe rezultaty. Dzięki otwartym sercom widzów i czytelników, a także prywatnym firmom, obecnie zebrana kwota to ponad 8 milionów złotych. To nie koniec akcji - datki można wpłacać cały czas.

Już ponad osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Już ponad osiem milionów złotych dla szpitala w Nysie. Akcja trwa

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Tomasz Jakubiak, juror programu "MasterChef", wyjawił, że cierpi na rzadki nowotwór. - Było mi wstyd przyznać się do tego, że jestem chory - wyznał. Dodał, że teraz przed nim "największy challenge w życiu", czyli walka z nowotworem, "która pewnie będzie długa".

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

"Było mi wstyd się przyznać". Tomasz Jakubiak opowiedział o chorobie

Źródło:
tvn24.pl, Dzień Dobry TVN

Spokojna aura, która zawitała w Polsce za sprawą wyżu Titus, nie pozostanie z nami na długo. W zachodniej i południowej Europie formują się bowiem układy baryczne, niosące obfite opady deszczu. Kiedy możemy spodziewać się ich nad Polską?

Titus ustąpi, nadciąga Dagmar. Przez Polskę przejdzie deszczowa fala

Titus ustąpi, nadciąga Dagmar. Przez Polskę przejdzie deszczowa fala

Źródło:
tvnmeteo.pl