Polski region wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Wpisane na listę UNESCO Krzemionki Opatowskie położone są pod Ostrowcem Świętokrzyskim
Wpisane na listę UNESCO Krzemionki Opatowskie położone są pod Ostrowcem Świętokrzyskim
Źródło: Google Earth

Krzemionki Opatowskie w województwie świętokrzyskim zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego UNESCO. To nobilitacja i jednocześnie zobowiązanie - podkreślił wicestarosta ostrowiecki Andrzej Jabłoński. Na liście znalazły się również dawna stolica Birmy, słynne "różowe miasto" w Indiach, czy górniczy region Rudaw.

Decyzja o wpisaniu Krzemionek Opatowskich pod Ostrowcem Świętokrzyskim na listę UNESCO zapadła w sobotę podczas trwającej w Baku, stolicy Azerbejdżanu, 43. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa.

"Krzemieniowski region pradziejowego górnictwa krzemienia pasiastego", jakiego dotyczył wniosek do UNESCO, obejmuje neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego i związaną z nimi pradziejową osadę. Poza Krzemionkami są to kopalnie "Borownia" i "Korycizna" oraz neolityczna osada na wzgórzu Gawroniec.

Krzemionki Opatowskie

Kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach odkrył w 1922 roku urodzony w Ostrowcu geolog profesor Jan Samsonowicz.Podostrowieckie prehistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego pochodzą z młodszej epoki kamienia i wczesnej epoki brązu (funkcjonowały pomiędzy IV a II tysiącleciem przed naszą erą). W Krzemionkach zlokalizowano około 4 tysiące szybów połączonych siecią chodników. Szyby mają do 9 metrów głębokości. W kopalniach ze skał wapiennych wydobywano krzemień, który służył do wytwarzania narzędzi. Wyrabiane potem krzemienne siekiery rozprowadzono w odległości nawet kilkuset kilometrów od kopalń.

W Krzemionkach bardzo dobrze zachowała się zarówno podziemna architektura - wyrobiska oraz chodniki, którymi poruszali się górnicy, jak i krajobraz na powierzchni. W dalszym ciągu można obserwować leje poszybowe, dawne wejścia do kopalń otoczone fałdami gruzu wapiennego. W Krzemionkach można też zobaczyć różne typy kopalń: od najpłytszych jamowych przez niszowe po głębokie filarowo-komorowe i komorowe.

Obecnie krzemionkowskie muzeum rocznie odwiedza około 33 tysięcy osób.

Lista UNESCO rozszerzona

Oprócz Krzemionek na listę UNESCO wpisano Pagan w Mjanmie (dawniej: Birmie). To kompleks ponad 3,5 tysiąca buddyjskich stup, świątyni i klasztorów. Na obszarze długości 13 kilometrów i szerokości 8 kilometrów wznoszono je od XI do XIII wieku i dotąd nieprzerwanie trwa tam życie religijne.Położone w obecnej prowincji Mandalaj pozostałości miasta tworzą strefę archeologiczną (Bagan Archaeological Zone) obejmującą kilka miejscowości. W 2016 roku silne trzęsienie ziemi, o magnitudzie 6,8, uszkodziło w Paganie blisko 200 świątyń.

Kolejny wpis to Dźajpur, stolica Radźastanu w Indiach, słynąca ze swych różowych domów i prężnej kultury. Miasto, otoczone potężnymi, zachowanymi w większości do dzisiaj murami obronnymi, wzniósł w 1727 roku maharadża Siwai Dźaj Singh II. Stanowi ono cenny przykład wzorcowego planowania urbanistycznego i architektonicznego. Ulice w Dźajpurze, uważanym za najpiękniejsze z indyjskich miast, przecinają się pod kątem prostym, a główne arterie są szerokie na 32 metry. Jest też ono świadectwem przenikania się i krzyżowania wpływów kultury hinduistycznej, mogolskiej (Wielkich Mogołów) i idei zachodnich.O kolejny wpis na listę UNESCO wzbogaciły się w sobotę też Chiny - to pozostałości archeologiczne Liangzhu w Hangzhou w prowincji Zhejiang, a liczące co najmniej 5300 lat.Lista dziedzictwa kultury wzbogaciła się też o dwie grupy 49 ziemnych kurhanów w prefekturze Osaka w zachodniej Japonii z IV-V wieku. Należy do tego zespołu mauzoleum cesarza Nintoku, panującego w IV wieku. Ma ono 486 metrów długości i jest uważane za największy kopiec grzebalny na świecie, wraz z gigantycznym pochówkiem pierwszego cesarza dynastii Qin, porównywany z piramidą w Gizie.Indonezji przybyło nowe miejsce na liście światowego dziedzictwa, które przyznano kopalni węgla Ombilin z czasów kolonialnych koło miasta Sawahlunto w prowincji Sumatra Zachodnia.

Przedstawiciele Europy

W Europie oprócz Krzemionek Opatowskich status światowego dziedzictwa otrzymały Rudawy. Tamtejszy rejon górniczy na granicy niemiecko-czeskiej uznano za unikatowy górski krajobraz kulturowy. Kopalnie srebra były tam czynne od XII wieku. Rejon ten miał duże znaczenie dla rozwoju kolejnych górniczych regionów w całej Europie, gdyż z migracją wykwalifikowanych górników rozchodziła się dalej ich specjalistyczna wiedza, a także wzory struktur administracyjnych i systemu finansowego.Również w sobotę na listę został wpisany średniowieczny system zarządzania wodą w Augsburgu. Bawarskie miasto szczyci się wodociągiem z 1548 roku. W ciągu wieków przybywało w Augsburgu fontann miejskich, zbiorników i wież wodnych, które złożyły się na unikatowy system zasilania w wodę. Bawarski wodociąg uważany jest za najstarszy w Europie. Drugi zbudowano niecałe 25 lat później we Fromborku na potrzeby tamtejszych kanoników.Nominacje do listy światowego dziedzictwa - a jest ich łącznie 35 - komisja UNESCO obradująca w Baku będzie zatwierdzać także w niedzielę i poniedziałek.

Na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO jest ponad tysiąc obiektów. Z Polski to między innymi krakowskie Stare Miasto, zamek w Malborku, drewniane cerkwie, Puszcza Białowieska, wrocławska Hala Stulecia. Lista światowego dziedzictwa powstała, aby zapewnić właściwą ochronę najcenniejszym przykładom dziedzictwa ludzkości.

Autor: mb/tr / Źródło: PAP

Czytaj także: