- Ludzie znają muzykę Czesława Niemena, ale o jego życiu nie wiedzą nic - mówi reżyser Krzysztof Krauze, autor m.in. "Placu Zbawiciela". Dlatego wraz z żoną nakręci film biograficzny o życiu piosenkarza, a także o cenie, jaką płaci się za bycie wielkim indywidualistą.
Film nie będzie jedynie historią życia "najbardziej kontrowersyjnego polskiego piosenkarza", lecz podobnie jak w innym filmie Krzysztofa Krauze i Joanny Kos-Krauze "Mój Nikifor", będzie to opowieść o "cenie, jaką płaci się za talent i bycie osobą wybitną".
Reżyserzy chcą odkryć tajemnice zmarłego w 2004 roku Niemena, bo choć na jego temat powstało już kilka dokumentów, to nikt dotychczas nie zdecydował się na stworzenie pełnometrażowej fabuły.
"Przypominał kolorowego ptaka"
"Kolorowe, kwieciste koszule, chustki zamiast krawatów, kapelusze z ogromnym rondem i peruki, które zmieniał jak rękawiczki. W szarej PRL-owskiej rzeczywistości Czesław Niemen przypominał kolorowego ptaka, nie poddającego się żadnym schematom i stereotypom. Gdy dodać do tego jego głos, przyprawiający słuchaczy o dreszcze, nie można było mieć wątpliwości, że na polskiej scenie muzycznej pojawiła się wyjątkowa osobowość" - Marek Gaszyński napisał w swojej książce "Niemen. Czas jak rzeka".
- Dziś jest postacią-symbolem, ale gdy wrócił z Paryża w peruce i w kapeluszu budził kontrowersje - Jerzy Gruza wspominał po latach. - Żył wbrew obiegowym opiniom, polskiej zaściankowości i polityce partyjno-rządowej. Niezwykle twardy w swojej postawie, nie ulegający naciskom.
A do tego dochodził jego talent. 30 lat temu brytyjski radiowiec Alan Freeman powiedział o nim: "Gdyby nagrywał w Anglii, byłby popularniejszy od Toma Jonesa". Niemen tak się do tego odniósł w ostatnim wywiadzie: "Tylko potwierdził bezwzględność »artystów światowych« wobec »prowincjuszy«. W tych warunkach i tak dokonałem znaczącego wyłomu, miałem wieloletni kontrakt z wytwórnią CBS International. Nie licząc włoskich singli, nagrałem trzy albumy w Monachium i jeden w Nowym Jorku".
Najpierw Papusza, potem Niemen
Poza nagrywaniem płyt i takich hitów, jak "Pod papugami" i „Dziwny jest ten świat”, tworzył również muzykę filmową i teatralną. Wykonywał m.in. partię Chochoła w "Weselu" Andrzeja Wajdy. Zajmował się poezją - poza wykorzystaniem w utworach wierszy Norwida, Asnyka i Przerwy-Tetmajera, sam pisał wiersze. W ostatnich latach kariery tworzył także grafiki komputerowe.
Krauzowie zajmą się biografią Niemena, gdy skończą prace nad swoim najnowszym projektem, który poświęcili cygańskiej poetce - Papuszy. Główne role w filmie grają Jowita Budnik, Zbigniew Waleryś i Antoni Pawlicki. Data premiery kinowej "Papuszy" nie jest jeszcze znana.
Autor: am/ja / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: EMI Music