TVN24 | Kultura i styl

XVIII Konkurs Chopinowski już w październiku. Wśród uczestników 16 pianistów z Polski

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
mbl//az
Źródło:
chopin2020.pl
Konkurs Chopinowski - spot reklamowy
Konkurs Chopinowski - spot reklamowyNarodowy Instytut Fryderyka Chopina
wideo 2/4
Narodowy Instytut Fryderyka ChopinaKonkurs Chopinowski - spot reklamowy

2 października rozpoczyna się XVIII Konkurs Chopinowski. Pianiści z całego świata zmierzą się w trzech etapach. Do konkursu głównego zakwalifikowało się 87 pianistek i pianistów, wśród nich 16 uczestników z Polski. Wydarzenie otworzy koncert inauguracyjny.

Od 2 do 23 października będzie trwał XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wydarzenie zostało podzielone na trzy etapy. Zmierzy się w nich 87 pianistów z całego świata. Z okazji wydarzenia Instytut przygotował spoty reklamowe w języku polskim i angielskim. Powstała też specjalna strona internetowa chopin2020.pl, na której można sprawdzić szczegóły tegorocznej edycji.

Koncert inauguracyjny

2 października o godzinie 20:00 odbędzie się koncert inaugurujący wydarzenie. W Filharmonii Narodowej w Warszawie będzie można usłyszeć arcydzieła Roberta Schumanna, Johanna Sebastiana Bacha i Ludwiga van Beethovena. Bilety na to wydarzenie już się wyprzedały, ale można je będzie również obejrzeć dzięki przygotowanym przez Instytut aplikacjom. Pierwsza: Chopin Competition przeznaczona jest na system iOS i Andorid, druga: SmartTV na telewizory marki Samsung.

2 października rusza XVIII Konkurs Chopinowski.
2 października rusza XVIII Konkurs Chopinowski. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Konkurs Chopinowski 2021. Polscy uczestnicy

Podczas eliminacji, które odbyły się 12-23 lipca, wyłoniono 87 pianistek i pianistów, którzy wezmą udział w konkursie głównym. To 22 Chińczyków, 14 Japończyków, 16 Polaków, siedmiu obywateli Korei Południowej, sześciu Włochów, a także reprezentanci m.in. Armenii, Kanady, Kuby, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA i Wielkiej Brytanii.

Polscy uczestnicy Konkursu Chopinowskiego to: Aleksandra H. Dąbek, Joanna Goranko, Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Julia Łozowska, Tomasz Marut, Viet Trung Nguyen, Zuzanna Pietrzak, Aleksandra Świgut, Marcin Wieczorek, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Piotr Pawlak.

Konkurs Chopinowski 2021 – jury

Przesłuchania konkursowe rozpoczną się 3 października i potrwają do 16 października. Koncerty finałowe odbędą się od 18 do 20 października. Pianistów oceni jury składające się z międzynarodowej sławy muzyków, ekspertów i pedagogów. Wśród 17 członków jury znajdują się polscy pianiści, m.in. Katarzyna Popowa-Zydroń, Wojciech Świtała, Ewa Pobłocka czy Adam Harasiewicz. Pianistów oceniać też będą zagraniczni muzycy: rosyjski pianista Dmitri Alexeev, chińska pianistka Sa Chen czy niemiecka pianistka Dina Yoffe.

Nagrody dla laureatów

Na zwycięzców Konkursu Chopinowskiego oprócz prestiżu i sławy czekają nagrody, ufundowane m.in. przez przedstawicieli rządu. Zwycięzca otrzyma 40 tysięcy euro, drugie miejsce to nagroda w wysokości 30 tysięcy euro, trzecie miejsce – 20 tysięcy. Jest również nagroda ufundowana przez prezydenta Warszawy w wysokości 7 tysięcy euro.

Na uczestników czekają też nagrody specjalne w wysokości 5 tysięcy euro, np. za najlepsze wykonanie sonaty, mazurków czy poloneza. Najmłodszy finalista Konkursu otrzyma około 10 tysięcy euro, a najlepszy polski pianista 5 tysięcy.

Konkurs Chopinowski 2021 – bilety

Bilety na XVIII Konkurs Chopinowski można kupić przez internet na stronie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bilety są dostępne w formie karnetów – na większą liczbę występów i biletów pojedynczych. Bilety będzie można też kupić w kasach w dniu przesłuchań, ale tylko jeśli będą wolne miejsca.

Konkurs w czasach COVID-19

Osoby kupujące bilety mają obowiązek zaznaczyć, czy są zaszczepione. Przed wejściem trzeba będzie okazać certyfikat szczepienia. Osoby niezaszczepione będą musiały wypełnić specjalny formularz dotyczący stanu zdrowia.

Autor:mbl//az

Źródło: chopin2020.pl

Źródło zdjęcia głównego: Fot. Wojciech Grzędziński / NIFC

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości