Kolekcja Hoppera pod młotek

 
Za portret Dennisa Hoppera autorstwa Warhola kolekcjonerzy zapłacą 1,2 mln dol.
Źródło: Christie's

Ponad 250 prac, tak znanych artystów jak Warhol, Haring i Basquiat, które pochodzą z kolekcji aktora Dennisa Hoppera, w styczniu 2011 trafi na aukcję. Christie's już teraz zapowiada ją jako najgłośniejsze wydarzenie roku na rynku kolekcjonerskim.

Dennis Hopper tak samo jak Hollywood lubił galerie sztuki. Choć zagrał w blisko 30 filmach, to świat pamięta go głównie z jednej roli: w kultowym filmie „Swobodny jeździec”, uważanym za manifest pokolenia lat 70.

Nie czuł się spełniony w Hollywood, swoje pasje realizował poza nim. Jako koneser sztuki współczesnej zajął się malowaniem obrazów, robieniem zdjęć, a przede wszystkim kolekcjonowaniem dzieł innych artystów.

Warhol hitem

Teraz, dziewięć miesięcy po jego śmierci (zmarł w wieku 74 lat na raka prostaty), kolekcja trafia pod młotek. - To jest zbiór artysty, który miał świetny gust i wyczucie, a przede wszystkim sam był kreatywny. Dlatego jest w nim dotyk osobowości, co odróżnia go od kolekcji bogatych bankierów i innych rekinów finansjery, którym sztukę kupuje ktoś inny – powiedział „Bloomberg Business Week” Marc Porter z domu aukcyjnego Christie's.

Portret Jackie Kennedy Warhola to koszt ok. 1 mln dol. (fot. Christie's)
Portret Jackie Kennedy Warhola to koszt ok. 1 mln dol. (fot. Christie's)

Największym hitem aukcji ma być portret Hoppera, który w 1971 roku namalował dla niego Andy Warhol, z którym się przyjaźnił. Aukcjonerzy spodziewają się za niego 1,2 mln dol. Uwagę zwraca też portret Jackie Kennedy, którego autorem jest Warhol (cena wywoławcza ok. 1 mln dol.)

Ale największy zysk ma przynieść inne dzieło z kolekcji - „Untitled” Jeana-Michela Basquita. Aktor kupił obraz za 17 tys. dol. krótko przed śmiercią malarza, a dziś dzieło wyceniane jest na 7 milionów.

Obydwa obrazy trafią na aukcję prosto z salonu domu Hoppera w Los Angeles, który zaprojektował dla niego wybitny architekt Frank Gehry i w którym aktor stworzył prywatną galerię.

Najdroższe dzieło aukcji - "Untitled" Basquiata za 7 mln dol. (fot. Christie's)
Najdroższe dzieło aukcji - "Untitled" Basquiata za 7 mln dol. (fot. Christie's)

- Jestem chłopakiem z biednej farmy w Kansas. Chciałem być artystą, dlatego malowałem, grałem, reżyserowałem filmy i robiłem zdjęcia. A wszystkie zarobione pieniądze wydawałem tylko na tę sztukę, która mnie kręciła. To nie było złe życie – powiedział przed śmiercią.

Zarobią 15 milionów?

Hopper przez 60 lat uzbierał prace artystów, którzy dziś są ikonami sztuki XX wieku. Wszyscy będą teraz do kupienia: Keith Haring, Richard Prince, Cindy Sherman, Julian Schnabel, Robert Rauschenberg, Annie Leibovitz i wielu innych.

Obraz Keitha Haringa "Moses and the Burning Bush" wyceniany jest na ok. 860 tys. dol. (fot. Christie's)
Obraz Keitha Haringa "Moses and the Burning Bush" wyceniany jest na ok. 860 tys. dol. (fot. Christie's)

Wśród nich znajdzie się też aktor Viggo Mortensen (znany z serii „Władca pierścieni”), który kiedyś uczył się u Hoppera aktorstwa, a później się z nim zaprzyjaźnił. Zaraził się od niego miłością do sztuki i sam został malarzem. Na aukcję zostanie wystawiony jego obraz z 1997 roku, za który trzeba będzie zapłaćić co najmniej 5 tys. dol.

W sumie do Christie's trafi ok. 250 prac, w tym obrazy, zdjęcia, małe formy artystyczne, designerskie meble i pamiątki Hoppera, np. pierwszy plakat filmu "Easy Rider" ("Swobodny jeździec"). Kupujących ma przyciągnąć hollywoodzka sława aktora, ale także głośne nazwiska twórców z jego kolekcji, która na rynek trafia po raz pierwszy. Dlatego dom aukcyjny zapowiada to wydarzenie jako najważniejszą aukcję roku. Na razie aukcja robi międzynarodową karierę w mediach.

Aukcja odbędzie się 11-12 stycznia w Nowym Jorku. Przewiduje się, że zysk wyniesie od 9 do 15 mln dol.

Źródło: tvn24.pl

Czytaj także: