Antczak, Pawlikowski, Jakimowski, Grochowska. Jury Festiwalu Filmowego w Gdyni

Trailer filmu małżeństwa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali"
Trailer filmu małżeństwa Krauzów "Ptaki śpiewają w Kigali"
Kino Świat
Jerzy Antczak pokieruje pracami gdyńskiego juryKino Świat

Jerzy Antczak - twórca nominowanych do Oscara "Nocy i dni", jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów, pokieruje pracami jury Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W jego składzie zaleźli się też m.in. Paweł Pawlikowski - zdobywca Oscara za "Idę", Andrzej Jakimowski - twórca "Zmruż oczy", Włodek Pawlik - zdobywca Grammy, aktorka Agnieszka Grochowska, scenografka Anna Wunderlich i scenarzysta Robert Bolesto.

- Najważniejszą zmianą w programie tegorocznego festiwalu jest połączenie dwóch konkursów - krótkiego metrażu oraz Kina Młodych w jeden Konkurs Filmów Krótkometrażowych - wyjaśnia w rozmowie z tvn24.pl reżyser Wojciech Marczewski, przewodniczący Rady Programowej gdyńskiego festiwalu. - Bardzo chciałem, by młodzi twórcy krótkometrażowych produkcji, studenci szkół filmowych z całego kraju, nie boksowali się tylko między sobą, trzeba dać szanse tym artystom na kontakt z krytykami, publicznością, stąd pomysł połączenia obu tych konkursów - dodaje twórca "Dreszczy".

Wojciech Marczewski podkreśla, że w widać wyraźnie, jak wielką siłę we współczesnym polskim filmie stanowią młodzi filmowcy. - Najdobitniej świadczy o tym fakt, że w głównym konkursie mamy aż osiem debiutów, i dwa drugie filmy młodych twórców. To więcej niż połowa wszystkich produkcji, których jest w konkursie głównym 17. Widać, że nasza kinematografia jest po prostu "zdrowa" - nie bazuje na pięciu, sześciu twórcach, ale ma szerokie zaplecze - począwszy od twórców uznanych, po debiutantów, z ogromnym potencjałem - mówi.

Pełen skład tegorocznego Jury Konkursu Głównego 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wygląda następująco: Jerzy Antczak (przewodniczący jury), Paweł Pawlikowski, Robert Bolesto, Agnieszka Grochowska, Andrzej Jakimowski, Włodek Pawlik, Witold Stok, Beata Walentowska, Anna Wunderlich.

Plakat promujący 42 FPFF w Gdyni | materiały prasowe

Ponadto poznaliśmy także skład jury konkursu "Inne spojrzenie", do którego trafiło więcej tytułów, niż w poprzednich latach, bo aż osiem. Wojciech Marczewski podkreśla, że bardzo zależało mu na tym, by nie był on traktowany jak konkurs kina niszowego, "kina dziwnego, nie dla zwykłej publiczności". Reżyser dodaje, że w samej jego nazwie już kryje się autorskie spojrzenie artysty na rzeczywistość. - Zależy mi bardzo na tej sekcji, podnieśliśmy już wartość nagród, ale moim zdaniem one jeszcze powinna zyskać na znaczeniu - uważa reżyser.

Pracami konkursu "Inne spojrzenie" pokieruje światowej sławy reżyser, malarz i poeta Lech Majewski. Ponadto zasiądą w nim ceniony operator filmowy i zarazem dokumentalista Bogdan Dziworski oraz twórczyni obsypanych nagrodami na całym świecie "Córek dancingu" Agnieszka Smoczyńska.

Z kolei pracom wspomnianego już Konkursu Filmów Krótkometrażowych przewodniczyć będzie Joanna Krauze, (wykładowczyni w Szkole Andrzeja Wajdy), z którą współpracować będą hiszpańska reżyserka Carla Simón i twórca "Królewicza Olch" Kuba Czekaj.

Jowita Budnik i Eliane Umuhire na planie filmu "Ptaki śpiewają w Kigali" | Kosfilm

"In Memoriam" i niezwykłe dokumenty

Tych, którzy obawiali sie rewolucyjnych zmian w programie festiwalu, możemy uspokoić, że takich nie będzie, a impreza odbędzie się w formule wypracowanej przez poprzednich dyrektorów - Michała Chacińskiego i Michała Oleszczyka, do jakiej przywykliśmy w ciągu ostatnich lat. Pomysł, za którym optowała część filmowców, by wrócić do czasów, w których prezentowano cały dorobek polskich reżyserów ostatnich 12 miesięcy, na szczęście w ogóle nie był brany pod uwagę. Marczewski podkreśla, że nie było o tym mowy, a selekcja jest potrzebna, by zapewnić odpowiedni poziom artystyczny imprezie.

- Reżyser to zawód, w którym konkurencja pełni ważną rolę i jest potrzebna. Trzeba dbać o to, by komisja selekcyjna była bezstronna, a w tym roku ten zestaw selekcjonerów jest znakomity. Piotr Dumała, Leszek Dawid, Maciej Pieprzyca czy Jacek Petrycki to nazwiska, które mówią same za siebie - mówi.

Wojciech Marczewski zdradza też, że w br. zgłoszono na festiwal aż 34 filmy fabularne do konkursu, ale wielu wybitnych twórców nie zdążyło z montażem swoich dzieł. M.in. Paweł Pawlikowski z nowym obrazem "Zimna wojna" - już kupionym do szerokiej dystrybucji w Ameryce przez Amazon - czy Małgorzata Szumowska, laureatka wielu nagród gdyńskiej imprezy.

Wojciech Marczewski na konferencji poświęconej 42 FPFF w GdyniRafał Nowak | FPFF w Gdyni

Marczewski podkreśla, że ostatnie 12 miesięcy obfitowało w odejścia wielkich artystów (m.in. Andrzej Wajda, Edward Żebrowski, czy Krzysztof Ptak). Dlatego też pokazy specjalne sekcji "In Memoriam" będą w br. szczególnie eksponowane na festiwalu, a zmarłych twórców będziemy tym razem wspominać nie poprzez ich dobrze znane filmy, ale pokazując dokumenty im poświęcone. - Chcemy przypomnieć tych wielkich artystów, pokazać, jakimi byli ludźmi, nie tylko twórcami. I tak na przykład pokażemy film "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie", nakręcony podczas pracy nad "Katyniem" właśnie w Szkole Wajdy. Zobaczymy w nim reżysera podczas pracy na planie, i to podpatrywanie go, w połączeniu z jego monologiem, da nam nieco odmienny wizerunek Wajdy od powszechnie znanego. Mam nadzieję, że widzowie poznają go dzięki temu bliżej - opowiada.

W tej sekcji znalazł się też dokument Marii Zmarz-Koczanowicz "Notatki z życia. Edward Żebrowski". - To była wielka postać, ale nigdy się nie lubił pokazywać. A tutaj mamy bardzo intymną opowieść o nim, naprawdę fantastyczną. Z kolei o Krzysztofie Ptaku film robi jego córka i pokażemy go, mimo iż nie jest jeszcze skończony, bo bardzo chcemy potem z widzami móc o nim porozmawiać - zdradza Marczewski.

Kadr z dokumentu "Andrzej Wajda: Róbmy zdjęcie" | Mistrzowska Szkoła Reżyseri Andrzeja Wajdy

Mistrz na czele jury głównego konkursu

W tym roku na czele jury konkursu głównego stoi twórca, którego gigantyczny dorobek znają pokolenia kinomanów i teatromanów.

Jerzy Antczak z wykształcenia jest nie tylko reżyserem, ale i aktorem. Znakomicie sprawdził się również jako pedagog. Urodził się w 1929 roku we Włodzimierzu Wołyńskim. Ukończył Wydział Aktorski PWST w Łodzi. Pracował jako aktor i reżyser w Teatrze Nowym w Łodzi, a potem w latach 1963-75 był naczelnym dyrektorem Teatru Telewizji – zrealizował tam około 130 spektakli telewizyjnych, stając się jednym z najbardziej zasłużonych i nagradzanych twórców tego gatunku. Powstały wtedy takie perły jak "Kordian" (Złoty Ekran za reżyserię), "Mistrz", (m.in. nagroda Prix Italia) czy głośny, eksperymentujący z gatunkami, znakomity "Epilog norymberski". W 1964 roku został nagrodzony Nagrodą Państwową I stopnia za całokształt pracy w Teatrze Telewizji.

Jego gigantycznym, filmowym sukcesem była zrealizowana w 1975 r. adaptacja "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej, zarazem jedno z największych przedsięwzięć polskiej kinematografii w historii. Film otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy film obcojęzyczny, zaś American Cinematheque uznała go – obok takich dzieł jak "Ben Hur" za jeden z dziesięciu najlepszych filmów świata zrealizowanych na taśmie 70 mm. "Noce i dnie" otrzymały wiele nagród, m.in. Złote Lwy Gdańskie w 1975 oraz Srebrnego Niedźwiedzia za rolę Jadwigi Barańskiej i Nagrodę Unicritic na MFF w Berlinie.

Jerzy Antczak i Jadwiga Barańska z nagrodami za najlepszy polski film 40-lecia w Gdyni w 2015 r. | FPFF w Gdyni

W 1980 roku wraz z żoną Jadwigą Barańską wyemigrował do USA. Na początku lat 90. przyjechał do Polski i wyreżyserował m.in. filmy "Dama kameliowa" oraz "Chopin. Pragnienie miłości", nominowany do Polskich Orłów i nagrodzony jako najlepszy melodramat i za najlepsze zdjęcia na WorldFest Independent Film Festival.

Jerzy Antczak był wielokrotnie uhonorowanym odznaczeniami państwowymi, m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1976) i Złotym Medalem Gloria Artis (2008). W 2013 roku w na Festiwalu w Gdyni otrzymał Nagrodę Specjalną Platynowe Lwy za całokształt twórczości. Jest członkiem SFP i Amerykańskiej Akademii Filmowej. W latach 1985–2010 wykładał (z tytułem profesora zwyczajnego) w Szkole Filmowej UCLA w Los Angeles, której jest współzałożycielem.

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: FPFF w Gdyni

Pozostałe wiadomości

Pożar w zakładach metalurgicznych w Berlinie. Firma Diehl Metal należy do grupy, która produkuje system obrony dla Ukrainy. Z ogniem walczy co najmniej 170 strażaków, ale wiatr utrudnia ich akcję. Władze miasta apelują o zamknięcie okien i unikanie terenu, nad którym unosi się toksyczny dym. Nie ma informacji o poszkodowanych.

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Pożar w Berlinie. Toksyczny dym nad miastem, apel do mieszkańców

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Gostyńska policja odzyskała warte 40 tysięcy złotych instrumenty brytyjskich muzyków z zespołu Metasoma. Artyści wysłali je kurierem do Polski. Gdy przyjechali do studia nagraniowego w Gostyniu (woj. wielkopolskie), dowiedzieli się, że instrumenty zaginęły.

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Przyjechali nagrać płytę, w Polsce zaginęły ich instrumenty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W kwietniu w Turcji średnioroczny wskaźnik inflacji wzrósł do 69,8 procent - poinformował w piątek turecki urząd statystyczny. W ujęciu miesięcznym najbardziej zdrożały wyroby tytoniowe i alkohol - o prawie 10 procent.

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Inflacyjne szaleństwo. Wzrost o prawie 70 procent

Źródło:
PAP

Gdzie jest burza? W piątek 3.05 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Sprawdź, gdzie jest burza, i śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Gdzie jest burza? Ciemne chmury nad kilkoma regionami

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kierowca samochodu osobowego wjechał najpierw w kobietę z dzieckiem, a potem uderzył w ścianę budynku w Gdańsku. Z ustaleń policjantów wynika, że 50-latek zasłabł za kierownicą. Mężczyzna był trzeźwy. Na miejscu pracuje policja. Zdjęcia ze zdarzenia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Samochód wjechał w pieszych, a potem w budynek

Źródło:
tvn24.pl

Ogród zoologiczny w Lubinie przekazał za pomocą mediów społecznościowych informację o śmierci kozy, która umarła po ostrym zatruciu. Z wpisu wynika, że zwierzę było dokarmiane przez odwiedzających ogród.

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Przyszli do zoo, karmili kozę. Zwierzę nie przeżyło

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Aktualizacja:
Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Funkcjonariusze Państwowej Służby Granicznej Ukrainy uniemożliwili przemyt cennych skrzypiec. Próbowano przewieźć je w bagażniku przez ukraińsko-polskie przejście graniczne. Instrument ma być dziełem włoskiego lutnika Antonio Stradivariego. Skierowano je do ekspertyzy.

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Chcieli przewieźć przez granicę skrzypce Stradivariusa

Źródło:
PAP

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Te trzy dni maja to wielki maraton patriotyczno-historyczny, pokazujący, skąd idziemy, gdzie jesteśmy, ale może także i przede wszystkim dokąd zmierzamy - powiedział prezydent Andrzej Duda w przemówieniu na placu Zamkowym podczas uroczystości z okazji Święta Konstytucji 3 maja.

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Uroczystości na Placu Zamkowym

Źródło:
PAP, TVN24

My robimy wielkie inwestycje, nie mówimy o nich tak wiele może jak nasi poprzednicy. Oni więcej mówili, mniej robili. My to odwróciliśmy - powiedział w piątek wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

"My to odwróciliśmy". Kosiniak-Kamysz o przemówieniu Dudy

Źródło:
TVN24
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24