"Jako gej muszę odmówić". Gwiazda "Skazanego na śmierć" nie jedzie na festiwal w Rosji

Kultura i styl

Adelstein-Parouse ProductionsAktor wyznał, że jest gejem

Gwiazda serialu "Prison Break" ("Skazany na śmierć") Wentworth Miller został zaproszony na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sankt Petersburgu. Aktor odmówił, wyjaśniając, że "jest głęboko zaniepokojony" traktowaniem homoseksualistów w Rosji. Przyznał, że sam jest gejem.

"Dziękuje za zaproszenie. Jako osoba, którą bardzo cieszyły wizyty w Rosji i która w pewnym stopniu ma rosyjskie korzenie, z radością bym się zgodził" - napisał w liście do organizatorów festiwalu. "Jednak jako gej muszę odmówić" - dodał.

Może kiedyś okoliczności się zmienią

Aktor wyjaśnił, że "jest głęboko zaniepokojony" traktowaniem homoseksualistów przez rząd Rosji.

"Sytuacja w żadnym wypadku nie jest do zaakceptowania" - napisał Miller i stwierdził, że nie może wziąć udziału w festiwalu w kraju, w którym "ludziom takim jak on odmawia się podstawowych praw do życia i miłości".

Miller odniósł się do nowelizacji rosyjskiego prawa, które nie pozwala na "propagandę i nie wywodzące się z tradycji związki" i promuje tradycyjne rosyjskie wartości.

Aktor zakończył swój list słowami: "Być może kiedyś, kiedy okoliczności się zmienią, będę mógł podjąć inną decyzję".

Rzecznik rosyjskiego festiwalu GLAAD Wilson Cruz docenił decyzję Millera o ujawnieniu swoich preferencji seksualnych. Docenił też wsparcie, jakiego aktor udzielił rosyjskim środowiskom LGBT (lesbijkom, gejom, osobom biseksualnym oraz osobom transgenderycznym).

Rosyjska polityka

Wokół rosyjskiego prawa, które zabrania rozpowszechniania informacji o "atrakcyjności nietradycyjnych stosunków seksualnych" oraz "równorzędności tradycyjnych i nietradycyjnych relacji", jest ostatnio bardzo głośno. Zwłaszcza po kilku demonstracyjnych gestach sportowców na lekkoatletycznych mistrzostwach świata w Moskwie. Przeciwko przyjęciu tego aktu prawnego ostro protestowali też obrońcy praw człowieka w Rosji. Argumentowali oni, że ustawa może nasilić dyskryminację osób homoseksualnych, biseksualnych i transseksualnych (LGBT). O jej nieuchwalanie do Federacji Rosyjskiej apelowała m.in. Unia Europejska.

Autor: pk//kdj / Źródło: Huffington Post

Źródło zdjęcia głównego: Adelstein-Parouse Productions